Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilmemeniz Durumunda Bedelini Muhtemelen Ölerek Ödeyeceğiniz 13 Hayat Kurtarıcı Yöntem

1.9bPAYLAŞIM

Ekşi Sözlük yazarlarından alebahad'ın belki bir gün işe yarar diyerek entry'sinde ele aldığı ve yeri geldiğinde hayat kurtaracak bu bilgileri sizler için derledik.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/45866939

1. Acil durumlarda altın 3 kuralını unutma (bünyeye göre değişmekle beraber):

  • 3 dakika havasız ortamda (bir çığın ardından kar altında kalmış olabilirsin)

  • 3 saat korumasız, barınaksız halde 

  • 3 gün susuz

  • 3 hafta yiyecek olmadan yaşayabilirsin.

2. Tek başına heimlich manevrasını nasıl yapacağını öğren!

3. Yanan bir binadaysan yere yat çünkü nefes alınabilecek hava zemine yakındır.

4. Erkeksen ve bir hamilelik testi çubuğuna (adını bilmiyorum ama kesin bu değildir) işersen ve sonuç pozitif çıkarsa çok düşük de olsa testis kanseri olma riskin var.

Taşak geçmiyoruz burda!

5. Fotoğraflarda sadece tek gözünde kırmızı göz oluşuyorsa gözünde retinoblastoma yani retina tümörü olma ihtimali yüksek.

6. Dağ başında susuz kaldın ve etrafta hiç su kaynağı yok. Sakın aman yukarılara çıkıp bi' sağa sola bakayım deyip gözünü kayalıklara, tepelere, dağlara dikme.

İnebildiğin kadar aşağı in, hem enerji tasarrufu sağlarsın ki lazım olabilir sana hem de su aşağı doğru akar unutma, su bulma ihtimalin artar.

7. İnsanoğluna bahşedilmiş en büyük armağanlardan birisi de korkudur.

Eğer bir durum, bir kişi, bir nesne veya bir yer seni korkutuyor, ürkütüyor veya şüphelendiriyorsa bu hisleri görmezden gelme. Suç mağdurları genelde "Aslında şüphelenmiştim" veya "Yolunda gitmeyen garip gelen bir şeyler vardı" gibi cümleler kurmaktadırlar olaydan sonra. Tabii hala canlı iseler.

8. Saldırıya uğradıysan asla karşıdakinin göğsüne filan vurmayı deneme, o filmlerde olur lan. Kulağa, gözlere veya gırtlak bölgesine vurmaya çalış.

9. Oldu ya filmlerdeki gibi araba tren yolunda kaldı ve tren geliyor. Araçtan çıkıp trenin geldiği istikamette koşmaya başla.

Böylece çarpışma anında enkazdan fırlayacak tehlikeli cisimlerden kurtulursun.

10. Oldu ya soğukta dışarıda kaldın. Hemen sıç! Bağırsakları boşaltman lazım.

Şaka yapmıyoruz, vücut o dışkıyı vücut sıcaklığında tutmak için oldukça fazla enerji harcıyor. Anahtarı unuttun diye hemen pantolonu sıyırıp evin kapısının önüne sıç demedik, dağdan bayırdan bahsediyoruz.

11. Hadi oldu ya nükleer bir saldırı oldu ve sen "hasktir o neydi lan" diyerek atom bombasının mantarına doğru bakıyorsun. Telaş yapma, kolunu yere paralel düz tut, başparmağını aç ve tek göz halde başparmağı mantarın üstüne getir.

Eğer o mantar bulutu başparmağından küçük görünüyorsa sıkıntı yok, ama büyükse ayvayı yedin hacı.

12. Mikroplardan arındırmak için suyu plastik şişede de kaynatabilirsin.

Susuzluktan 25 yaşında ölmek ile kanserden 68 yaşında ölmek arasında seçim sana kalmış.( plastik şişe içinde suyu kaynatmak suya kanserojen maddelerin nüfuz etmesine neden olabilir)

13. Eğer insanlardan yardım etmelerini istiyorsan insanların spesifik özelliklerini kullan.

Mesela "hey sen yeşil tişörtlü!" gibi. Bu insanların yardım konusunda aktif olmalarını sağlayıp izleyici olarak kalmalarını zorlaştırır. ("şş dombili! suratıma bakıp durma! sana diyorum sana. Bi el at hele!" demeyin elbette)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bartu-duru

İnsanlar hasta, yemin ediyorum. Buradaki hayat kurtarıcı bilgilerle ilgili konusacaklarına üsluba takılıp kalmışlar...

mehmet-baram

3. maddeyi uygulamışlığım var ama yangında değil arakatta duran asansörde..

akanay-kalkan

o göz şeyini resimden mi anlıcaz yoksa tek göz kırmızı olunca falan mı?

Gizli Kullanıcı

bazen fotoğraflarda göz bebekleri kırmızı görünür ya ondan bahsediyor. eğer fotoğrafında sadece 1 göz bebeğin kırmızıysa o gözde sıkıntı olabilir

nohuman

Herkes maddeleri editör yazdı sanmış ama açılışı iyice okusanız ekşisözlük yazarının yazdığı bir entry den olduğunu görürdünüz :D

bayan-kahkaha

hacı falan olmamış usta

Görüş Bildir