Bill Gates Uyarıyor! Önümüzdeki 10 Yılda İnsanlığı Bekleyen En Önemli Tehditler Neler?

-
Abone ol

Bill Gates ve eşinin güçlerini iyilik için birleştirdiği Bill&Melinda Gates Vakfı'nın Goalkeepers projesi bu yıl ilk yıllık raporunu yayınladı. Gelir eşitsizliğinden kaynaklanan problemler, sağlık sistemindeki aksaklıklar ve sosyal dünyada yanlış giden her konuya eğilmeye çalışılan projede bu yılın raporu önümüzdeki 10 yıl için yapılan, endişelendirici tahminlerle dikkat çekiyor. Bill Gates'in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği konuşmasında açıkladığına göre önümüzdeki 10 yıl boyunca endişelenmemiz gereken hastalıkları daha iyi tanımak ve her seviyede çözümler için arayışa geçmemiz gerek.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/bill-gates-r...

Çocuk ölümleri

Çocuk ölümleriyle savaşta aile planlamaya ve kadınlara yönelik aile boyutunda hukuki iyileştirmelere büyük ihtiyaç olduğunu belirtiyor Gates.

HIV enfeksiyonu

Çocuk ölümleriyle birlikte önümüzdeki 10 yılın en mühim problemleri arasında olacak HIV enfeksiyonu da mücadele listesinde. Gates, son 15 yıldır sayılarında azalma görülen HIV vakalarıyla mücadele için daha fazla yatırım gerektiğinin altını çiziyor.

Alzheimer

Gelişmiş ülkelerde son yıllarda gözle görülür artışa şahit olunan alzheimer rahatsızlığına yakalanmış kişi sayısının sadece ABD'de 2050 yılında günümüzün 3 katına ulaşması bekleniyor. Bilim insanları alzheimer rahatsızlığındaki önlenemez artış için spesifik bir sebep öne sürmese de genetik etkiler, beslenme alışkanlıkları ve sosyal uyum eksikliği alzheimer riskini büyük ölçüde etkiliyor.

Sıtma

Dünyanın büyük bir kısmında artık adından söz edilmese de Gates, gelişmekte olan ülkelerde şimdi ve önümüzdeki yıllarda sıtmanın hala büyük bir problem olarak anılacağını belirtiyor.

Zatürre

Yine gelişmekte olan ülkelerde sık görülen zatürre gibi rahatsızlıkların önemi tam olarak anlaşılmış değil, Gates'e göre benzer rahatsızlıklar gibi çevre koşullarından kaynaklı olan zatürre ile savaşta devletlere büyük iş düşüyor.

Kalp rahatsızlıkları

Kanser

Kanser ve kalp rahatsızlıkları son yıllarda en fazla ölüme sahip olan hastalıklar olarak kayıtlara geçiyor. Gates'e göre bu sorunu aşmanın önündeki en büyük engel bu hastalıklar için yapılan akademik ve tıbbi araştırma bütçelerinin gün geçtikçe yetersiz hale gelmesi.

Tüberküloz

2000'li yılların başından bu yana tüberkülozu yenmek için birçok yatırım gerçekleştirildiğini belirten Gates önümüzdeki yıllarda eğer gerekli atılımlar gerçekleşirse bu rahatsızlığın etkilerinden belki de sonsuza dek kurtulabileceğimizi belirtiyor.

Bill Gates her bölgeye özel olarak eylem planı gerektiğini söylüyor ve ekliyor: "Dünyanın her yerinde aynı sosyal sağlık sistemi olmadığı gibi aynı sağlık imkanına ya da ilaç temin bütçesine sahip insanlar da yok."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sarlok-holms

Bunları dinlemek için bilim insanlarının makalelerinin yerine sen kondun Bill.Dahi bir mühendis ve istatikçi olabilirsin ama Tıp bilim insanlarının verilerini geçemezsin herhalde.

denizzozturkk

O değil de bu hastalıkların çoğu afrika ülkeleri gibi fakir ülkelere nüfus azaltma işlemi için bilinçli olarak yayıltılıyor. Ondan neden bahsetmemiş hiç? Ya da geliştirdikleri yapay zekaların insanlığı nasıl tehdit edişinden

ozcylnn

Asıl tehdit aç gözlü ülkeler pis çıkarları doğrultusunda çıkarttıkları savaşlar, terör vb dir bunlar olmasa zaten dünya mis dünya çiçek

Gizli Kullanıcı

Kaynak sağlammış hastalıklar kendilerinin uzmanlık alanı olur da, biz de kendisini bu zeki tıpçı kimliğiyle tanıdık zaten.

karayel2009

bunlar doğal. bir şekilde bir şeyden öleceğiz elbet. ama asıl tehlike doğayı ve toplumu kendi bencilliğiyle katl eden insan türü.

Görüş Bildir