Bill Gates, İnsan Dışkısından Su ve Elektrik Üreten Teknolojiyi Denedi

 > 
29PAYLAŞIM
Bill Gates, İnsan Dışkısından Su ve Elektrik Üreten Teknolojiyi Denedi

Dışkıların üretim hattından ilerleyip, büyük bir kovaya dökülüşünü izledim. Oradan makineye doğru ilerlediler, kaynatılıp, işlendiler. Birkaç dakika sonra tadına baktığım ürün: Bir bardak içme suyu.

İçme suyuna erişim, başta Afrika olmak üzere yoksulluk sınırının altındaki milyarlarca kişi için hayati bir sorun. İfadelerse bu sorunu adresleyen OmniProcessor adındaki yeni bir projeye dikkat çekmek isteyen Bill Gates ‘e ait. Kurucusu olduğu Gates Vakfı’nın yoksullukla mücadele ve halk sağlığını koruma amaçlarıyla yürüttüğü çalışmaların bir parçası olarak, bu teknolojiyi deneyen Gates, sonuçtan memnun olduğunu da detaylarıyla blogundan paylaştı. Gates, suyun içtiği şişe suyu kadar lezzetli olduğunu ve ardındaki mühendisliği de gördükten sonra gönül rahatlığıyla her gün içebileceğini yazdı.

Yukarıdaki videoda görebileceğiniz Gates’in denediği teknoloji, dışkıdan su ve elektrik üretiyor. Neden dışkı diye sorarsanız, cevap, söz konusu bölgelerde tuvaletlere erişimin de büyük sorun olması. Dünyada en az 2 milyar kişinin tesisatı olmayan, açıktaki tuvaletleri kullanıyor. Bu durum ise dışkıların içme suyuna karışmasıyla sonuçlanıyor. İyi artırılmamış sudan kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar nedeniyle her yıl 700 bin çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor Gates.

Janicki Bioenergy imzalı teknolojinin Gates’i etkilemesinde tek sebep suyun kalitesi değil. Buhar makinesiyle çalışan Janicki OmniProcessor teknolojisi, dışkıyı yakmak için gereken enerjiden fazlasını üreterek elektrik üretmiş oluyor. 1000 santigrat derece sıcaklıkta çalışan makine, günde 100 bin kişinin dışkısını işleyerek 86 bin litre içme suyu ve 250 kw elektrik enerjisi üretiyor.

Gates, Omniprocessor için bir sonraki adımın Senegal’deki pilot proje olacağı bilgisini veriyor. Yılın ilerleyen zamanlarında başlanacak proje başarılı olursa, Gates teknolojiyi daha fazla bölgeye götürmeyi planlıyor.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir