Görüş Bildir

Bill Gates 'Dünyayı Kurtarmak' İçin Milyonlarca Ton Toz Kireçtaşını Stratosfere Püskürtmek İstiyor

Haberler
> Bill Gates 'Dünyayı Kurtarmak' İçin Milyonlarca Ton Toz Kireçtaşını Stratosfere Püskürtmek İstiyor

Bill Gates, küresel ısınmayı yavaşlatmak için milyonlarca ton toz kireçtaşını stratosfere püskürtmek istiyor. Ancak bazı çevreler bu projenin feci sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekiyor.

Koronavirüs pandemisi dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmaya ediyor ancak gezegenimizi bekleyen daha büyük bir tehlike var; küresel ısınma.

Küresel ısınmaya  karşı daha önce katıldığı pek çok platformda uyarılarda bulunan Bill Gates ilk adımı attı. Milyarder iş insanı Dünya’yı soğutmak için stratosfere milyonlarca ton toz kireçtaşı püskürtme projesine destek verdi. Harvard Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları tarafından geliştirilen projenin ilk denemesi bu yıl yapılacak.

Haziran ayında yapılacak ilk deneme kapsamında yeryüzünden 12 mil yüksekliğe çıkacak balonlar stratosfere 2 kilogram toz kireçtaşı sıkacak.

TESTİN MALİYETİ 3 MİLYON DOLAR

ABD basınında yer alan haberlere göre, sadece bu test için 3 milyon dolar harcanacak. Projemim nihai amacı tonlarca toz kireçtaşını bu bölgeye yerleştirerek Güneş'ten gelen ışınları azaltmak ve gezegeninin ısınını düşürmek.

Başka bir deyişle bu proje ile 'Güneş'i kısmak' isteyen bilim insanları küresel ısınmaya bu adım ile çare bulmak istiyor. Ancak bazı çevreler bu projenin hava sistemleri için feci sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
17
15
11
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
RONNİN

bunlar snowpiercer filmini izlememiş galiba.Dünyayı yzun süreli bir buzdevrine sokmaya mı çalışıyor bu deli milyarder.

Sedat Yılmaz

Bir kireçtaşı solumadığımız kalmıştı.