Biliyoruz, Çok Acıyor! Bilim İnsanları Ayrılığın Üstesinden Nasıl Gelebileceğinizi Açıklıyor!

78PAYLAŞIM

ABBA'nın da söylediği gibi, ayrılık asla kolay değil, biliyorum. Bilmediğimiz şey ise ayrılığın nasıl atlatıldığı gibi görünüyor. Sadece ribaunt almak mı istiyoruz? Dondurma mı yiyoruz? Daha iyisini başarabileceğimizi fark ettiğimiz yer olan Harward Hukuk Fakültesi'ne mi kayıt oluyoruz? İnsanların eski sevgililerinin üstesinden gelmek konusunda değişik yaklaşımları var, ve şimdi bilim de bazılarını söylüyor...

IFL Science kaynaklı içeriğimizi sizlerle paylaşıyoruz:

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/how-to-g...

St. Louis Missouri Üniversitesi'ndeki araştırmacılar yeni biten bir ilişkiyi unutmak için insanların uyguladığı üç stratejiyi incelediler.

Araştırma ortalama olarak 30 ay sürmüş ilişkilerden çıkma, 20 ila 37 yaşları arasında 24 denek içeriyordu. Bu insanlar, her biri bir başa çıkma mekanizması ve kontrolü inceleyecek şekilde dört gruba ayrıldılar.

İlk gruba eski sevgilileri ile ilgili negatif düşünmeleri söylenirken, ikinci grubun olanları kabullenmeleri ve kişiye karşı hissettikleri sevginin sürecin normal bir parçası olduğunu anlamaları beklendi. Üçüncü grup ise eski sevgilileri ile alakasız olan şeylerle ilgilendi, dördüncü gruba özel bir görev verilmedi.

Daha sonra bir anket doldurmaları istenen katılımcıların cevapları ile uzmanlar kişilerin eski partnerlerine olan duygusal bağlılıklarını ölçtü. Denekler eski sevgililerinin fotoğrafları gösterilirken Elektroensefalografik okumadan geçtiler.

Journal of Experimental Psychology: General'da yayınlanan rapora göre, araştırmanın sonucunda bütün stratejilerin kısa dönemde eski sevgililerine karşı deneklerin duygusal tepkisini azalttığı fakat uyarıların bulunduğu anlaşıldı.

İlk grup eski sevgililerine göre daha az aşk hissetti, fakat aynı zamanda daha kötü modlar içine düştüler. İkinci grup daha iyi hissetmezken, eski sevgililerine olan aşkları da değişmedi. Üçüncü grup genel olarak daha iyi hissetti fakat uygulanan yaklaşım eski sevgililerine olan aşklarını değiştirmedi.

Araştırma, bütün bu yolların -özellikle ayrılık sonrası kaybolmuş hissediyorsanız- duygularınızı kontrol etmek için iyi yollar olduğunu gösterdi fakat uzun dönemli çözümler olarak ele alınmamalılar.

Sonuçta ayrılığın üstesinden gelmek kolay bir iş değil.

TIME Magazine'in röportaj yaptığı, araştırmanın baş yazarı Profesör Sandra Langeslag "Aşk ayarları açma/kapama düğmesi gibi çalışmıyor. Kalıcı bir değişiklik yapmak için muhtemelen aşk duygularınızı düzenli olarak ayarlamanız gerek." diyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rainman73

Bu acıyı atlatma konusunda kadınlarımız daha marifetli gibi geliyor bana,biz erkekler acıyı daha yoğun,daha derin yaşıyoruz.yanılıyor muyum?

guzinuyar

çok net bir cevapla *zaman. Keşke formülü ya da tarifi olsaydı ancaak...Herşeyin bir zamanı var ve konu her ne olursa olsun aşık olmak mutlu olmak gibi ayrılmak ve acı çekmekte bir süreç.Kendinizi üzülmemek acı çekmemek adına baskılamayın bu uzun vadede sizden gene çıkıyor bir şekilde.Acımı çekiyorsunuz acınızı yaşayın insanız bu çok normal bir süreç sadece bunun farkında olarak yaşayın bu süreci.Bu farkındalık sizi dibe değil yukarı çekecektir zamanla hepimize geçmiş olsun.

suspicious

ayrılığın beş evresi. sevgilisinden ayrılan insanın geçirdiği evrelerdir. bu haber genelde ölümcül bir hastalığa yakalanmak gibidir. her insan her evrede farklı sürelerde kalsa da genelde evrelerin sırası pek değişmez. peki nedir bu evreler? 1. inkar: aşık önce inkar eder, asla kabullenmez, kendine yakıştıramaz, hemen en yakın arkadaşına gider. kesin yanlış anlaşılma olmuştur diye (bir de arkadaşı çok kesin konuşmadıysa) arkadaş arkadaş dolaşır. 2. öfke: artık tanı konmuştur ve terk edilen artık her şeye kızgındır. "neden o kadar insan varken bu acıyı ben yaşıyorum", "ilk gittiğim arkadaşım neden sadece teselli edip beni yolladı, neden anlamadı bende ne olduğunu!" gibi... 3. pazarlık: ilk sinirli günler geçer ve hasta allah'la veya kendiyle pazarlık yapmaya başlar. "şu ayrılık acısından bi kurtuliyim söz veriyorum kimseye aşık olmayacağım", "şu acıdan bi kurtuliyim artık kimsenin kalbini kırmaycağımm, kötü davranmayacağım vs."

suspicious

4. depresyon ve bunalımlı günler, içe kapanma, hayata küsme, normalde yapılan günlük aktivitelerin zevk vermemesi, ölümden korkmama... bu evreden çıkma nisbeten zordur, çevrenin etkisi çok önemlidir. (psikiyatrik destek duruma göre şarttır) 5. kabullenme terk edilen artık her şeyi kabullenir, hayata daha pozitif bakmaya başlar. artık günleri daha verimli kullanmayı planlar. bütün bu evrelerin hızlı geçilmesi terke dilenin lehinedir. terk edilen ne kadar çabuk arkadaşlarıyla koopere olup kendi hayatının karar aşamalarına müdahil olursa durumun düzelme ihtimali de o kadar artar. (yas sürecinin 5 evresini uyarlama yaptım,olmuş mu?)

suspicious

söyleyeceğimiz hiç bir şey bu acıyı çekenin acısını dindirmeyecek ama yine de söyleyeyim, o göğsünüzdeki sürekli sizi sıkıştıran, içinizi dağlayan, daha önce yaşamadığınız kadar kötü olan acının tek ilacı zaman. sizin için zamanı geçirecek her türlü aktiviteye başvurun, anlamasanız da kitap okuyun, bilgisayar oyunu oynayın, onedioda salak testler çözün, arkadaşlarınızla takılın, gezin vb. bunlar sizi geçici de olsa rahatlatacak, az da olsa unutmanızı sağlayacak. yalnız kaldığınızda bıraktığınız yere geri döneceksiniz maalesef. ama sakın unutmayın zamanla içiniz soğuyacak, alışacaksınız. bu süreçte yaptığınız her şey size komik ve saçma gelmeye başlayacak. ve zamanı geldiğinde kozasından çıkan kelebek gibi özgür olacaksınız, özgür ve tecrübeli. tam o anda dönüp kendinize ve neler öğrendiğinize bakın, zira yaşadıklarımız bize muhakkak bir şeyler öğretir. (ziira mı? ziira nedir?)

sporty

Doğal bir şey bırakmayın am*na koyim. Bunlar yeni çıkacak bir ilacın ayak sesleri olabilir, evet yanlış duymadınız evet 2 tablet aldığınız takdirde eski sevgilinizden kurtulun :D Aşkın acısı da tatlısı da bir başka güzel bence, kesin çözüm isteyen "eternal sunshine of the spotless mind" :D

Görüş Bildir