Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilime Olan Aşklarını Bizlere de Aşılamak İsteyen Ünlü İsimlerden 21 Aforizma

735PAYLAŞIM

Kendi iyiliğiniz ve gelecek nesillerin iyiliği için bu sözleri her zaman hatırlayın ve de hatırlatın. Özellikle de böyle bir toplumda, böyle bir dünyada buna çok ihtiyacımız var.

1. "Sanki sonsuza kadar yaşayacakmış gibi ilim öğrenin, sanki yarın ölecekmiş gibi yaşayın."

John Wooden

2. "Bilim, bilgi ve cehaletin sınırında ilerler. Biz bilmediklerimizi itiraf etmekten korkmuyoruz; bunda utanılacak bir şey yok. Utanılacak tek şey, tüm cevapları biliyormuş gibi davranmamızdır."

Neil deGrasse Tyson

3. "İlim, akrabalar tarafından yağma edilmeyen, hırsızlar tarafından çalınamayan ve başkaları ile paylaşınca azalmayan yegane servettir."

Bhagavad Gita

4. "Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır."

Brian Greene

5. "Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi, tek bir kişinin mantıklamasından değerli değildir."

Galileo Galilei

6. "Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır. Ama sahip olduğumuz en değerli şey odur."

Albert Einstein

7. "Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır."

Lawrence Krauss

8. "Eğer gerçeği gerçekten bilmek istiyorsan, yaşamında bir kez olsun bütün şeyler hakkında şüphe et."

Rene Descartes

9. "Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit bilimdir, fendir. Bilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalâlettir."

Mustafa Kemal Atatürk

10. "Bilimi açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor. Aşık olunca bunu bütün dünyaya duyurmak istersiniz."

Carl Sagan

11. "Bilim, gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır."

Aristoteles

12. "Bilimsel okuryazar olmak, başkası palavracı olduğunda bunu bilmektir."

Neil deGrasse Tyson

13. "Cehalet kötü bir bitki gibidir; diktatörler bu bitkiden istifade ederler. Oysa demokrasilerde vatandaşların cehaletine katlanılamaz."

Sir William Beveridge

14. "Sadece bir iyi vardır, bilgi; ve sadece bir kötü vardır, cehalet."

Sokrates

15. "Sayılabilir olanı say, ölçülebilir olanı ölç ve ölçülebilir olmayanı ölçülebilir kıl."

Galileo Galilei

16. "Uygarlığımızın geleceği, bilimsel düşünme alışkanlığımızın gitgide yayılmasına ve derinleşmesine bağlıdır."

John Dewey

17. 

"Bazen bilim insanlarının romantik olmadıkları, bir şeyin nedenini anlama tutkularının hayatın güzelliğini ve gizemini yok ettiği söylenir. Ama evrendeki her şeyin gerçekte nasıl işlediğini anlamak heyecan verici değil mi? Beyaz ışığın bütün renklerden oluştuğunu anlamak, ışığın dalga boyunu algılama şeklimizin rengi oluşturduğunu anlamak, şeffaf olan havanın ışığı yansıttığını, ışığı yansıttığından dolayı dalgaları ayrıştırdığını anlamak ve gün batımının kırmızı olmasının nedeni ile gökyüzünün mavi olmasının nedeninin aynı olduğunu anlamak? Gün batımı hakkında ufak birkaç bir şey bilmek, onun romantikliğini bozmaz."

Carl Sagan

18. "İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun."

Marie Curie

19. 

"İnsanlar sürekli 'Bilim her şeyi bilmiyor!' deyip duruyor. E herhalde bilim her şeyi bilmediğini biliyor. Eğer her şeyi bilseydi, artık dururdu. Ama bilimin her şeyi bilmiyor oluşu, aradaki bilinmeyen boşlukları size en çekici gelen peri masalıyla, kafanıza göre doldurabileceğiniz anlamına gelmiyor."

Dara O'Briain

20. "İnanmak istemiyorum, bilmek istiyorum."

Carl Sagan

21. 

"Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur… ‘Tavuk toplum’, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan, yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!"

Charles Darwin

🌍👾👽

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uguryasar.dll

iki şey sonsuzdur legolasın oku ve evren, ikincisinden o kadar emin değilim

Gizli Kullanıcı

"İnanmak istemiyorum,bilmek istiyorum."

karayel2009

4. "Çocuklar, büyük müzisyenlere ve aktörlere hayranlık duydukları gibi büyük bilim insanlarına da hayranlık duyduklarında medeniyet bir sonraki seviyeye sıçramış olacaktır." çok doğru ibi görünen bir söz. "Uygarlığımızın geleceği, bilimsel düşünme alışkanlığımızın gitgide yayılmasına ve derinleşmesine bağlıdır." bu da çok doğru.

kalbi-kirik-hayalperest

Gerçek olanı görmemiz gerekir.

corpse-bride

"İlim, akrabalar tarafından yağma edilmeyen, hırsızlar tarafından çalınamayan ve başkaları ile paylaşınca azalmayan yegane servettir." vavvvv sahane bır soz

Görüş Bildir