Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilime Göre Sivilce Sıkma Videolarını Deli Gibi İzlememizin Altında Yatan Bir Neden Var!

1.6bPAYLAŞIM

Hiç ıyy mıyy demeyin bu videoları izlemeyi sevdiğinizi biliyoruz. Bu araştırmaya göre, bizi ekrana kilitleyen sivilce patlatma videolarına bağımlı olmamızın bir sebebi var...

100.000 kişi sivilceleri patlatmaya bayılıyor

Sivilce veya siyah nokta sıkma, internette istenmeyen olarak tanımlansa da bu eylemlerin 100,000 kişiden fazla müptelası var. 

Dermatolog Dr. Sandra Lee namı diğer Dr Pimple Popper'ın ( Dr Sivilce Patlatan)  yaklaşık 3 milyon Youtube takipçisi ve 1 milyardan fazla izlenmesi bulunuyor.

Dev çıban!!

Adamın sırtından krem şanti gibi sıvı çıkan bu video benzerleri arasında en çok tıklananı. Bu yoğun sıvının çıkışını aralıksız izleyenlerin sayısı 36 milyondan fazla..

Çoğu insan bu tarz şeyleri izlemeyi sevmediğini söylese de, bir şeyleri sıkma dürtüsü hiç de az rastlanan bir durum değil.  Bazı bilim insanlarına göre bu durumun temel bir primat davranışı olduğunu ve evrim tarihimizden bize kalan bir davranış olduğunu savunmakta.

İnsanın sosyal bağları üzerine çalışmasıyla ünlü İngiliz evrimci psikolog Robin Dunbar, sivilce patlatma eğiliminin, evrimimizden bir iz olduğunu düşünüyor.

" Kürkün içindeki yaprakları ve deride oluşan çapakları içgüdüsel olarak temizliyorlar. Yani kısacası derinin üzerinde ne varsa bunu çıkarmaya çalışırlar"

Dunbar sivilce sıkmanın, orangutan ve şempanze kardeşlerimizin devamlı olarak birbirlerinin vücutlarıyla oynamalarını ve karıştırmalarının bir parçası olduğunu söylüyor.

" Kürkün içindeki yaprakları ve deride oluşan çapakları içgüdüsel olarak temizliyorlar. Yani kısacası derinin üzerinde ne varsa bunu çıkarmaya çalışırlar"

Siyah noktalar

Sevdiklerini temiz tutmanın dışında bu deriyi kurcalama eylemini gerçekleştirmenin başka sebepleri de var. İletişim. 

Dunbar: "Biz insanlar iduygularımızı ve isteklerimizi kompleks bir dille ifade edebiliyoruz fakat aynı zamanda bir birimize dokunarakta iletişime geçebiliyoruz. Aynı atalarımız gibi"

"Sivilcenin patlamasının, bizi rahatlatıyor"

Dunbar'ın ünlü "sosyal beyin hipotezi", insan beyninin hayatta kalmayı kolaylaştırmak için büyük sosyal gruplara ayrıldığını savunur. Sivilcenin patlamasının, bizi rahatlattığını iddia eden Dunbar,  iletişim aracı olarak dokunmaya değer veren "sosyal beyin" in evrimini, cildimizle beynimiz arasında özel bir sinirsel yol oluşturduğunu düşünüyor. Kürkleri bol bakım gerektiren primatlara özel olan bu durum, insanlarda da hala  önemini koruyor.

"Patlayan sivilceler aşk hormonu salgılıyor"

"Vücudumuzun genelinde tüy olmamasına rağmen bu "kişiler arası dokunuşun" ağrı kesici etkisi bulunuyor ve 'Aşk Hormonu' olarakta bilinen oksitosinin salgılanmasına yardımcı oluyor. Toplumsal açıdan tabu olarak da görülse, bir annenin çocuğunun üzerindeki bir kabuğu alması veya kişinin banyoda kendi sivilcesini patlatması insanı rahatlatan bir durumdur"

"Bu videolar bizi hipnotize eder"

Dunbar'ın görüşüne katılan Dr Sandra Lee, kendi videolarının "selebral orgasm" yaşattığını ve bazen bu videoları izlerken hipnotize olduğunu söylüyor.

Bazı çalışmalar gösteriyor ki primatların beynindeki ayna nöronlar başkalarının hissettiklerini hissetmelerini sağlıyor. Dr Pimple Popper izlediğimiz bu eylemlerin bizde empati uyandırdığını bu yüzden karşı tarafta rahatlama hissi uyandırdığını savunuyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gam6

iğrenç ama eğleniyorum abi .

benimadm13

Bunları nasıl izliyosunuz 🤢

heart-shaped-glasses

Anlamsızca saatlerce izliyorum bu videoları ben de sorun var sanmaya başlamıştım :D

ozlem-duru

sıkmayı seviyorum ama izlemeye en fazla 5 saniye dayanıyorum midem bulanıyor

wednesday-addams

çıban videosunu yıllar önce izlemiştim.

Görüş Bildir