Bilim Sonunda Açıkladı: PowerPoint Sunumları Neden Dinleyiciyi Etkisi Altına Alamıyor?

644PAYLAŞIM

PowerPoint'ten nefret etmek belki de dünyanın en kabul edilebilir önyargısı haline geldi. Peki Microsoft'un bundan 30 yıl önce iş dünyasına kattığı bu yenilik neden günümüzde kurumsal hayatın korkulu rüyası haline geldi? Bu sorunun cevabını Harvard Üniversitesi ile ortak çalışma yürüten KECK Enstitüsü araştırdı, biz de sizler için Qz'den derledik.

Kaynak: https://qz.com/1031050/the-scientific-re...

Microsoft sayesinde ilk kez 1987 yılında tanıştığımız sunum hazırlama programı PowerPoint o günlerde böyle görünüyordu.

O yıllardan bugüne PowerPoint iş dünyasının ve kurumsal hayatın en çok kullanılan yazılımlarından biri olmaya devam etti.

Son yıllarda ise sık sık eleştirilen, zaman kaybına sebep olmakla suçlanan ve üzerine birçok spekülasyon dönen Microsoft sunu hazırlama programı neden böyle sorulara maruz kalıyor?

 

Califronia Keck Graduate Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi bulut tabanlı çalışan sunum yazılım Prezi ile PowerPoint'i karşılaştıran bir araştırma yürüttü.

Burada şu dipnotu düşmemiz gerekiyor; bu araştırma Prezi tarafından finanse edilmiş olsa da makale, aynı alanda uzman diğer araştırmacılar tarafından değerlendirilen bilimsel dergi PLOS One'da yayınlandı.

PowerPoint yazılımının Prezi ile karşılaştırıldığı zaman sunum içinde zumlama imkanı sağlamadığı için daha az ikna edici ve etkili olduğu ortaya çıktı.

tinypic.com

İki yazılım arasındaki en büyük fark ZUI (zumlanabilir kullanıcı arayüzü) olup olmamasıydı.

Tıpkı Google Maps'te olduğu gibi kullanıcının istediği noktayı kendine yakınlaştırabilmesi ve daha sonra ana sayfaya geri dönebilmesi özelliğinin dinleyicinin dikkatini çektiği araştırmada ortaya çıktı. Aynı zamanda bu özellik sayesinde sunumu yapan kişi de detayları arzu ettiği zaman ön plana çıkarabiliyor.

Yani Prezi yazılımın animasyonu hareket özelliği sunumun vermek istediği mesajı güçlendiriyor.

prezibase.com

Araştırmacılar insan beyninin aldığı bilgiyi görsel (şekiller, renkler) ve uzaysal (yer, mesafe) olarak işlediği için ZUI özelliği sayesinde bilginin daha sonra hatırlanmasının daha kolay olduğunu söylüyor.

Dinleyici ya da ziyaretçiler hareketli internet sitelerini, reklamları statik olanlara göre daha çok tercih ediyor.

Prezi'den bir zumlama örneği.

Araştırmacılara göre bu sunumlar için de aynı. Yani içerikten çok sunumun içindeki hareket göze çarpıyor.

Microsoft'un yazılımı içinde de animasyon özellikleri mevcut fakat bunların kullanıcı ile etkileşimde daha zayıf kaldığı ortaya çıktı. Yine araştırmacıların açıklamasına göre sunumunda slayt gösterisi yerine ZUI kullanan kişiler daha pozitif değerlendiriliyor.

Yıllarını Office programlarına adayan Bill Gates bu çalışmaya karşılık bir antitez hazırlayacak mı merakla bekliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erdem-f

diğer programın reklamını iyi yapmış birileri. arkadaş sıkıntı powerpointte değil . sunumu hazırlayıp konuşanda. zoomlama ile bok olur o iş boşversene

eastking

powerpoint şu üniversitede hocaların oturarak ve sadece okuyarak ders anlatmasını sağlayan uygulama. Değil mi?

senkimsinya

ilk önce proje ödevleri için yapıldı

Gizli Kullanıcı

Çünkü o sunumlar yapılırken bizim kafadan neler geçiyor bir görseniz...asıl sunumlar onlar.

gzm-ynklr

bilgilendirici bir paylaşım,teşekkürler.

Görüş Bildir