Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Kurgu Yazarı Isaac Asimov'un Bundan 50 Yıl Önce Öngördüğü 2014 Kehanetleri

 > -
Abone ol

Bilim kurgu yazarı Isaac Asimov, 1964 yılında katıldığı New York Dünya Fuarını oldukça beğendiğini anlatmış yazılarında. Ama bir yandan da fuarın çok donanımlı olmaması yüzünden pişmanlık duymuş. Kafasında hemen geleceğe dönük öngörüler beliren Asimov, ''2014 Dünya Fuarını Ziyaret'' adlı, insanlık tarihinin tam tamına 50 yıl sonrasını anlatan bir makale yayınlamış.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/54343/12-...

1. İnsan ırkı aşırı derecede sıkılgan olacak.

2014 hakkında yaptığı en sıkıntılı spekülasyonun bu olduğunu söyleyen Asimov, insanların sürekli bir boşluk içinde, işsizlik halinde olacağına inanıyormuş: '' İnsanoğlu bu bıkkınlık hastalığından çok çekecek ve bu hastalık her geçen yıl biraz daha yayılıp şiddetlenecek. Pek çok zihinsel, duygusal ve sosyolojik sonuçlar doğuracak ve psikiyatri önemli bir tıp alanı haline dönüşecek. Yaratıcı işlerle vakit geçiren bazı şanslı kişiler, insanlığın en seçkinleri arasında yer alacak; makine gibi otomatik bir şekilde çalışmaktan daha fazlası olacaklar.''

2. Elektronik aletler artık kablo ihtiyacı duymayacak.

Bunu yerine uzun ömürlü pillerle güçlendirilmiş mekanizmalar olacak. Bugün pahalı olanların aksine, piller yan ürün haline gelip daha ucuz olacak.

3. Nükleer füzyon santralleri dünyanın bir çok kısmına enerji sağlayacak.

Asimov, füzyon santrallerinin olacağını tahmin etmiş, insanlığın yarısından fazlasının güç ihtiyacının karşılanacağını belirtmiştir. Ancak bu teknolojinin her zaman lehimize olmayacağını da eklemiştir o tarihte.

4. En az iki tane deneysel füzyon santrali

Bilim adamları uzayda bulunan, gün ışığını toplayıp enerjiye çevirecek olan güç istasyonları modelleri tasarlayacak. Ayrıca, Arizona ve Kazakistan da dahil olmak üzere yarı çöl olan bölgelerde, güneş enerjisi santralleri olacak.

5. Arabalar uçacak; şu ya da bu şekilde fark etmez.

www.veteknoloji.net

Yollar ve köprüler tek parça kalacak; fakat eskimiş olacaklar. İçi basınçlı hava dolu jetler, araçları otoyolların üzerinde tutacak, tüm problemler en aza indirgenecek. Yönetmelikler uygulamaya koymak istemese de arabalar bu jetlerle birlikte su üzerinden geçme kapasitesine sahip olacak.

6. Elbette ki robotlar da olacak.

Tabi ki nitelik ve nicelik yönünden eksikleri olabilir. Robotlar çok iyi çalışacak ve 2014'te her yerde çok yaygın olacak. Jetgiller benzeri robotların gündelik hayatımızda var olacağını söyleyen Asimov, robot hizmetçilerin evin düzenlenmesi ve temizlik işlerinde kullanılacağını belirtmiş. Tam anlamıyla olmasa da bu öngörülerin en azından Jetgilleri bize kazandırdığını söyleyebiliriz.

7. Hareketli yaya yolları trafiği ortadan kaldıracak.

public.media.smithsonianmag.com

Asimov'un bu düşüncesi, kısa menzilli seyahat için oldukça işlevsel olabilir. Yazar bir yandan da basınçlı hava tüplerinin ürün ve malzeme taşıyacağını, kentin belirli bölgelerine malzemelerin bu yolla dağıtılacağını da öngörmüş.

8. İnsanlar ayda koloni kuracaklar.

Dünyalı vatandaşlar aydaki arkadaşlarıyla, modüle edilmiş lazer ışınları sayesinde iletişim kuracak. Yazar sadece konuşmanın birazcık sıkıntılı olacağını, kelimelerin dünyaya biraz geç ulaşabileceğini söylemiş.

9. Bazılarımız su altı evlerinde yaşayacak.

Okyanusların altında bir koloni oluşturma düşüncesi, özellikle su sporlarını sevenler için çok cazip görünebilir. Asimov'un hayal ettiği gibi, 2014 Dünya Fuarının açılışını su altı şehirlerinde yapmak da oldukça yaratıcı bir fikir.

10. Boston'dan Washington'a kadar olan bölgede, büyük bir Washington D.C. olacak.

Boston'dan dünyanın en kalabalık bölgesi olan başkent Washington'a kadar, 40 milyondan fazla insanı bir araya toplayan büyük bir metropol kurulacak. Ancak Asimov'un dünya nüfusu (6.5 milyar) ve ABD nüfusu (350 milyon) tahmininde ufacık bir değişiklik olmuş. Amerika'nın 2014 ocak ayı nüfusu 319 milyonken, dünyanınki 7.1 milyar insana ulaşmış.

11. Dünyanın bazı bölgelerinde, ortalama yaşam süresi 85 yaş olacak.

Asimov'un, olası aşırı nüfus problemleriyle ilgilenmesinin sebeplerinden biri de buymuş. Neden tüm insanlar bu yaşını göremesin ki? Yazara göre, kalp ya da böbrek rahatsızlıklarında, sorunlu organın yerine mekanik bir cihaz yerleştirilecek; sinirleri ve arterleri onaracaktır. Bu da insanoğluna uzun bir yaşamın anahtarını sunacaktır.

12. Dünya ciddi bir şekilde otomatikleşecek.

Yazarın dediğine göre, 2014 yılında rutin işleri bile robotlar halledecek; hatta insanlardan bile iyi iş çıkaracak. İnsanoğlu makinelerle yarışır hale gelecek. Bu ihtiyaçları karşılamak için lise müfredatında ''ikili aritmetik'' ve ''formül çevirisi'' gibi dersler zorunlu  tutulacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minarellisoda

o uçan araba olmıcak işte amk zorlamayın artık. 1950 içinde uçan araba diyorlar 2000 içinde uçan araba 2014 içinde uçan araba şimdi 2050 için uçan araba diyorlar. adamlar yapmıyor işte amk uçuramıyorlar zorla icat ettircekler

muhammet-cakir

KARDEŞ YILLAR ÖNCEDEN ÖNGÖRMÜŞ HELAL BE ADAMA AMA Bİ YANDANDA BENDE 2050 Yİ SÖYLESEM İNAMAZSINIZ :D

cumanji

bilim-kurgunun hatta yaşadığı dönem ileri sürdüğü fenomen niteliğinde ki görüşleriyle bilim-tekniğin uçurucularındandır kobayiyamaşita kombamba kombamba...

trollistan

Ayda koloni işine kafam yattı da son madde moralimi bozuyor :/

ipeeonyou

CÜBBELİ AHMET HOCAYA SORMAK LAZIM

Görüş Bildir