Bilim İnsanlarının Son Keşfi Ahtapotlar Tarafından İnşa Edilmiş Bir Sualtı Şehri: Ahtapotlantis

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bilim insanlarının bu son keşfiyle ahtapotların o kadar da yalnız gezen hayvanlar olmadığını ortaya çıkardı. Avustralya kıyılarında keşfedilen bu yeni su altı ahtapot kentinin adı da Ahtapotlantis oldu. Sizler için Dailymail'den derlediğimiz bu yerde ahtapotlar birlikte yaşıyor, çiftleşiyor ve bir hayat paylaşıyor.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

Ahtapot türünün bu yaşam alanında toplandığını, iletişim kurduğunu hatta birbirilerini şehirden attıkları gözlemlendi.

Illinois-Chicago Üniversitesi ve Alaska Pacific Üniversitesi'nden uluslararası bir grup araştırmacı Avustralya açıklarında bulunan Ahtapotlantis'i keşfetti.

Bilim insanları uzun yıllardır ahtapotun yalnızlığı tercih eden ve sadece yılda bir kez çiftleşmek için bir araya gelmeyi seçen hayvanlar olduğuna inanıyordu.

Fakat son araştırmalarda ortaya çıkan bu Antapotlantis adı verilen bu şehir, var olan birçok görüşü yıkmış oldu.

Bu sualtı şehrindeki hayatlarında ahtapotlar, vücut dillerini kullanarak, birbirlerini kovalayarak veya renk değiştirerek karmaşık sosyal davranışlar gösteriyor.

2009 yılında bağımsız bir araştırmacı olan Matthew Lawrence benzer bir ahtapot şehir olan 'Ahtapolis'i keşfetmişti.

A) Deniz kabuğundan inşa edilmiş zemin üzerinde yarı gizlenmiş iki ahtapot B) Kentin haritasi C) beton kalıntının içindeki üç ahtapot D) erkek bir ahtapot çiftleşmeyen bir koluyla kazı yapıyor E) bir erkek ve daha küçük bir dişi bir çiftleşme çadırı kurmuşlar F) iki ahtapot yüzyüze pozisyonda

Ahtapotlantis ise bu şehirken birkaç yüz metre ötede bulunuyor.

Avustralya'ın Jervis Koyu açıklarında bulunan Ahtapolis'te, 16 ahtapotun birlikte bir hayat sürdüğü incelendi. 

30 cm'lik düz bir cisim ahtapotlar tarafından oraya getirmiş ve birçok baraj inşa edilmişti.

10 - 15 metrelik bir derinlikte yer alan Ahtapotlantis, 18 metre uzunluğuna ve 4 metre genişliğinde.

Bu ahtapot kentin sakinlerinin oraya getirdiği kabuklu deniz canlılarının kabuklarıyla dolu. Toplamda 13 dolu ve 10 boş ahtapot yuvası var ve şehir etrafında bir çok deniz kabuğu tepecikleri bulunuyor.

Bilim insanları Ahtapotlantis'e dalış yaparak kentin etrafına GoPro kameralar yerleştirdi ve 10 saatlik görüntü alındı.

Şehrin sakinleri olan ahtapotlarda çiftleşme, birbirine karşı agresyon veya farklı işaretlerle iletişim kurdukları gözlendi.

Araştırmacılara göre ahtapotların davranışları değil, insanların ahtapotları inceleyebilme yeteneği değişti ve bu keşif bu yüzden bu kadar geç geldi.

"Bazı ahtapotların bir diğerini kendi yuvasından kovduğunu gördük. Hayvan karşısındakine tehdit oluşturduğunu göstermek için kendine uzun bir şekil veriyor ve baş kısmını karartıyordu." diyor Chancellor.

"Bu davranışı gören diğer ahtapot ise hızla kaçıyor. Alan savunması olabileceğini düşünsek de ahtapot davranışları konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değiliz. Bu davranışların ne anlama geldiğini anlamak için daha çok araştırma yapmamız gerekecek."

Bu yeni gelişmelerin akabinde bilim insanları, yıllardır yalnız yaşamayı tercih ettiği sanılan ahtapotlar üzerinde çok daha derin bir araştırmaya girecekler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-solmaz1

Sualtı dalışı yapmak ister misiniz :) hemen sayfayı ziyaret edin ve sualtının eşsiz dünyasını keşfe çıkın! üstelik çok ucuz 80 TL den başlıyor fiyatlar! https://althernas.com/kesfet/sualti-dalisi

itsgoddes

Muazzam canlılar, çok güzeller ve çok zekiler

ezrares

bazı insanlardan daha akıllılar.

pidgeotto

Düşününce ahtapotların hayatı bizden heyecanlıymış. Birbirlerini kovalamacalar, renk değiştirmeler, evden atmalar... Bence bir sonraki aşamada kooperatife girip kredi çekmeyi, düğün yapmayı falan da bulabilirler. Şaka bir yana cidden zeki hayvanlar. Akvaryumdayken küçücük bir delikten okyanusa kaçarak asrın kazığını atan ahtapot reise selam olsun. Yine de ahtapot deyince Tarkan filmindeki sahne gözünde canlananlar elime mum diksin.

hukumran

https://onedio.com/haber/bilim-insanlarindan-gelen-aciklama-ahtapotlarin-dna-si-bu-dunyaya-ait-olmadiklarini-gosteriyor-718471

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

BilimTercih
Görüş Bildir