Bilim İnsanlarından Kanser Tedavisinde Dönüm Noktası Yaratacak Bir Buluş: Ölüm Öpücüğü!

-
Abone ol

Bilim insanları 'ölüm öpücüğü' adını taktıkları yeni bir yöntemle ilaçla ortadan kaldıramadıkları proteinleri öldürmeyi başardı. Bu kanser tedavisinde büyük bir dönüm noktası oldu. Detaylarını Huffingtonpost'tan derlediğimiz gelişmeler tıp dünyasını heyecanlandırdı.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.co.uk/entry/sc...

Araştırmacılar uzun süredir kanser tümörlerini vücudun çeşitli yerlerine taşımada proteinlerin oynadığı önemli rol üzerinde çalışmalarını sürdürmekteler.

Ancak bu proteinlerin geçtiği yolları kesmede ya da bu davranışlarını durdurmada başarılı olamamışlardı.

Profesör Alessio Ciulli şöyle açıklıyor; 

"Hastalıklara sebep olmakta aktif olan birçok protein biliyoruz fakat bunu yapmalarına veya kötü bir hale gelmelerine engel olmayı başaramıyorduk."

Dundee Üniversitesi'ndeki bilim insanları, daha önce uyuşturucu tarafından dokunulmaz görülen bu inatçı proteinleri (Ras ve Myc) nötralize etmenin bir yolunu buldu.

Süreç, bu kötü proteinleri hedef alan küçük moleküllerin verilmesinden sonra onları bağlanarak, onları etkisiz hale getirip parçalayan ve vücutta parçalanmalarına sebep olan bir dizi etkimeye yol açarak işliyor.

Öte yandan geçmişte bu tür; hem moleküllere bağlanmayı hem de işlevselliği engellemeyi başaran molekülleri bulamamak bilim insanları için önemli bir engel teşkil ediyordu. Proteinler sıklıkla hücredeki düzenleyicileri aldatabildikleri için bulunmaları zor olur.

Bu yeni araştırma, proteini bulmak ve devre dışı bırakmak için bu küçük molekülleri kullanmak yerine, nötrleştirici proteinleri çekmenin yollarını araştırıyor; bunlar da kötü huylu komşularına bağlanıyor ve onlara karşı harekete geçiyor.

Ciulli, "Önemli bir ayrıntı da şu ki, bu nötralize edici proteinin kötü proteine ​​yakın olmasının yeterli olmadığını, onu 'öpmek' için onunla doğrudan temas kurması gerektiğini de ortaya çıkardık" dedi.

"Ve sadece küçük bir öpücük değil, gerçek bir 'Rüzgar Gibi Geçti' tarzında bir kucaklama ve öpüşme. Kötü proteinin bozunumunun sağlanmasının yolu bu olduğu için buna bir 'ölüm öpücüğü' diyoruz."

Çalışma, kanser için cazip bir tedavi hedefi olan BET bromodomain proteinleri olan BRD4'lerden birinin, MZ1 olarak adlandırılan seçici bir BRD4 indirgeyicisi ile eşleştirilmesine odaklanıyor.

"İndirgeyicileri ilaç haline getirmek uzun ve dolambaçlı bir yol olacak ve oraya tek başımıza ulaşamayacağız. İlaç endüstrisinden ciddi bir ilgi görmek heyecan verici." diye ekledi Ciulli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
christian

Aziz Patrick zamanında "Ümmet-i Isa Haz." bütün hastalıklara ve revaya çözüm bulacaktir. diye boşuna dememiş ztn. İnanacagiz ve başaracagiz.

azazil

azazil

trasi bilmiyorumda olum opucugunu gorunce nedense bu aklima geldi )

elec

Türkiye için RTE yi çıkarın yeter

fasoaganinanarsikogli

AKLIMA TAKILAN BİŞEY VAR. BU BULUŞUN İLACI AMELİYATI BİŞEYİ PİYASA ÇIKTIĞINDA DURUMLARI YETERSİZ OLAN İNSAN EVLATLARI FAYDALANACAK MI ? HAYIR MI ? AMINA KOYİM O ZAMAN..

Görüş Bildir