Bilim İnsanlarına Göre Uçakta Cam Kenarını Tercih Ediyorsanız 'Bencil' Bir Karakteriniz Olabilir!

283PAYLAŞIM

Uçakla zaman zaman seyahat eden kişilerin, mutlaka oturacakları yere dair bir tercihleri bulunur. Eski British Airways pilotu, 'Bir Uçak Nasıl Yere İndirilir' kitabının yazarı Mark Vanhoenacker'ın da anlatımına göre 'Ne zaman bir eşe dosta sorsam, 'Pencere kenarı mı koridor mu?' diye, cevapları gayet hızlı ve net oluyor. Demek ki ilk kez uçağa bindiklerinde buna karar vermişler." 

Peki uçakta oturmayı tercih ettiğimiz yer karakterimizi nasıl ele veriyor? Telegraph'tan derledik...

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/travel/commen...

Her iki yerin de kendine göre güzel özellikleri var elbette! Cam kenarında rahatça başınızı yaslayıp uyuyabiliyorken, koridorda da istediğiniz gibi kalkıp gezebiliyor, bacaklarınızı ara ara uzatabiliyorsunuz.

Ama koridorda oturmanın orta ve cam kenarındaki yolcularla yakından bir bağı da var çünkü onlar tuvalete gitmek için kalktığında bundan haberiniz olacak demektir.

Seyahat uzmanı Gilbert Ott'a göre en fazla diz boşluğu olan sıra tabii ki acil çıkış kapısındakiler, fakat cam kenarında da yolcu oldukça rahat seyahat edebiliyor.

Peki uçaktaki koltuk tercihimiz karakterimiz hakkında neleri ele veriyor?

Diğer bütün ufak tefek etkenler bir yana, aslında tercihin temelinde rahatsız edilmemek ya da uyandırılmamak yatıyor. 

Bunların yanında aynı şeyi birlikte oturduğumuz yolculara yapmayı da genellikle sevmiyoruz. Bazen birini uyandırmamak ya da rahatsız etmemek için tuvalete bile gitmiyoruz.

Harley Street Özel Terapi kliniğinde baş psikolog olarak görev yapan Dr. Becky Spelman şöyle anlatıyor;

"Cam kenarını tercih eden yolcular kontrolü elinde tutmayı seven insanlar oluyor, hayata karşı duruşları daha çok 'herkes kendine' kafasında, ve çoğunlukla da kolay irite oluyorlar. Kendi dünyalarında var olmayı daha çok tercih ediyorlar."

Yine Dr. Spelman'a göre koridor tarafını seçenler daha çekingen, başkalarına karşı daha düşünceli ve az sinirlenen insanlar.

Davranış psikoloğu Jo Hemmings de aynı fikirde;

"Cam kenarı koltukların şampiyonları genellikle daha bencilliğe yatkın kişiler. Bunun yanı sıra muhtemelen daha çok uçtukları için daha az tedirginler ve diğer yolcuları rahatsız etmekten pek çekinmeyen kişiler."

"Koridor tarafını seçen yolcular, muhtemelen uçakta daha gerginler, uyumaya pek alışkın değiller. Diğer yolculara göre daha sosyaller."

İşin ilginç kısmı ise Airline Weekly dergisi analiz uzmanı Seth Kaplan, bu tercihleri yapan yolcuların sayısı hemen hemen birbirine eşit.

"Aldığımız uçuş verilerine göre cam kenarını seçen yolcu sayısı, koridoru seçen yolcu sayısından sadece %1 daha fazla."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sercen-uytun

Dünyanın en saçma ve en gereksiz içeriği. Bana göre de cam kenarı seçmeyen adam eziktir ve kendi isteklerine değer vermiyordur. Hadi bakalım?

paco-hernandez

uçaktan korktuğum için koridor seçiyom ben... uçağın amk lan! yılan, uçak, yükseklik (uçakta yükseklik algısı pek olmuyor o sebeple ayrıca yazdım) en tırstığım 3 şey!

ser.ozatici

Ben hem biliyorum bencil olduğumu hem söylüyorum bencil olduğumu.

neo-heckir

Genellikle bencil bir kisiyim daha da kotusu bunun farkindayim ve duzeltmek icinde hic bir cabam yok yasasin bencilizm :Dddd

apollonia-corleone

üf bi cam keyfimiz var bırak bencil olayım

Görüş Bildir