Görüş Bildir
Haberler
Bilim İnsanları Uyardı: Turistik Adalar Yüzyılın Sonuna Kadar Yok Olacak

Bilim İnsanları Uyardı: Turistik Adalar Yüzyılın Sonuna Kadar Yok Olacak

Batuhan
21.12.2021 - 07:55

Akdeniz’in kıyısında yer alan İbiza, her yaz doğa güzellikleri ve eğlence kültürüyle turistleri kendisine çekiyor. Ancak, İspanya’da yapılan yeni bir çalışma, küresel ısınma nedeniyle yüzyılın sonuna kadar İbiza’nın da dahil olduğu Balear adalarındaki plajların yüzde 65’inin kalıcı olarak yok olacağını ortaya koydu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Balear Adaları Özerk Topluluğu, İspanya'ya bağlı  beş büyük ve onları çevreleyen birkaç küçük adadan oluşan bir bölgeden meydana geliyor.

Gelirinin çoğu turizimden geliyor

Gelirinin çoğu turizimden geliyor

Popüler İbiza adasının da içerisinde yer aldığı Balear Adaları ekonomisinin dörtte birinden fazlasını ise plaj ve güneş turizmi oluşturuyor. 

Yeni bir çalışma küresel ısınma nedeniyle bu adalardaki plajlarının yarısından falzasının yüzyılın sonuna doğru kaybolacağını gösterdi. Plajların kaybolması, ekosisteme verdiği zararın yanı sıra; bölge ekonomisi üzerinde yıkıcı etkilere neden olacak.

Balear Adaları Oşinografi Merkezi'nden araştırmacılar tarafından mevcut iklim değişikliği projeksiyonları altında deniz seviyesindeki değişikliklere bakmak için bir model oluşturuldu.  

Frontiers in Marine Science adlı dergide yayımlanan çalışma, aynı zamanda iklim krizinin kıyı bölgeleri üzerindeki etkisini geniş çapta gösteren ilk araştırma oldu.

Politika yapıcılara çağrı

Politika yapıcılara çağrı

Bilim insanları, bu tahminlerin iklim değişikliğinin en kötü senaryosuna dayandığını, ancak karbon emisyonlarını azaltma çabalarının dünya çapında deniz seviyesindeki yükselmelerde önemli bir azalma sağlayabileceğini söyledi. 

Araştırmacılar, ayrıca yerel birimleri ve ulusal hükümeti daha fazla deniz otu dikmek de dahil olmak üzere, plajlarda iklim değişikliği riskini azaltmak için çeşitli önlemler almaya çağırdı.

Ancak, turizm için plajların kalitesini etkileyecek olan faktör  sadece deniz seviyelerinin yükselmesi değil. Yeni çalışmanın arkasındaki ekip, plajlarının geleceğini  sabit deniz seviyesindeki yükselmelerden ziyade gelgitlerin ve dalgaların etkileyeceğini açıkladı. Buna göre bu etkenler, plajların şeklinde kalıcı değişimlere yol açacak ve kumsalların çoğu deniz tarafından yutulacak.  

Bununla birlikte, daha önceki araştırmalar da, Balear adalarının çevresinde, en yüksek ısınma seviyesinin altında deniz seviyelerinin 65 santimetreye kadar artacağını öngörmüştü.

869 sahil incelendi

869 sahil incelendi

Ardından Agulles ve meslektaşları, yeni modellerini Balear Adaları'ndaki 869 sahile uyguladı. En karamsar küresel ısınma senaryosunda, bu yüzyılın sonuna kadar mevcut sahillerin yüzde 66'sının sular altında kalacağı görüldü. Toplamda, bölgedeki 869 plajın 72'si kalıcı olarak yok olurken, 314'ü fırtına dönemlerinde tamamen sular altında kaldı.

Buna karşın, mevcut iklim değişikliği senaryolarına göre en olası kabul edilen ılımlı bir emisyon senaryosu altında 37 kumsal kalıcı olarak yok olurken, 254 kumsal yalnızca fırtına dönemlerinde yok oldu.

Diğer taraftan, her iki  durum senaryosunda yüzyılın sonuna kadar ortalama kalıcı plaj yüzey alanı kaybının yüzde 50’inin üzerinde olacağı tahmin edildi. 

Çalışmanın ortak yazarı Dr. Gabriel Jordà, sonuçların iklim değişikliğinin adalardaki turizm için ciddi bir tehdit olduğunu gösterdiğini ve plajların ciddi şekilde etkileneceğini söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

ispanyollarin kumsallari yok olup turizm gelirleri dusecekmis, derde bak. tamamen adalar uzerine kurulu gidecek baska yerleri olmayan uluslar var, denizden s... Devamını Gör