Görüş Bildir
Haberler
Bilim İnsanları "Dev Pandalar Neden Siyah ve Beyaz?" Sorusuna Sonunda Yanıt Buldu

Bilim İnsanları "Dev Pandalar Neden Siyah ve Beyaz?" Sorusuna Sonunda Yanıt Buldu

Hakemli bilim dergisi Nature Scientific Reports'ta perşembe yayımlanan araştırma, uzun süredir merak edilen bir soruya yanıt bulmuş olabilir. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Birleşik Krallık, Çin, Finlandiya ve ABD'deki bilim insanları, dev pandaların çoğu memeliden ayrışarak niçin siyah ve beyaz olduğuna bir açıklama getirdi. 

Independent Türkçe'nin haberine göre araştırmada 'Dev pandalar siyah ve beyaz kürklerini doğal ortamlarında görülmemek için kamuflaj olarak kullanıyor' dendi. 

Bilim insanları, bu hayvanları hayvanat bahçelerinde ya da yakın çekim fotoğraflarda görmek kolay olsa da doğal ortamda durumun böyle olmadığını dile getirdi. 

Bristol Üniversitesi'nde biyoloji alanında çalışan Tim Caro, 'Çinli meslektaşlarımız bize vahşi doğadaki fotoğrafları gönderdiğinde dev pandayı göremedim. O zaman bir şeyler bulduğumuzu anladım' dedi. 

'Eğer bir primatın iyi gözleriyle ben göremediysem, daha az görüşe sahip etobur yırtıcılar da onu göremeyebilir. Bunu objektif olarak ortaya koymamız gerekiyordu.'

Yaban hayatındaki dev pandaların 15 fotoğrafını inceleyen ekip, siyah tüylerin ağaç gövdeleri ve gölgelerle, beyazlıklarınsa yapraklar ve karla karıştığını gözlemledi. Ara tonlar da zemin ve kayalarla iç içe geçiyordu.

'Pandaların gayet iyi kamufle olduğu görülüyor'

'Pandaların gayet iyi kamufle olduğu görülüyor'

Ekip, daha uzun mesafeden bakıldığında dev pandaların figürünün görülmediğini da araştırmada bildirdi.

Sonuçlar insan gözünün yanı sıra, pandalar için tehdit oluşturabilecek hayvanları temsilen kullanılan kedi ve köpek görüşünde de aynı çıktı. 

Makalenin yazarlarından, deneysel psikolog Nick Scott-Samuel, 'Daha gerçekçi bir yırtıcının perspektifinden bakıldığında dev pandaların gayet iyi kamufle olduğu görülüyor' dedi. 

Katil balina, zebra ve kokarcalar gibi istisnalar hariç çoğu hayvan kahverengi ve gri tonlarda. Örneğin benekli sırtlanlar da zebraları üstündeki çizgileri yüzünden 50 metre mesafeden seçemeyebiliyor. 

Çin'in güneyindeki dağlarda 2 bine yakın dev pandanın yaban hayatında yaşadığı tahmin ediliyor. Nesli tükenme tehlikesi altındaki bu hayvanların üremesi için hayvanat bahçelerinde çalışmalar yürütülüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
5
2
2
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

şu bilim ne güzel şey ya. bi şeyi merak edip araştırıyorsun bi sonuca ulaşıyorsun. dincilere bu niye böyle desen, allah öyle yaratmış diyip seni karanlıkta b... Devamını Gör

Malaga Marakesh

Her şeyi dinle bağdaştırın zaten. İslam düşmanlığınızı bu kadar belli etmeyin!

Sude Arslan

bugün de kültürlendik