Bilim Açıklıyor: Sebze Yemeyi Bırakırsanız Vücudunuzda Ne Gibi Değişimler Olur?

343PAYLAŞIM

O brokoli yenecek...

İstatistiklere dökecek olursak günümüzde insanların yüzde 91'i yeterli miktarda sebze tüketmiyor.

Bu tahmin edilenden çok daha yüksek bir rakam. Bazılarımız sebzeleri sevmediğinden yemiyor, bazılarımızsa farkında olmadan az yiyor.

Her halükarda sebze tüketimine özellikle dikkat eden insan sayısı maalesef düşük.

İnsanlar olarak hem etçil hem otçul canlılar olduğumuzdan, düşük miktarda sebze tüketimi doğal olarak vücudumuzu etkiliyor.

Bu etkiler arasında kalp hastalıklarına varan derecede ciddi rahatsızlıklar bulunuyor.

Sebzeleri az tüketmek diyabete, kansere, görme kaybına da neden olabiliyor.

Sebzelerin az tüketiminde bu tür kritik hastalıkların ortaya çıkması aslında hayli normal.

Çünkü uzmanlara göre neredeyse her sebzenin kendine özgü eşsiz faydaları bulunuyor. Hücreleri DNA hasarlarından korumaktan tutun, kanserojen maddelerle savaşmaya kadar varıyor bu faydalar.

Ancak bu rahatsızlıklar, olabilecek en kötü senaryoları kapsıyor; yani gerçekte olabilecekler biraz daha hafif.

Kabızlık ve şişkinlik, sebze tüketiminiz iyice azalırsa başınıza gelebilecek birkaç şey arasında. Bunun dışında sebzelerin sağlayacağı vitamin ve minerallerden de faydalanmadığınız için genel olarak enerjinizin düşmesi hayli olası.

Bağışıklık sisteminiz de bu kısıtlı sebze tüketiminiz neticesinde zayıflayacaktır.

Ayrıca vitamin eksiklikleri nedeniyle saçlarınız dökülebilir veya cildiniz kuruyabilir. Bunlar hep yaşam kalitenizi aşağı çekecek durumlar.

Özetle, sebze tüketmeyi sevmiyorsanız korkmayın; ölümcül rahatsızlıklar yaşamazsınız.

Fakat vücudunuzu da %100 potansiyeliyle kullanamazsınız, dolayısıyla bu durum ruh sağlığınızı da farkında olmasanız da etkiler. Sebze tüketiminize bugün itibariyle bir miktar daha dikkat etmeye çalışırsanız, faydasını fazlasıyla göreceksiniz.

Sağlıklı kalın!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yb-yavuz

Domatesin kilosu olmuş 11 tl asdfghjklş

layd

sebze olmadan insan bedeni çalışamaz, bir çok sebzede protein zaten var. malum tüm hayvan etleri hastalıklı, kanserli, virüslü, sebzelerde çok masum değil ama ne yapalım yeni dünya düzenine uymak zorunda tüm insanlık.

hipergrafi

Sebze yemeklerini et yemeklerinden iyi. Kebap ve ızgara etlerde cidden güzel tabi. Ama ağır olduğundan daha doymadan bırakmak zorunda kalıyor insan. Bakla, pırasa, taze fasülye, patates püresi, brokoli çorbası ise öylemi (biliyorum saydıklarımın bazıları tahıl) Domatese ölünür zaten, şöyle doğal mis kokulu domatesleri meyve niyetine otur ye 😋. Her yemeğe her salataya lezzet katar. İçindeki likopen nedeniyle özellikle meme kanserine karşı en etkili koruyucu. Lahana da öylesine faydalı ki Ahmet Maranki şöyle diyordu 'En faydalı üç yiyeceği sorsaydınız; 1 Lahana, 2 lahana, 3 brokoli derdim. Lahana öyle faydalı ki tek başına ilk ikiye girer.' Lahana ve karnabahar yemekleri pek güzel olmuyor ama çiğ çiğ yeyince çok güzel oluyorlar kıtır kıtır. Tavşan gibi kemir gitsin.

Görüş Bildir