Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biden'dan Türkiye'ye Top Atışlarını Durdurma, YPG'ye de Durumu İstismar Etmeme Çağrısı

 > 
11PAYLAŞIM

Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Başbakan Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesine dair açıklamasında ABD'nin, hem YPG güçlerine durumu istismar etmemesi hem de Türkiye'nin top atışlarını durdurması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Arşiv

Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki telefon görüşmesi hakkında açıklama yaptı. 

Açıklamada, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin ismi anılmadı, "Suriyeli Kürt güçleri" nitelendirmesi yapıldı. Buna göre Biden, Davutoğlu'na, ABD'nin YPG'ye bağlı güçleri toprak elde etmek için mevcut durumu istismar ederek Türkiye sınırı yakınlarında yeni bölgelerde hâkimiyet kurmaktan sakındırdığını iletti. Buna karşılık Türk ordusunun da bölgeye yaptığı top atışlarını durdurması yönünde çağrı yaptı.

Açıklamada, Suriye'nin kuzeybatısındaki yerinden edilmişlerin insani yardım alabilmesi için Halep'e yardım yollarının açık kalması konusunda birlikte çalışma istediği de vurgulandı.

Biden ayıca, Türkiye'nin "PKK terörü ile mücadelesini desteklediğini" söyledi. IŞİD'le mücadelenin ortak hedef olduğunu ve Münih'te varılan "saldırıların durdurulması" kararını uygulamak için çalışma isteğini teyit ettiler.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Dün Başkan Yardımcısı Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'yla Suriye'nin kuzeyinde kötüleşen güvenlik durumunu ve insani durumu ele aldı, bölgede tansiyonun düşürülmesine vurgu yaptı. Başkan Yardımcısı ABD'nin Suriyeli Kürt güçlerini Türkiye sınırı yakınlarındaki mevcut durumu istismar ederek yeni bölgeleri ele geçirmekten sakındırdığına dikkat çekti ve Türkiye'yi de buna karşılık olarak bölgedeki top atışlarını durdurmaya çağırdı. İki lider Suriye'nin kuzeybatısındaki savunmasız ve yerinden edilmiş insanların korunması ve Halep'e insani yardım yollarının açık olmasının sağlanması ihtiyacına vurgu yaparak, birlikte çalışmayı taahhüt etti. Başkan Yardımcısı Türkiye'nin PKK terörü ile mücadelesine desteği ifade etti ve iki lider, Münih'te anlaşıldığı üzere, IŞİD'in mağlup edilmesi ve şiddetin durdurulmasına çaba sarfetmenin ortak amaçları olduğunu yineledi."

'Angajman Kuralları Çerçevesinde Tehdit Oluşturan Güçlere Mukabelede Bulunuldu' - onedio.com
'Angajman Kuralları Çerçevesinde Tehdit Oluşturan Güçlere Mukabelede Bulunuldu' - onedio.com

Başbakan Ahmet Davutoğlu cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Joe Biden'ın görüşme talebinde bulunduğunu söyleyerek, "Sayın Biden kanaatimi sorduğunda, kendisine olayların istediğimiz doğrultuda gelişmediğini belirttim. İstanbul ziyareti esnasında mutabık kaldığımız hususları da hatırlatarak, Türkiye için YPG ve PYD, PKK'nın uzantısı olmak itibariyle bize dönük açık ve net bir tehdittir. Buna karşı her türlü tedbiri alırız” demişti.

Fransa'dan Esad rejimi ve müttefikleri ile Türkiye'ye 'bombardımanları durdurun' çağrısı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, hem Esad rejimi ve müttefiklerine, hem de Türkiye’ye ‘bombardımanları durdurun’ dedi. 

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin YPG mevzilerini vurmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, rejim ve müttefiklerinin ülke genelindeki bombardımanlarını, Türkiye’nin ise ‘Kürt bölgelerindeki’ bombardımanlarını durdurması çağrısında bulunuldu.

Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir