Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sırlarla Dolu "Beyin" Hakkında Bilinmesi Gereken 24 Şaşırtıcı Gerçek

 > -

Hepimizin en büyük isteği, sağlıklı olan ve aktif çalışan bir beyine sahip olmak. Zinde kalıp, mantıklı kararlar verebilmenin sırrı da bu aslında; "düzgün çalışan bir beyin". Peki günlük hayatımızda yaptığımız hareketler beynimizi nasıl etkiliyor, bu konu hakkında neler biliyoruz? 

İşte günlük hayatta karşılaştığımız, beyin fonksiyonlarımızı etkileyen dış etkenler ve beyin hakkında bilmediğimiz bazı gerçekler;

Kaynak: http://www.viralnova.com/brain-effects/

1. Evde yaşanan şiddetli kavgaların küçük çocukların beynine yaptığı etkiyle, çatışmaların askerlerin beynine yaptığı etki aynıdır.

2. Unutmak aslında iyidir.

Gereksiz bilgilerin beynimizden silinmesini sağlamak, beynin işlevselliğini korumasına yardım eder.

3. Bilim adamlarına göre; diyet yapmak, beyninizi kendisini yemesi için zorlayabilir.

4. Kronik stres, beyninizin erken yaşlanmasına ve güçsüzleşmesine neden olur.

5. Beyninize 5-10 dakika arası yetersiz oksijen gitmesi, kalıcı beyin hasarlarına yol açabilir.

6. Çok küçük bir enerjinin bile beynin işleyişini değiştirdiği ve empatiyi azalttığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

7. Beyin donmasının bilimsel adı "Sphenopalatine ganglioneuralgia"dır.

8. Sağ beyin ve sol beyin, sanılanın aksine ayrı değil beraber çalışır.

9. Çikolatanın kokusu beyninizdeki teta beyin dalgalarını arttırır ve gevşemenizi sağlar.

10. Orgazm sırasında beyin, eroin kullanan birinin beyni kadar dopamin salgılar.

11. Midenizde, bağırsaklarınızda, pankreasınızda, ciğerlerinizde, anüsünüzde, hayalarınızda ve hatta beyninizde bile tat alıcılar bulunmaktadır.

12. Alkol almak size hiç bir şeyi unutturmaz.

Çok alkol aldığınızda beyniniz, anıları saklama yeteneğini kaybeder ve sabah kalktığınızda birçok şeyi hatırlamıyor oluşunuzun nedeni de budur aslında.

13. Beyniniz 40'lı yaşların sonuna kadar gelişmeye devam eder.

O yüzden bu süre içerisinde beyni sürekli aktif tutmak gerekiyor.

14. Yetersiz uyku beyninizi etkiler ve iradenizi zayıflatarak, tepkilerinizi yavaşlatır.

15. Başkaları için para harcamak sizi, kendiniz için para harcamaktan daha mutlu eder.

16. Beyinde acı reseptörü yoktur, bu nedenle beynimiz acıyı hissetmez.

17. Beyniniz sıkıcı birinin yaptığı monoton bir konuşmanın daha ilginç olması için konuşma sesini kafamızda değiştirir.

18. Bazı akademik çalışmalara göre mutluluğun anahtarı bir şeyler satın almak değil bir şeyler tecrübe etmektir.

19. Beyin üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki beynin serebellum kısmı kendimizi gıdıklamamızı engeller. Böylece beklendik ve beklenmedik olaylar arasında ayrım yapabiliriz.

20. Gece uykusu beyin için en ideal uykudur. Beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağların geliştirilmesini sağlar. Bu sayede beyin gündüz öğrendiklerini gece kayda geçirir.

21. Bir espriye gülmek basit bir iş değildir, beyindeki beş farklı bölgenin bir arada çalışmasını gerektirir.

22. Ne zaman beyinden geçmişteki bir şeyi hatırlaması istense birçok yeni bağlantı kurması gerekir. İstenen bilgi ne kadar eskiyse, o kadar fazla bağlantı gerekir.

23. Herhangi bir kişinin ruh halini, kızgın mı, üzüntülü mü, öfkeli mi olup olmadığını sadece yüzüne bakarak anlayabilirsiniz. Birinin ruh halini sadece yüzüne bakarak algılamanızı sağlayan beyninizdeki "amigdala" adlı küçük bölgedir.

24. Araştırmalar hüzünlü müzik çalınan yerlerde, insanların hissettikleri acıyı hafifletmek için daha fazla alışveriş yaptıklarını ortaya koymuştur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bu basligin aynisini birkac sene once bir dergide gormustum. Arkadasimin evindeydik ve dergide arkadasim bu baslik altinda ki bilgileri okuyordu ve o sirada annesi girdi. Ne konuyorsunuz? diye sordu ve arkadasim da Beyin hakkinda bilinmeyenler diye cevap verince Annesi sinirle '' Siz benim beyim hakkinda bilinmeyen, benim bilmedigim ne bilebilirsiniz ki? diye kizdi bize kapiyi kapatip cikti. :) Arkadasla baka kaldik birbirimize ve sonra babasi girdi odaya, Cocuklar ne duydunuz bilmiyorum ama sakin acmayin konuyu simdi sonra konusuruz dedi ve o da odadan cikip gitti. Aklima geldi guldum yine. O adam kesin bi haltlar karistiriyordu ama neyse...

abdullah-cagri

20. yüzyıl boyunca sinirbilimcilerin genel fikri, beyin yapısının erken çocukluk döneminde kritik bir dönemden sonra nispeten değiştirilemez olduğuydu.. genel stabiliteye rağmen, sinir sistemi erişkinde biraz plastisite gösterir. hücreler diğer nöronlarla düzgün bağlantı kuramadığında elimine edilirler. erişkin memelilerde yapılan birçok çalışmada harabiyetten sonra, nöronal devrelerin nöronal uzantıların uzamasıyla tekrar organize olabileceği ve haraplananlar yerine yeni sinapsların oluşabileceği gösterilmiştir.(yani aptallık kader değil)

bibi-barlon

nöroplastisite den bahsediyorsun sanırsam,ama bunun bir sınırı olduğunu sıradan insanların dahi falan olamayacağını belirteyim.genetik faktörler,çocukluk vs önemli rol oynuyor bunun başarısında.bu işlerle ilgilenen,merak eden arkadaşlara söyleyeyim go ve sudoku oyunu beyin-zeka gelişimi açısından faydalı olduğu ispatlanmış.(zannedilenin aksine satranç değil)birde mozart ın k 448 re majör sayısal zeka da bir kaç puan artış sağlıyormuuuuuuş:)

kadir-cakar

sikerim alkolü

enda

Alkol almak size hiç bir şeyi unutturmaz. hadi len

melek.atakul.3

17-olanı degil de istediğini duymak böyle bişi

Görüş Bildir