Benim Diyen Seinfeld Hayranının Bile Bilmediği 18 Enteresan Bilgi

 > 

1. İngiliz aktör Norman Brenner, dizide Michael Richards rolü için 9 sezon boyunca dublörlük yaptı.

Ayrıca, 7.sezonda Elaine'in üçkağıtçı erkek arkadaşını da o oynadı. Brenner, dizi ekibi tarafından o kadar çok seviliyordu ki, 2009 yılında Curb Your Enthusiasm dizisinin Seinfeld özel bölümünde kafe standındaki müşteriyi de o oynadı.

2. 8.Sezon "The Pothole" bölümünde, Jerry kızarkadaşının diş fırçasını klozete düşürür.

Jerry diş fırçasını klozetten çıkarır yerine koyar ama kızarkadaşına dişfırçasını klozete düşürdüğünü söyleyemeden, kız arkadaşı diş fırçasını kullanır.

Bu olay, bölüm yazarı Dan O'Keefe'nin başından geçmiş gerçek bir olaydır ve O'Keefe'nin "diş fırçası" olayını yaşadığı kız arkadaşıyla evlenir. Bir röportajda O'Keefe'ye karısının bu durumu bilip bilmediği sorulur. O'Keefe ise "Bu röportajla öğrenmiş oldu" der.

3. Jerry Seinfeld'in "9" rakamıyla bir takıntısı vardır ve bu takıntısı dizinin 9 sezon sürmesine başrol oynamıştır.

Ayrıca Seinfeld'le ilgili olarak;

Jerry Seinfeld, 1954 yılında doğmuştur (5+4=9), liseden 1972'de mezun olmuştur (7+2=9), The Tonight Show'a ilk kez 1981'de çıkmıştır (8+1=9), ve Seinfeld 1989'da yayına girmiştir (1+9+8+9=27; 2+7=9), ve Seinfeld dizisi hep akşam 9'da yayınlanmıştır. Ve yine 9 sezon süren Seinfeld dizisi, 1998 yılında bitmiştir (1+9+8+9=27; 2+7=9)

Seinfeld, bu konuyla ilgili; "9 iyidir" demiştir. Ve; "Bitirdiğimizde 180 bölüm yapmıştık (1+8+0=9). İnsanlara 9.sezonda final yapacağım dediğimde neden 10.sezonda değil diye sordular. 10 yavandır. 9 ise benim rakamım ve numerolojideki anlamı da 'tamamlamak' demektir" demiştir.

4. Jason Alexandar'ın dizideki karakteri George Costanza için hazırlanan kostümlerin tamamı 1 beden küçük yapılmıştır.

Böylelikle Costanza'nın sürekli rahatsız ve gergin görünmesi sağlanmıştır.

5. Dizide öyle bir bölüm vardır ki, senaryo okunduğunda hiç beğenilmez ve çekilmekten vazgeçilir.

Yönetmen Tom Cherones, "Bölüm için senaryo için çalışmaya başladığımızda fark ettik ki, hiçbirimiz beğenmedik. Çünkü bölümde bir silah konusu vardı silahlar asla komik değildir. Ertesi sabah ofise döndük, yazar Larry David'e ve Castle Rock yöneticilerine bunu çekmek istemiyoruz dedik. Çekmedik"

Bahse konu bölüm 2.Sezon'dan "The Bet" bölümü. Bölümde Elaine ve Jerry bir silah satın almanın ne kadar kolay olduğuna dair bahse girerler ve olaylar gelişir. Bu bölüm çekilmez ve onun yerine "The Phone Message" bölümü çekilir.

6. Seinfeld dizisi birkaç rap albümüne ilham vermiştir.

Wale'in 2008'de çıkardığı Mixtape About Nothing albümü, "The Kramer" ve "The Vacation From Ourselves" adında iki şarkı içerir ve klibinde de Julia Louis-Dreyfous oynamıştır. Ayrıca Wale, The Album About Nothing adında bir albüm daha çıkarmıştır ve bu albümde Jerry Seinfeld ile birlikte çalışmıştır.

7. Kenny Kramer, Larry David'in gerçek hayattaki eski komşusu. Ve Kenny Kramer'a isminin dizide kullanılması için 1,000.00$ ödenmiştir.

Gerçek Kramer bu ödemeyle yetinmeyip, Seinfeld odaklı bir otobüs turu hazırlayarak "Gerçek Kramer Turu" adı altında dizi bittikten sonra 15 yıl daha para kazanmıştır.

8. George Costanza'nın Marisa Tomei takıntısı ne ola ki?

Elbette, Tomei güzel bir kadın. Ama Costanza'nın dizide Tomei'ye takıntılı olmasının asıl sebebi, Seinfeld ekibinin Tomei'nin ismini çok hoş bulması. Tomei bir röportajında; "Beni aradılar ve bir bölümde konuk olmamı istediler. Neden beni istiyorsunuz diye sordum. Onlar da, isminizin ritmini çok sevdik dediler" demiştir.

9. Michael Richards, Jerry'nin kapısından kayarak girişini ilk kez 3.bölümde yapmıştır.

Ve bu bölümden sonra da 284 kez daha yapmıştır. Video da bu girişlerin bir kısmını ve efsane bar sahnesini izleyebilirsiniz.

10. 5.Sezon, "The Lip Reader" bölümünde, Big Brother 7.Sezon kazananı Mike "Boogie" Malin, tenis maçındaki top toplayıcı oynamıştır.

11. Seinfeld'den Frekazoid!, Muppets Tonight, Family Guy, In Living Color, Funny or Die ve Saturday Night Live bölümlerinde işlenmiştir.

Ve hatta porno filmlerde...

12. Lee Garlington, pilot bölümde garsonu oynayan aktris aslında sürekli dizide olacak bir karakter olarak planlanmıştı.

Fakat, dizi pilot bölümdeki başarısından sonra seriye döndüğünde Garlington kadroda yoktu. Jason Alexander'a göre, Garlington büyük bir hata yaparak Larry David'e dizi hakında birkaç fikri olduğunu söyledi ve garson kız, Elaine karakteriyle değiştirildi.

13. Casting sırasında;

David Letterman, Paul Schaffer, Nathan Lane, Steve Buscemi ve David Alan, George rolü için,

Patricia Heaton, Susie Essman, Megan Mullally ve Rosie O'Donnell, Elaine rolü için,

Tony Shalhoub ve Larry Hankin ise Kramer rolü için düşünülmüştü.

Fakat rolleri dizide izlediğimiz oyuncular kaptı.

14. 2012, Mayıs ayında Watch What Happens Live'e konuk olan Jerry Seinfeld, en sevmediği bölümleri şöyle sıralamıştır; "The Boyfriend", "The Contest", "The Pothole", The Rye" ve "The Yada Yada"

15. Elaine'in çalıştığı J.Peterman Şirketi, hala iş dünyasındadır ve dizide de rol alan John O'Hurley (en soldaki) hala işin başındadır.

16. Kenny Rogers Roasters restoranları, 8.Sezon "The Chicken Roaster" bölümü için Seinfeld ekibine restoranlarını kullanmaları için izin vermiş.

Hatta tüm ekibe yemek vermişler. Şehir efsanesine göre, o günden sonra Amerika'da düşüşe geçmiş ve birçok restoranını kapatmış. Ama zincirin birkaç restoranı hala Asya'da çalışmaya devam ediyor.

17. Frank Sinatra, 14 Mayıs 1998'de Seinfeld finali oynarken vefat etmiştir.

Bir ambulans Sinatra'nın evine 4 dakikada gelmiştir ve daha sonra yapılan bir röportajda ambulans şoförü, "O gün hiç trafik yoktu. Herkes evde Seinfeld izliyordu" demiştir.

18. Seinfeld pilot bölümündeki intro müziği farklıydı. Açıkçası kötüydü.

Bu müzik beğenilmedi ve ikinci bölümde Jonathan Wolff tarafından bol bass'lı efsane müzikle değiştirildi.

Pilot bölümde kullanılan müziği videodan dinleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ramilemerve

Makaleyi başka siteden alıp çevirmişsiniz anlıyorum ama çevirmeninize söyleyin baya saçmalamış. Birinci bilgi yanlış, Norman Brenner dizide hiçbir zaman Elain'in erkek arkadaşını oynamadı, erkek arkadaşının yolda karşılaşıp tanıştırdığı adamı oynadı. Michael Richards rolü diye bir rol yok, Michael Richards Cosmo Kramer'ı canlandıran aktörün adı. Bi de millet hepsini biliyorum diye yorum atmış.

quentynmartell

bar sahnesi :D

babu

tüm sezonları kaç kez izledim bilmiyorum ama daha iyisinin yapılabileceğine inanmıyorum. her bölümde farklı konular işlense de sırasıyla izlediğinizde önceki bölümlere yapılan göndermeler ile 2 katı keyif alırsınız. izlemeyen çok şey kaybetmiş demektir...

mrtrn

#17 Frank Sinatra 1988'dedeğil 1998'de öldü.

recep-yilmaz1

Artı Seinfeld 1988'de değil 1998'da bitti. Yanlış yazmışlar.

grumpycat

Noluyo lan yorumlarda bi elaine eksik, isimlere bak.

Görüş Bildir