Beden Olumlama Hareketi Bu Kez Burunlar İçin! Sosyal Medyada Yan Profil Fotoğrafı Akımı

460PAYLAŞIM

Beden olumlama hareketi pek çok insan tarafından sadece fazla kilolarla barışma olarak algılandı. Oysa beden olumlama, kişinin tüm bedenini olduğu şekliyle kabullenmesi demek. Estetik operasyonların çapında bu ne kadar mümkün, tartışılır ancak beden olumlamayı kabullenen insanlar şimdi burunlarıyla barışıyor.

Kaynak: http://metro.co.uk/2018/02/22/people-are...

Bir yanda beden olumlama hareketi, diğer yanda estetik operasyon çılgınlığı...

İnsanlar olarak ikiyüzlülükten taviz vermiyoruz. Beden olumlama, kendini olduğu gibi kabullenip sevme akımını överken bir yandan da ulaşılması son yıllarda çok daha kolay olan estetik operasyonlara sarılıyoruz.

Eskiden sadece ünlülere ve gerçekten ihtiyacı olanlara özgü olan estetik operasyonları yaptırmayan kimse kalmadı gibi.

"Güney Kore'de estetiksiz kadın yokmuş" efsanesi aslında bizim ülkemiz için de gerçek olmak üzere. Instagram'da birkaç plastik cerrah takip ederseniz daha iyi anlayacaksınız.

Her ülkenin estetik operasyon talebi farklı tabii. Türkiye'de en çok burun ameliyatı yapılıyor.

Türkiye, İran, Rusya gibi ülkelerde burun estetiği çok önemli. Öyle ki, aslında burnunda büyük bir problem olmayanlar bile ideal burun için ameliyat masasına yatabiliyor.

Bunun da en büyük sebebi kuşkusuz günümüzde bir trende dönüşmesi ve sosyal medya.

Fotoğraflarda kusursuz çıkma çabası, en ufak sorunda bile ameliyatı düşündürebiliyor. Burnunda sorun olan ya da olduğunu düşünen kimse profilden fotoğraf çektirmek istemiyor.

İranlı gazeteci Radhika Sanghani sosyal medyada bir akım başlattı ve insanları yan profilden fotoğraf çekmeye davet etti.

Attığı tweet ile bir akım başlatan Radhika, "büyük burunlar da güzeldir" mottosunu ateşlemiş oldu.

İran burun estetiğinde öyle bir noktada ki, doğal burunlu bir İranlı kadın görmediği için İranlı kadınları küçük kalkık burunlu sanan çok insan var.

Bu anlamda da Radhika Sanghani‏'nin başlattığı hareket oldukça cesurca.

İnsanlar da ondan aldıkları ilhamla kendi fotoğraflarını ve burunlarıyla ilgili düşüncelerini paylaşmaya başladı.

"Burnunuz "karakterli" veya küçük olsun.... Yağmurdan sonra güllerin ve çimlerin kokusunu almanıza yardımcı olur. Her zaman Sophia Loren, Uma Thurman, Sarah Jessica Parker, Julia Roberts'i ve bir kaç ismi daha düğme veya büst burnu normuna uymak yerine Tanrı vergisi burunlarıyla ortalığı salladıkları için takdir ettim. Daha mutlu olacağını düşündüğün için değiştirmek istersen yap gitsin, bu da harika! Ama bu tür mesajlar yaymak gençlere sahip olduklarıyla güzel olduklarını hatırlatmak için önemli. Başkasının ne düşündüğü önemli değil."

Neden büyük burun da selülit gibi savunulmasın ki?

"Rhadika Sanghani medyanın daha az insanın daha büyük burun taşıdığını fark etti ve "büyük burun güzeldir" akımını yarattı. Ünlüler ve medya güzelliği tanımladığından beri biz de cerrahi olarak değişmiş güzellik tanımına uyuyoruz. İzler ve selülit güzellik olarak görülüyor, öyleyse neden burunlar da olmasın değil mi? Eskiden burnum için estetik yapmak için plastik cerrahi istediğim oldu, ama şimdi canı cehenneme, her formun güzel olduğunu anladığım ve onu seveceğim zaman geldi."

Bazı hikayeler vücutla barışmanın ne kadar önemli olduğu gerçeğini tokat gibi yüzümüze vuruyor.

"Son zamanlarda işler biraz zorlaştı ve işler zorlaştığında kendimdeki olumsuzluklara çekilmek eğilimindeyim. Bunlardan biri de daha Romalı burnum. Ancak sahip olabileceğim tek beden bu ve ampute sağ bacağımın büyük bir bölümünü özlediğimi kabul edersem, diğer algılanan kusurlarımı kabul etmeye çalışabileceğimi biliyorum."

Tabii ki bu akım kadınlara özgü değil, erkekler de son dönemde dayatılan küçük burun algısına karşı çıkıyor.

Kısa sürede yüzlerce insanın fotoğraf paylaştığı akımın bize hatırlattığı önemli bir şey var.

Moda ve güzellik algısı sürekli değişiyor. Son yıllarda küçük, kalkık ve yapay burunların yerini düz burunlar aldığı için yıllar önce operasyon geçirenler ya yeni bir operasyon geçiriyor, ya da dolguyla burunlarını büyütüyorlar.

Bundan yıllar önce kim derdi ki büyük burun talep görecek diye? Herkes aynı görününce değişim kaçınılmaz oluyor.

Modaya uymak için sürekli kıyafet, saç değiştirmek bile bir yere kadar; bedenimizi niye değiştirelim ki?

Hepimiz olduğumuz, kendi bedenimizi ilk keşfettiğimiz halimizle güzeliz. Zaman içinde bazen küssek de, sonunda yine iyi anlaşacağımızı biliyoruz.

İnsanlar her zaman bir şey der. Büyük burunlu, estetikli, yapay, çirkin... Bunu değiştirmenin bir yolu yok.

O zaman yaşasın büyük burunlar! 😊👃

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zuzaydangelen

şimdi burnu güzel olan herkese estetikli denir

sule.uygur

Her insan yaradılıştan birbirinden ayrı, kişisel ve karakteriktistik olarak farklılıklara sahip. Bu nedenle iki seçenekli bir durumda herkesin tek bir tarafa eğilmemesini "iki yüzlülük" olarak yorumlamanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu farklılık her insanı tek ve biricik yapıyor. Öte yandan bir insanın, toplumun kusur olarak adlandırdığı özelliğini sahiplenip onunla mutlu olması ve bu akımlarla bunu göstermesi güzel. Ama ben bu özelliği değiştirmek isteyen insanların da ötekileştirilmemesi taraftarıyım. Çünkü neticede iki insan da mutlu olacağı şeyi yapıyor ve kimseye zarar vermeksizin insanın kendi mutluluğuyla uğraşması bence güzel bir şey.

sema_selime

Bu güzel olmuş

kalemine

bak bunun olumlamasi olmus iste. yaratilistan neticede sismanlik gibi sagliksiz seyleri olumlamayin bunlari olumlayin. ama benim bu olumlamada yer alacak cesaretim yok :D

mistikschaeffer

Estetikli gibi minnacık mükemmel bir burnum var. Hayata 1-0 önde başladım

tedbundyninkatili

Tebrikler hangi tuşa bastınız?

Görüş Bildir