Bedavacılık mı Hak Arama mı? Influencer Buket Güler ve Ünlü Bir Otel Sosyal Medyada Birbirine Girdi!

478PAYLAŞIM

Hangisi haklı?

Günümüzde sosyal medyada etkin kişilerden oluşan influencer'lar, sürekli marka ve mekanlarla anlaşma yapıyor.

Bir ürün alacaklarsa, bir yere yemeğe gideceklerse önceden markayı bilgilendirip indirim alıyor veya istedikleri ne varsa tamamını bedavaya getiriyorlar. İki yıl önce YouTuber Elle Darby'nin bir otele bedava konaklama için attığı e-mail ve otelin cevabı çok konuşulmuştu.

Fenomenler ya açıkça mekanlarla iletişime geçiyor, ya da örneğin haftalar öncesinden "acaba Çeşme'de nerede kalmalıyım?" gibi sorular sormaya başlayarak kendilerine ücretsiz tatil teklifi gelmesini bekliyorlar.

Elle Darby'nin iletişime geçtiği otelden gelen cevap özetle "Sizi bedava konaklatırsak, size hizmet edecek personelin maaşını kim ödeyecek? Ayrıca sosyal medyada takipçi sayımız hayli fazla. Yine de şükürler olsun ki milyonlarca yıl da geçse beleşçilik yapmayız. Size de tavsiye, herkes nasıl ödeme yapıyorsa siz de öyle yapın. Böylece kendinize olan saygınızı gösterir ve daha az utandırıcı olursunuz" idi.

Akıllara bu olayı getiren benzer bir durum da, pukfashion adıyla tanınan blogger Buket Güler'in başına geldi.

Moda bloguyla 2013'ten beri sektörde olan isim, son yıllarda herkes gibi Instagram'a ağırlık verdi. Bu süreçte de 286 bin takipçi edindi.

Kış tatili için günlerdir Uludağ'da olan influencer, tatilini tatsız bir biçimde sonlandırdı.

Grand Yazıcı Uludağ'da kalan isim, otelden ayrılırken sosyal medyada otel hakkında oldukça olumsuz şeyler paylaştı.

Genel olarak tüm şartların kötü olduğunu söyleyen Buket Güler, burayı kesinlikle önermediğini özellikle belirtiyordu.

Bu iddialara karşılık otelin yaptığı yazılı açıklama ise ünlü fenomenin otele ödeme yapmamak istemesi ve bu isteğin kabul edilmemesi üzerine kasıtlı olarak kötüleme yaptığı yönündeydi.

Daha bu açıklamanın etkisi sürerken influencer'ın bir başka otele dair yaptığı övgü paylaşımı "kendini davet ettirme isteği" olarak yorumlandı.

Her durumda olduğu gibi bunda da oteli haklı bulanlar, influencer'ların bu tavrını ayıplayanlar kadar karşı görüşte olanlar da vardı.

Otelin açıklamasını başlı başına reklam çabası olarak görenler de oldu.

Olay büyüyünce Buket Güler ödemesini tatilden önce yaptığını ve elinde dekontlar olduğunu söyledi. Otelden ise böyle bir açıklama geldi.

Sonuç olarak davalık olacakları söylenen tarafların uzlaştığı ve bu haberi paylaşan magazin hesaplarının dava edileceği iddia edildi.

İki taraf da bu açıklamayı paylaştı, ünlü isim profilindeki Uludağ fotoğraflarını yoruma kapattı.

Konunun direkt tek bir isimle de ilgisi yok. Başta da belirttiğimiz gibi influencer kavramı son dönemde iyice tuhaf bir hal aldı.

Artık elinizi Instagram keşfet sekmesinde sallasanız 500k takipçili hesaba çarpıyor. Çoğu zaman sahte takipçi ve beğeniyle şişirilen, içerik üretmeden sadece ürün pazarlaması yapan; bunun karşılığında bedava ürün ve hizmet beklentisinde olan o kadar çok insan var ki, insanlar bu düzenin bu şekilde nereye varacağını merak ediyor. Arada bir yaşanan bu tür durumlarda kişiler haklı dahi olsa artık kendilerini inandırmakta güçlük çekiyorlar.

Peki sizce bu olayda kim haklı?

Bu içerikleri de okumak isteyebilirsiniz;

Sosyal Medya Fenomenlerinin Dikkat Çekeyim Derken Zaman Zaman Kantarın Topuzunu Kaçırdığını Gösteren Örnekler - onedio.com
Sosyal Medya Fenomenlerinin Dikkat Çekeyim Derken Zaman Zaman Kantarın Topuzunu Kaçırdığını Gösteren Örnekler - onedio.com
Gerçekten Niye Böyle? Birbirinin Tamamen Kopyası Olan Influencer'ların Tam Olarak Neyi "Influence" Ettiği Tartışma Konusu Oldu - onedio.com
Gerçekten Niye Böyle? Birbirinin Tamamen Kopyası Olan Influencer'ların Tam Olarak Neyi "Influence" Ettiği Tartışma Konusu Oldu - onedio.com
Neden Böyle Davrandıkları Belli Oldu: İnsanları Çılgına Çeviren TikTok Hediyelerini ve Kazanılan Paraları Öğrenince Şok Olacaksınız - onedio.com
Neden Böyle Davrandıkları Belli Oldu: İnsanları Çılgına Çeviren TikTok Hediyelerini ve Kazanılan Paraları Öğrenince Şok Olacaksınız - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boyle

Tiksiniyorum şu influencer leşliğinden. Firmalar, markalar davet eder, promosyon gönderir ne ala kendi bilecekleri iş ki onu da reklam olsun diye yapıyorlar; ama onlar böyle bir teklifte bulunmadan yüzsüzce ''Benim kaç takipçim var biliyor musunuz!!??'', tavırlarına girmek de dangalaklık.

dominoiplik

Yanlış taşa çarpmış. Zaten o otel öyle Instagram takipcisiyle dönmüyor. İstanbul sosyetesi akın akın gidiyor.

benzeynepim

nesiniz ki siz ben çözemedim sizi,sizin gibilerden etkilenip otel seçen,siz giydiniz diye o ürünü alıp giyen,sürdüğünüz ruju süren insanlar bu kişileri ne sanıyor çok merak ediyorum.Hiçbir vasfı olmayan sırf markalar fazladan 3 ürün göndersin diye rezil durumlara düşen şekilden şekle giren şu influencerları görmekten nefret ediyorum artık

mehmet-metin-baki

Eğer tesis bir bu kadını davet etmiş olsaydı ya da önceden ücretsiz konaklama karşılığında şu kadar paylaşım şeklinde konuşulsaydı bu bir reklam anlaşması olurdu ve kadın haklı derdik. Ama burada ayrı bir durum da var. Eğer hotel yönetiminden gelen ilk cevap gerçekse bu kadın haklı derim çünkü o cevap hakaret içeriyor. Hotel yönetiminin karşısında kim olursa olsun fiyat indirimi veya ücretsiz konaklama gibi taleplerini reddetme hakkı var. Ama bunu yaparken de karşısındakine beleşçi, utanmaz demek ve "sende takipçi varsa bizde de var" şeklinde bir üslup ile cevap vermek kurumsallık kültürüne yakışmaz.

pazartesi

Twtrda 300k takipçim var, hiç böyle yapmayı düşünmemiştim aq

bunedio.net

nası bı duygu takıpçın olması reklam alıyonmu kaç tl

Görüş Bildir