Vatandaşın Tepkilerine Neden Olan ve BDDK'nın Altın Alımlarında Uygulayacağı Vergi Sistemi Valör Nedir?

-
Abone ol

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yaptığı yeni açıklama ile akıllarda soru işareti oluşturan altın alımlarında uygulayacağı vergi sistemi Valör nedir? Valör uygulaması ne zaman başlıyor?

İşte detaylar

Öncelikle bilmeyenler için Valör nedir?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

Yani 100 gr ve üzerinde altın alım işlemi gerçekleştiriyorsanız altının hesabınıza aktarılması veya kullanıma açılması için 1(bir) iş günü beklemeniz gerekiyor.

BDDK'dan yapılan açıklama şu şekildeydi:

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21.05.2020 tarih ve 9033 sayılı Kararı ile Finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen 22.05.2020 tarihinden itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gr ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine ve konunun Kuruluş Birlikleri vasıtasıyla tüm bankalara duyurulmasına karar verilmiştir.

Kaynak

Bugünden itibaren uygulamaya girecek olan Valör uygulaması vatandaşın tepkilerine neden oldu.

Bu tepkiler sosyal medyada da kendine yer buldu ve paylaşımlar yapıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir