BBC Afgan Göçmenlere Sordu: Neden Türkiye'ye Geliyorlar? Ne İstiyorlar?

11PAYLAŞIM

Çatışmalar, siyasi çalkantılar ve ekonomik zorluklar gibi nedenlerle ülkelerinden ayrılan Afgan vatandaşlarının yasa dışı yollarla İran sınırı üzerinden Türkiye'ye giriş çabaları sürüyor. Peki bu zorlu yolculuğun amacı ne?

BBC Türkçe, göçmenlerin bu yolculukta güzergahları arasında yer alan, Van'ın merkezindeki İpekyolu ilçesinde ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde göçmenlerle görüştü.

Afgan göçmenler, BBC Türkçe'ye, ülkelerinden neden ayrıldıklarını, hangi yollarla Türkiye'ye girdiklerini, yolda neler yaşadıklarını, neden Türkiye'ye geldiklerini ve ne istediklerini anlattı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kitmir-kitkit

Hudut namus ve şereftir!!!

kitmir-kitkit

Demografik yapımızla oynanmasının sonucunu umarım çok acı bir şekilde ödemeyiz. Olanı biteni görmemek aptallığın alasıdır.

beterbeter

Artık ananızı bacınızı karınızı kızınızı bunlar götürürken sen de kenardan izleyip keyfe geleceksin siz bunun hayaliyle yaşadınız yıllara hayalleriniz gerçek oluyor türk milleti evet artık ''t'' küçük

mericcifter5-828

1.örgütlenmeyen halkların sonu budur özellikle bu coğrafya da örgütlenmeyen halklar bu gerici çetelerin ağına düşer ve memleket diye bir şey kalmaz sonunda onun için halklar örgütlenmek zorundadır yoksa sonun suriye afganistan libya vs vs olur 2,emperyalist kapitalist çete afganistanın toparlanmasını istemez dünyada en fazla uyuşturucu ticaretinin döndü yerlerden birisidir 3,koskoca nato şöyle güçlü böyle ıvır zıvır denen ama kıçı krık talibanı yenemedi bak sen talibanı el kaideyi çıkaran abd onun askeri örgütlenmesi nato değil miydi zaten 4,bu insanlar buraya her şeyi göze alarak geliyorlar 5,yapıcı eleştiriler tamam ancak ırkçılığa kaçmadan ırkçılı teşvik etmeden bu insanlar orada güzelliği iyiliği bırakıp gelmiyorlar canını kurtarmak için geliyorlar

bora-demir3

Mülteci alıyorsanız o mültecilere özel kamp yapmak zorundasınız ve sınıra yakın bölgeler de tutmalısınız.Mülteci kanunu budur. Ama bunlar türkiyenin her yerine yayılıyorlar bu olmamalı.Kampını kurarsın çadırlarda yemeğini verirsin.ülkedeki kanunlarda bunlar yazıyor.Ama her şehre giderlerse türklerin iş gücünü ele alırlarla bu iş bize kötü gelir. Ve gelişememiş bir ülke olarak kalmaya devam ederiz. Şu an bu kişilere acıyan insanlar tabikide var ama al desen 1 kişiyi evinde besle bak desen maddi yardım yap desen ne kadar yapar ?

Görüş Bildir