Bayramda Danaya Girmeyi Teklif Etsek Kibarca Reddedecek 18 Ünlü

3.7bPAYLAŞIM

Veganlık hakkında pek çok şey söyleniyor; sağlıklı olduğunu iddia edenler kadar insan doğasına aykırı olduğunu düşünenler de mevcut.

Elimizde ise veganlığa örnek ve denek sayılabilecek olan ünlülerimiz var! Bakalım hangi ünlüler vegan hayat tarzını seçmişler ve bu seçim onları nasıl etkilemiş...

1. Jennifer Lopez vegan olmayı sağlık sebepleriyle tercih eden ünlülerden.

Hayatından hayvansal ürünleri çıkardığından beri cildinin ve bedeninin çok daha iyi durumda olduğunu söyleyen Jennifer Lopez sadece tereyağını özlediğini belirtiyor. Güzelliğine ve sağlığına oldukça düşkün olan sanatçının veganlıktan vazgeçme gibi bir niyeti de yok.

2. Ariana Grande 2013 yılından beri vegan!

"Hayvanları pek çok insandan daha çok seviyorum gerçekten. Şaka yapmıyorum. Ayrıca bitkisel bir diyetin ömrü uzattığını ve sağlığı düzelttiğini kesinlikle düşünüyorum ve deneyimliyorum. Aynı zamanda vegan olmak insanı daha mutlu bir ruh haline sokuyor."

3. Ellen DeGeneres, Earthlings belgeselini izledikten sonra hayvansal ürünleri ve zulmü hayatından tamamen çıkarma kararı almış.

Pek çok kişinin vegan olmasına sebep olan belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

4. Peter Dinklage etik sebeplerden dolayı vegan olanlardan...

"Hayvansal ürünler satın alarak zulme ortak oluyorsunuz" diyor. Kendisi çocukluğundan beri vejetaryen, yetişkin hayatını ise vegan olarak tamamlıyor.

5. Natalie Portman 8 yaşından beri bir hayvan hakları aktivisti ve vejetaryen, yıllardır da vegan!

Vegan olmasının sebebini de etik değerler olarak gösteriyor.

6. Jared Leto da sıkı bir vegan. Suicide Squad filminde canlandırdığı Joker karakteri için kas yapması gerektiği zaman dahi veganlığı bırakmadı.

Müzik grubu 30 Seconds To Mars'ın üyelerinin tamamı da vegan. Vegan olmanın fit ve kaslı olmaya engel olmadığını, aksine kendisini daha sağlıklı yaptığını söylüyor.

7. Brad Pitt geçtiğimiz yıllarda tamamen organik ve sağlığa yönelik bir hayat tarzına geçti; veganlık da bunun bir parçası oldu.

Kozmetik ihtiyaçları için dahi asla kimyasal ürünler kullanmayan Brad Pitt hayvansal ürünleri de hayatından çıkardı. Çocuklarını da bu yönde teşvik ettiği söyleniyor. Veganlığın tamamen insan sağlığının yararına olduğunu belirtiyor.

8. Morrissey adeta vegan başkanı! Veganizmin marşı sayılan "Et Cinayettir" şarkısıyla pek çok kişiyi vegan olmaya davet etti.

9. Morrissey'in şarkısından etkilenip vegan olanların arasında Thom Yorke da var.

Hüzünlü ve merhametli İngiliz sanatçı, damak tadı için hayvan öldürmenin hiçbir haklı yanı olmadığını düşünüyor.

10. Miley Cyrus evcil hayvan beslemeye başladıktan sonra vegan olma kararı aldı.

Evindeki japon balığını çok sevdiğini ve onu gördükten sonra eskisi gibi balık yiyemediğini fark eden Miley, kısa süre içerisinde tüm hayvansal ürünleri hayatından çıkardı.

11. "Hayvanlara yapılan muameleyi gördükten sonra bir daha et yiyemezdim." - Liam Hemsworth

Fiziğine ve sağlığına çok dikkat eden biri olduğu için diyetisyeni ve doktoruyla beraber bilgi toplamaya başladı ve tamamen vegan bir hayat tarzına geçme kararı aldı. Sağlık takıntılı olduğu için sürekli kan testleri yaptırıyor ve vegan olduğundan beri kan değerlerinin çok iyi gittiğini belirtiyor.

12. "Hayvanlar acı çekerken ve doğa para için talan edilirken, veganlarla dalga geçmek oldukça saçma." - Ellen Page

Ellen Page hayatının her alanında aktivist biri olarak hayvan ve çevre hakları konusunda da fikirlerini sürekli dile getiriyor. Evet, o da radikal bir vegan!

13. Sia 2014'ten beri vegan. Sebebi ise net: Hayvanları çok seviyor!

14. Vegan olduğuna inanmakta zorlanacağınız bir isim: Mike Tyson

Sadece sağlık sebepleriyle değil, hayvanlara olan sevgisinden dolayı da bu seçimi yaptığını belirten Tyson, Peta dahil pek çok hayvan hakları kurumunun kampanyalarında yer alıyor. Vegan olup aynı zamanda güçlü ve sağlıklı olmanın mümkün olduğunu göstermek istiyor.

15. Türk ünlülerimiz arasında da veganlar yok değil! Sıkı bir hayvansever olan Leman Sam bir vegan!

Hiçbir şekilde et ya da süt ürünü tüketmiyor. Sokak hayvanları için sürekli barınaklara yardımlarda bulunuyor.

16. Harun Kolçak da vegan beslenmeyi tercih eden ünlülerimizdendi.

"Vegan olduğumdan beri vicdanım rahat" diyen sanatçımız, Etsiz Pazartesi kapsamında insanları veganlığa ya da en azından vejetaryenliğe davet etmişti.

17. Merhametli ve duyarlı hallerine alışkın olduğumuz Zülfü Livaneli de vegan!

Ona da bu yakışırdı!

18. Güven Kıraç da hem etik hem de sağlık sebepleriyle hayvansal ürünleri hayatından çıkardı.

Güven Kıraç'ın 1 yılda 30 kilo verdiğini ve sağlığını oldukça düzelttiğini belirtmekte de fayda var!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eddy-g

Leman Sam zamanında islamın gereği olan kurbana dil uzatan hadsiz değil miydi?

ayna-efendi

mike tyson vegan olabilir de adam emekli yalnız artık ringlere çıkmıyor vegan iken ringlere çıksa aynı performansı gösteremezdi, insan türü bugüne gelmesinin sebebi et tüketimi ancak eski atalar etobur değildi ama bu süreç bile milyonlarca yıl sürdüyse insan türünün veganlığa geçebilmesi için de uzun bir süre gereklidir bir gecede bir haftada bir ayda bir yılda olmaz bu, bu insanlar vitamin eksikliği özellikle de b12 için vitamin haplarından takviye alıyorlardır, ya da bodyciler bitkilerdeki proteinlerin amino asitleri eksik olduğu için vegan olamazlar, veganlığın dünyanın geleceği için iyi olacağına katılmadığım bir nokta var o da şu nüfus 9 10 milyar olduktan sonra herkes vegan olduktan sonra bir işe yaramaz, dünyanın geleceğindeki kilit nokta insan nüfusudur

bugracak

Yaşasın antrikot yücelsin kuzu pirzola bize sundukların için teşekkürler Tanrım ve tabii Dünya..

pocket-tea

Yorumlarda birçok insanın bitkiler de acı çeker onları da yemeyin yazdığını gördüm. Etki-tepki ile duygu birbirlerinden çok farklı kavramlardır. Bir canlının duygularının olabilmesi için bilgileri işleyip yorumlayabileceği gelişmiş bir sinir sistemine ihtiyaçları vardır. Örneğin bir devreye elektrik akımı verip ampulü yakmayı başarırsanız wow duygusu var demezsiniz. Bir hayvan sen onu uyutsan da uyutmasan da öldürüldüğünü anlar ve iğrenç duygularla boğuşur. Bu duygudur. Bitki ise öldürülmekten ziyade o anki strese tepki gösterir ( yanıtı mümkünse sonuçta kaçacak hali yok daha minimal yanıtlar.. örneğin etilen gazı) O bahsedilen bilimsel araştırmada da araştırmacı abimizin kendisi dahi bunun duygudan ziyade tepki olduğunu belirtmiş. Gerçi böyle bir başlığın altında böyle bir konunun konuşulması bile garip kim ne yerse yer ama gidip de veganın veganlığına ya da lahmacuna tapanın etine laf edip durmak anlamsız. İnsanları kimseye dokunmayan tercihleriyle sorgulamaktan bıkmadık.

breezy

sevgi sözcükleri ile yetişen çiçeklerin diğerlerinden daha güzel açması da mı etki tepki otçul kardeşim

pocket-tea

Öncelikle ben doğam gereği hepçilim hatta yukarıda yazdığımdaki lahmacuna tapan kısma daha yakın olduğum söylenebilir önyargılı olmamak lazım :D Şu ana kadarki taramalarıma göre bitkilerin duygusu olduğunu "kanıtlayan" herhangi bir bilimsel gelişme yok. Bahsettiğin şeyin kaynağını (bilimsel değeri varsa tabi) atarsan üzerinden tartışabiliriz.

pocket-tea

bu ablamızın konuşması da burda dursun konu ile ilgili olduğundan belki faydalı olur

nonononono

Burada tanitilan kisilerin çogunun vatandasi oldugu ulkenin bir suru sömürgesi var.O sömürge devletlerindeki insanlarin hic mi cani yok.Bir insanin cani bir hayvandan daha mi degersiz?Madem bu kadar duyarlilar neden o insanlara sesleri cikmiyor?

Görüş Bildir