Bayram Tatilinde 46 Kişi Silahla Öldürüldü: '1954'ten Kalma Yasayla Çözüm Olmaz'

 > -
Abone ol

Sadece 9 günlük Kurban Bayramı tatili sürecinde gerçekleşen silahlı olaylarda 46 kişi hayatını kaybetti, 84 kişi de yaralandı. Bireysel silahlanmanın önüne geçebilmek için hazırlanan yasanın hâlâ Meclis'te beklediğini ve mevcut düzenlemenin 1954 yılından kalma olduğunu belirten Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Akcan, bir kez daha çözüm çağrısında bulundu.

İstanbul Pendik’te bir saldırganın ‘çok ses yaptıkları’ gerekçesiyle parktaki çocukları vurmasının ardından, benzer bir haber de Karaman’dan geldi. Parklara yönelik saldırılar, bireysel silahlanma tehdidini yine gündeme taşıdı.

Çocuk Parkına Ateş Açılmış, 7 Yaşındaki Hiranur Yaralanmıştı: Şüpheli Şahıs Tutuklandı - onedio.com
Çocuk Parkına Ateş Açılmış, 7 Yaşındaki Hiranur Yaralanmıştı: Şüpheli Şahıs Tutuklandı - onedio.com

"Yılda 3 bin kişi ölüyor"

BirGün'den Rabia Yılmaz'ın haberine göre, özellikle yaz aylarında silah kullanımının arttığını vurgulayan Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Akcan, şu bilgileri paylaştı: 

“Yazın yapılan açık hava toplantılarında 600-700’e yakın vatandaş ölüyor. Yılda 3 bin kişi ölüyor. Cinayetlerin yüzde 70’inde silah kullanılıyor. Silahların 5’te biri kadın şiddetinde kullanılıyor.”

"Kayıt altına almak çözüm değil"

Bireysel silahlanmanın kısıtlanması ve yoğun silah kullanımının önüne geçmek amacıyla hazırlanan yasanın Meclis’te bekletildiği ve hâlâ 1954 yılındaki yasasının yürürlükte olduğunu aktaran Akcan, şöyle konuştu:

“Biz silah kullanımının yaygınlaşmasıyla riskli gruplar olduğunu da dile getirdik. Bu tür insanlarda kullanım oranı yüzde 8 civarında. Bu nedenle, silah kullanımı bu gruba geçince kontrolden çıkıyor ve bu tür hadiseler yaşanıyor. Toplu katliamlar, çok dramatik olaylar meydana geliyor. Son 5 yıldır bu tarz hadiselerin yaşandığını söylüyoruz, ancak çözüm bulunmuyor. Kayıt altına alındığında problemin çözüleceği düşünülüyor, ancak çözülmüyor. O an ulaşılabilir olması belirleyici unsur.”

9 günlük Kurban Bayramı süresince de silahlı olaylar devam etti. Bayramın yaşandığı hafta Türkiye genelinde meydana gelen silahlı 68 olayda 46 kişi öldürüldü, 84 kişi de yaralandı.

Akcan çözüm önerilerini, ihbar hattı, kamu spotu ve okullarda bireysel silahlanma konusunda bilgilendirme eğitimleri olarak sıraladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir