Görüş Bildir
Haberler
Bayram Sonrası Kademeli Açılma Planı! Okullar, Küçük Esnaf, Restoranlar...

etiket Bayram Sonrası Kademeli Açılma Planı! Okullar, Küçük Esnaf, Restoranlar...

Batuhan
04.05.2021 - 08:54

17 günlük tam kapanma uygulamasının ardından önce okulların açılıp sınavların yapılması planlanıyor. İkinci aşamada tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılışı var. Kafe ve restoranların ise üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması gündemde.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Tam kapatma kararının sonuçları ve uygulama sorunlarına ilişkin değerlendirmeler yapılıyor. Özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların olumsuz sonuçları masaya yatırıldı. Lokal denetimlerin arttırılarak, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor. Amaç, bayram sonrasında 100 bindeki vaka sayısını 100’e indirmek. Halen 100 binde 400 vaka var.

Rakamlar izlemede

Rakamlar izlemede

Edinilen bilgiye göre, tam kapatma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor.

Türkiye’de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500’ler civarında bulunuyor. Bunun 100’ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.

Bu haftadan itibaren daha hızlı düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği belirtildi.

Test pozitifliği düşüyor

Test pozitifliği düşüyor

Test pozitifliğinde düşüş başladığı, şu anda testlerin pozitif çıkma oranının yüzde 13’e gerilediği öğrenildi. Bu rakamın iki haftanın sonunda yüzde 3-4’e düşmesinin beklendiği belirtildi. Hastane başvurularında yüzde 20 azalma görüldüğü, İstanbul’daki vaka sayısının da yüzde 40’tan yüzde 30’a gerilediği öne sürülüyor.

Öncelik sırası

Öncelik sırası

Tam kapatmanın ardından, önce okullar ve sınavların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.

Kafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Eski açılma olmaz

Eski açılma olmaz

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz.

Hafta sonları yine sokak kasıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Vaka sayısı konusunda 10 binlerin altını zorlamalıyız. İlk hedefimiz çocukların okula gitmesini sağlamak. Sınavları yapmak. Aktif vaka sayılarımız yüzde 20’den fazla azaldı. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
227
112
10
9
5
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barney

vaka sayısı hedefi 5 binden 10 bine çıkmış. gelin hayal kurmayın 20 binde anlaşalım. istanbulda şu an sayıların düşük olmasının sebebinin heralde insanların ... Devamını Gör

Gamze

hadi bakalım. bayramdan sonra, hatta bayramda milleti evlerde tutabilecekmisiniz görelim. sahilde oturuyorum. bu pazar bile tıklım tıklımdı sahil. polis sire... Devamını Gör

Rendan34

Restoran ve cafeleri önce kısmen açın. Adamlar açılacaz diye yiyecek içecek stoklarını yenilesin. Bir hafta sonra tekrar kapatın, ellerindeki malzemeler yine... Devamını Gör