Baykam'a Saldırıya 32 Yıl Ceza

 > 
28PAYLAŞIM

Ressam Bedri Baykam ve asistanı Tuba Kurtulmuş'u bıçaklamaktan yargılanan sanık Mehmet Çeliker, toplam 32 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

18 Nisan 2011’de Bedri Baykam ve asistanı Tuba Kurtulmuş'u bıçakla yaralayan Mehmet Çeliker’e “tasarlayarak kasten insan öldürme” ve “nitelikli kasten adam öldürme” suçlarından 16’şar yıl hapis cezası verildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, şikâyetçi Bedri Baykam, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasını talep etti. Tutuklu sanık Mehmet Çeliker'in avukatı, bozma ilamına direnilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesiyle Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulmasına karar verdi.

Esas hakkındaki son beyanları sorulan şikâyetçi Bedri Baykam, "Bozma doğrultusunda üst hadden ceza verilmesini talep ediyoruz" dedi. Sanık Mehmet Çeliker'in avukatı ise önceki kararın dengeli ve adil bir karar olduğunu belirterek yeniden hüküm kurulduğunda buna dikkat edilmesini talep etti.

Sanık özür diledi

Sanık Mehmet Çeliker ise son savunmasında, "Tuba Kurtulmuş'a yönelik direk bir eylemde bulunmadım. Ani gelişen bir olaydı. Gerek Bedri Baykam'dan, gerekse Tuba Kurtulmuş'tan candan, yürekten özür diliyorum" dedi.

Önce müebbet, sonra hapis

Mahkeme heyeti, Bedri Baykam'a yönelik "Tasarlayarak kasten insan öldürme" suçunu işlediği sabit olduğundan sanık Mehmet Çeliker'e önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Eylemin teşebbüs aşamasında kalması, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığına göre heyet sanığı neticeten 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Şikâyetçi Tuba Kurtulmuş yönünden de "Nitelikli kasten adam öldürme" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren heyet, eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle sanığın 16 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın yargılama sürecindeki davranışları ve verilen cezanın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alan heyet, takdiren herhangi bir indirim uygulamadı. Ayrıca sanığın kaçma ihtimali olduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İddianameye göre eylem planlı

İddianameye göre, Bedri Baykam'ın 18 Nisan 2011 tarihinde Kars'taki İnsanlık Anıtı heykelinin yıkımıyla ilgili olarak protesto mahiyetinde eyleme konuşmacı olarak katılacağını öğrenen sanık Mehmet Çeliker, fikirlerini beğenmediği için ünlü ressama yönelik eyleme yapmaya karar verdi.

Bedri Baykam'ın konuşmasının ardından yanına yaklaşan sanık Çeliker, rambo bıçağıyla Baykam'ı sağ arka karın boşluğundan bıçakladı. Bağırmaya başlayan sekreteri Tuba Kurtulmuş'u da bıçaklayarak kaçtı.

Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu

Sanık Mehmet Çeliker, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 11 Kasım 2013 tarihli celsede, Bedri Baykam'ı "Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs" suçundan 15 yıl, asistanı Tuba Kurtulmuş'a yönelik eylemi nedeniyle "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ise 10 yıl olmak üzere toplam 25 yıl ağır hapis cezasına mahkûm edildi.

Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 8 Temmuz 2015'te yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma ilamında, Bedri Baykam'a yönelik eylem nedeniyle tehlikenin ağırlığı dikkate alındığında 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören ceza maddesinin arasında makul bir ceza verilmesi yerine 15 yıl hapis verilerek eksik ceza tayin edildiği belirtildi. İlamda, Tuba Kurtulmuş yönünden de aynı şekilde eksik ceza tayin edildiğinden yerel mahkemenin hükmünün bozulmasına karar verildiği ifade edildi.

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir