Görüş Bildir
Haberler
Bavul İçinde İspanya'ya Kaçırılan Göçmen Havasızlıktan Öldü

Bavul İçinde İspanya'ya Kaçırılan Göçmen Havasızlıktan Öldü

Onedio Medya
03.08.2015 - 19:37 Son Güncelleme: 03.08.2015 - 19:45

Bir kaç ay önce bir erkek çocuğu bavul içinde İspanya'ya sokulmak istenmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İspanyol yetkililer, kardeşi tarafından otomobilin bagajındaki bir bavul içinde ülkeye sokulmaya çalışılan bir kişinin havasızlıktan öldüğünü açıkladılar.

BBC'nin haberine göre 27 yaşındaki göçmenin bulunduğu araba, Kuzey Afrika'da İspanya toprağı Melila'dan hareket eden bir feribotla İspanya'nın Almeria kentine geçmiş. Feribotta aracın içindeki bavulda havasızlıktan boğulan göçmenin kardeşi Almeria’ya yanaştıklarında durumu yetkililere bildirmiş ancak acil müdahale ekiplerinin çabası yeterli olmamış.

Göçmeni bavulda İspanya'ya sokmak isterken ölümüne sebep olan Fransız pasaportlu kardeşi 'kazara ölüme sebebiyet vermek' ile suçlanıyor.

Dün dört göçmen de İspanya'ya ait bir başka bölgeye yüzerek geçmek isterken boğularak öldü.

Afrika'nın iç kesimlerinden geldikleri anlaşılan dört göçmenin, denizden Fas'a komşu İspanya toprağı Ceuta'ya geçmeye çalıştıkları anlaşılıyor.

Fas içişleri bakanlığından yapılan açıklamada, bu olayda üç göçmenin kurtarıldığı da kaydedildi.

Mayıs ayında da Fildişi Sahili'nden 8 yaşında bir erkek çocuk yine Ceuta'ya geçirilmek isterken sınırdaki aramalarda bir bavulun içinde bulunmuştu.

Oturma izni verilen çocuk, İspanya'da yaşayan annesine teslim edilmişti.

İnsan hakları izleme örgütü Human Rights Watch 2013 yılında Afrika'nın kuzeyindeki İspanyol bölgeleri Ceuta ve Melila'ya en az 4 bin 300 kişinin girdiğini, oysa bir yıl önce bu rakamın 2 bin 804 olduğunu bildiriyor.

Geçen yılın Şubat ayında yüzlerce göçmen Melila'yı Fas'tan ayıran barikatlara hücum etmiş ve 100 kadarı bölgeye girmeyi başarmıştı.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0