Görüş Bildir
Haberler
Batıda Mavi Olan Tek İl: Uşak'ın Düşük Riskli Olmasındaki Sırrı Ne?

Batıda Mavi Olan Tek İl: Uşak'ın Düşük Riskli Olmasındaki Sırrı Ne?

Dün akşam kabine toplantısı sonrası açıklanan ‘Türkiye risk haritası’nda en dikkat çeken illerin başında Uşak geliyor. Çevresindeki yüksek riskli şehirler arasında tek düşük riskli bölge olarak görülen Uşak bu başarısını neye borçlu?

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dün kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamada Türkiye'nin risk haritası paylaşıldı. Haritada kırmızı yerler çok yüksek risk, turuncu yerler yüksek risk, sarı yerler orta risk ve mavi yerler ise düşük risk olarak tanımlandı. Haritada en dikkat çeken şehirlerden biri çevresindeki turuncu ve sarı renklere rağmen mavi renk olabilmeyi yani düşük risk grubunda yer alabilmeyi başaran Uşak oldu. 

Hürriyet gazetesinin haberine göre, bundan birkaç ay öncesine kadar vaka artışının en çok olduğu iller arasında sayılan Uşak, bu başarısını neye borçlu?

‘Hasta ve ölüm artışı halkı korkuttu’

‘Hasta ve ölüm artışı halkı korkuttu’

Uşak Tabipler Odası Başkası Op. Dr. Adnan Memiş Uşak'ın bu sırrını 4 başlıkta aktardı. Memiş, çok değil sadece birkaç ay öncesine kadar Uşak’ta sürecin çok zor olduğunu söylüyor. Hasta sayılarının ve vefatların fazlalığının halkı daha dikkatli olmaya sevk ettiğini anlatan Memiş'e göre Uşak'ta Covid'e karşı yükselen korku, vakaların azalmasında başrolü oynadı:

“Birkaç ay öncesinde Uşak’ta durum çok kötüydü. Hastaneler ve yoğun bakımlar dolup taşıyordu. O zamana kadar halkın vaka sayılarından pek haberi yoktu. Artan vaka ve vefat sayıları küçük bir şehir olan Uşak’ta hızlıca duyuldu, insanlar çok korktu ve daha dikkatli davranmaya başladılar. Vakaların azalmasında en büyük etki bu oldu.”

'Yoğun olan caddelere giriş çıkışları yasakladılar'

'Yoğun olan caddelere giriş çıkışları yasakladılar'

Artan vakaların ardından halkın maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat ettiğinin altını çizen Dr. Memiş, emniyet güçlerinin de bu noktada önemli rol oynadığını ifade ediyor. Uşak Tabipler Odası Başkası, “İnsanların bir araya gelmesini önlemek için caddeler dahi kapatıldı. Bankaların önü, marketler tıklım tıklımdı, caddeler tamamen doluydu. Emniyet güçleri bu konuda çok titiz davrandılar. Yoğun olan caddelere giriş çıkışları yasakladılar. İşi olmayanı almadılar” diye konuşuyor.

'Taziyeler yapılmıyor'

'Taziyeler yapılmıyor'

“Şehirde yaz ayları dışında düğün yapılmasa da taziye törenleri vakaların uçmasına neden olmuştu” diyen Uşak Tabipler Odası Başkası Op. Dr. Adnan Memiş, durumun halk tarafından farkına varıldığını ve artık taziye törenlerinin yapılmadığını, bunun da vakalara çok ciddi anlamda etki ettiğini söylüyor.

'Toplu taşıma kullanılmıyor'

'Toplu taşıma kullanılmıyor'

Uşak’ta vakaların az olmasının bir diğer nedeni de nüfusun az olması. Op. Dr. Adnan Memiş, nüfusun azlığının etkisini şöyle anlatıyor: “Uşak nüfusu az, toplu ulaşım çok fazla kullanılmıyor. İnsanlar işleri de dahil olmak üzere pek çok yere yürüyerek gidebiliyorlar. Vakaları etkileyen en önemli etkenlerden biri toplu taşıma araçları. Toplu taşımanın çok olduğu büyükşehirlerde virüs ile mücadele etmek çok zor. Uşak, bu noktada şanslı şehirlerden biri.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uşak'ta test oranları nasıl?

Uşak'ta test oranları nasıl?

“İnsanların aklına 'Test sayısı az diye mi vakalar az?’ gibi bir soru gelebilir” diyen Dr. Memiş, Uşak’ta teste ulaşmanın oldukça kolay olduğunu, test sayılarının da iyi bir oranda olduğunu belirtiyor. Vaka azlığının test sayısının azlığından kaynaklanmadığını ise “Uşak’ta daha önce hastaneler dolup taşıyordu. Test sayısı az olduğu için vakalar düşük görünse bile hastaneler yine dolup taşardı. Çünkü test olsun olmasın, klinik belirtiler bizim için daha önemli. Belirtisi olanlar zaten test yaptırmaya geliyor. Vaka çok olsa hastaneler yine dolu olur” sözleriyle anlatıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
13
2
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
sergo

Antalyadayım, hala bakkala çakkala maskesiz girenler var, esnaf zaten maskesiz. Bunların yüzünden bitmiyor bu illet!

arslanoglu

Doğu tamamen mavi Uşak da ne