Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başkanlığa Gözünü Diken Amerika’nın Sosyalist Çocuğu Bernie Sanders’ı Tanıyalım

 > 
83PAYLAŞIM

Soğuk Savaş boyunca neredeyse tüm politikalarını doğu bloku karşıtlığı üzerinden kuran bir ülkenin, bugünlerde benzer bir düşünce sistemini benimsemiş biri tarafından yönetilmekle sınanması, gerçekten serin bir hikaye.

30 yılı aşkın siyaset hayatının ardından, 2016 seçimleri için Demokrat Parti’den başkan aday adayı olan Bernie Sanders, gerek politikaları, gerek hayat tarzıyla tam bir ezber bozan.

Öncelikle Bernie'yi tanıyalım.

8 Eylül 1941 doğumlu Sanders, Üniversite yıllarında ırk eşitliği ve şiddet karşıtlığı konulu komitelerde yer alan ateşli bir sivil haklar savunucusuydu.

64’deki mezuniyetinin ardından Vermont’a taşındı ve fiilen siyasete atıldı.

70’lerde başarısızlıkla sonuçlanan bir kaç vali ve senatörlük hamlesinden sonra, 81’de Vermont’un en büyük şehri Burlington’ın Belediye Başkanı oldu ve üç dönem ard arda seçildi.

90’da ABD Temsilciler Meclisinde Vermont temsilciliğine layık görüldü.

Senatörlüğe seçildiği 2006’ya kadar 16 yıl boyunca kongre üyeliğini sürdüren Sanders, 2012’de tekrar seçildi ve geçtiğimiz yıl 2016 Başkanlık Yarışı için Demokrat Parti’den adaylığını koydu.

Sanders’ı temelde aykırı kılan şey, kendini sosyalist olarak tanımlaması. Bu perspektifin ABD gibi bir ülke için ne denli radikal kaçtığını söylemeye gerek yok muhtemelen.

Mütevazi bir kişiliği olan Sanders, toplu taşıma kullanıyor ve sadece 542 bin dolarlık bir servete sahip.

(Hillary Clinton’ın 45 milyon dolar. Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın 4 milyar dolar serveti olduğunu hatırlatalım)

Diğer ABD başkanlarının aksine, postürüyle ön plana çıkan bir ‘poster çocuk’ olmayan Sanders, Barack Obama’dan tam 20 yaş büyük.

Adaylığı ilk söz konusu olduğunda seçilmesine neredeyse hiç ihtimal verilmiyordu.

Çünkü Bernie tam bir kara koyundu ve Hillary Clinton’ın varlığı (her şey bir kenara, ilk siyah başkanın ardından ilk kadın başkan fikri) ağır basıyordu. Yani çoğu yorumcu, Bernie’nin adaylığının sembolik bir kamuoyu yaratma çabasından öteye gidemeyeceğini düşünmüştü.

Evet, Bernie henüz ne başkan seçilmiş, ne de Demokrat Parti’nin adayı olabilmiş durumda.

Ama New Hampshire’da yapılan yoklamayı kendi kanadından birinci sırada tamamlayarak büyük bir ilk adım attı. Artık güçlü bir başkan adayı olarak görülmemesi için önünde hiçbir engeli yok. Ayrıca reform vaadleriyle genç eğitimli kitleyi şimdiden kendine bağlamış gözüküyor.

Peki 'Bernie' neler vadediyor?

Wall Street ve paralı elite dair regülasyonlar

Wall Street’de yapılan spekülasyonlara ve ABD’deki toplam sermayenin büyük kısmını elinde bulunduran %1’lik kesime getirilecek adaletli vergiler ve kısıtlamalar. Sanders, 2008 krizinde devlet ve halk eliyle düzlüğe çıkarılan büyük oyuncuların halka olan borcunu ödemesi gerektiğini düşünüyor.

Üniversiteler ve parasız eğitim

En yalın tabirle parasız eğitim taraftarı. ABD’deki üniversite ücretlerinin ortalama bir hane geliriyle karşılanması mümkün olmadığından, üniversite okumak isteyen genç kesim yüzbinlerce dolar borç altına giriyor. Sanders da bu duruma dur demenin peşinde.

Ortadoğu ve dış politikada eylemsizlik

Irak savaşında hayır oyu kullandı ve başkan seçildiği takdirde ortadoğudaki doğrudan ABD müdahaleciliğine yanaşmayacak. Terörle mücadelenin bölge aktörleri tarafından yürütülmesi gerektiğini savunuyor.

Çevre bilinci

Yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanıp, fosil yakıtlardan uzak durmayı planlayan çevreci bir ajanda yürütüyor.

Azınlık hakları

Hillary Clinton’ın 2012’ye kadar eşcinsel evlilik karşıtı söylemlerinin yanında, her zaman önemli bir LGBT ve azınlık hakları savunucusu olduğunu ifade ediyor ve bu alanda insanların hayatını kolaylaştırmanın peşinde.

Bernie Sanders, Demokrat Parti’nin adayı olacak mı, hatta ABD Başkanı seçilecek mi, bunu zaman gösterecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

tamam kabul siyasetten anlamam ve ilgi alanım da değil zaten ama obama geldiğinde bir halt var bu adamda hoşuma gitmiyor demiştim hiç samimi gelmemişti şu anki kanada başkanı gibi ve haklı çıktım ayrıca senato izin vermeden zor yapar bu adam sadece oy toplamaya çalışıyor bence hiç zannetmiyorum amerikan başkanı olmanın yeteceğini

feyk

sandersin soylemleri gercekden insani mest edecek cinsden ama amerikan sistemini biraz taniyan biri amerikayi gercekde baskanlarin yonetmedigini, baskanin sadece imaj, halkla iliski kurmak icin oldugunu bilir. nitekim obamanin hangi vaadler ve umutlarla geldigini hatirlatirim. dunyayi kokunden degistirip, savaslari bitirecek gibi lanse edildi. gorunuste ve iliskilerde yumusamalar olsada amerikan devlet politikalari hic degismedi, aynen islemeye devam etti. sanders baskan olursa cok farkli olmayacaktir. hristiyan olmamasiyla amerikanin toplumun tamamini kucaklayan ayrim yapmayan imajini destekleyecektir. bir nevi oboma ile ayni islevi gorecek. lakin yahudi olmasi ortadogu ile iliskilerde nasil bir hava yaratir merak etmiyor degilim.

mustafa-aydin15

Çok sağlam vaatler vermiş. Umarım başa geldiğinde hepsini gerçekleştirir. Ne diyeyim,saygı duydum

platon

Eğer seçilirse Rusya ile ABD arasında yakınlaşma olur ve bu da Türkiye'nin başına gelebilecek en kötü senaryodur. Türkiye denge siyasetini devam ettirdiği için Rusya ve ABD rekabetinden her daim yararlandı, eğer Allah korusun AbD Rusya ittifakı görülürse ilk güme giden Türkiye olur ve birkaç yıl önce Libya'nın Mısır'ın ve şuan Suriye'nin yaşadıklarını biz de yaşarız. Trump da sakat, o yüzden Hillary Clinton diğerlerine nazaran Türkiye için daha olumlu.

corpse-bride

sanrıım ortadoğu için dusunduklerı nedenıyle seçilmez trump denen adamın servetı neymıs oyle ondan her mecreda boy gosterıyor o secılırse bı bush vakasıda daha yasanacak demektır

Gizli Kullanıcı

Trumph her ne kadar antipatik biri de olsa aslında çok zeki bir girişimci. insanlara nasıl yem atacağını cok iyi biliyor. o yüzden cok dikkat cekmesi normal..

corpse-bride

trump secılecek dıye korkuyorum adam kan golune cevırmeye meraklı dunyayı

Gizli Kullanıcı

Amerikada ne zaman başkanlar kafalarına göre ülkeyi savaşa sokmuşlar. belkide ülkedeki en vasıfsız insanlar başkanlarıdır. lobilerle yönetilen bir ülke. tabi Trumph'ı lobiler yönetir o başka.

corpse-bride

söylemleri hep asırılık ıcerıyor ee adam sahalara oynayan bı tıp demek bu soylemler bırılerını mutlu edıyor sectırırlerde ıstedıgı yaptırılarsa sasırmam

Görüş Bildir