Görüş Bildir
Haberler
'Baş Aşağı Uçmanın' Gergedanları Nasıl Etkilediği Ortaya Çıktı: Kanlarında Oksijen Seviyesi Yükseliyormuş

'Baş Aşağı Uçmanın' Gergedanları Nasıl Etkilediği Ortaya Çıktı: Kanlarında Oksijen Seviyesi Yükseliyormuş

Yaban hayatı koruma yetkilileri, yasadışı avcılığa karşı gergedanları helikopterler aracılığıyla güvenli noktalara taşıyor... Gergedanların bu pozisyonda taşınırken nasıl hissettiği ise ilk kez araştırıldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yaban hayatı koruma yetkilileri, yasadışı avlanmaya karşı koruma ve gen türlülüğünü sağlamak amacıyla son 10 yıldır Afrika'daki gergedanların yerlerini değiştiriyor.

Taşıma işlemlerin çoğu kamyonla yapılırken, araçla ulaşılamayan uzak bölgelereyse helikopterler aracılığıyla erişiliyor. Taşıma sırasında gergedanlar helikoptere bağlı bir vinçle ya özel hazırlanmış sedyelerde yan yatırılmış vaziyette ya da ayaklarından bağlanarak baş aşağı şekilde taşınıyor.

Hızlı ve daha uygun maliyetli olduğu için baş aşağı taşınan gergedanları, bu durumun nasıl etkilediği ilk kez araştırıldı

Hızlı ve daha uygun maliyetli olduğu için baş aşağı taşınan gergedanları, bu durumun nasıl etkilediği ilk kez araştırıldı

Yetkililer daha hızlı, kolay ve daha az maliyetli olduğu için genelde baş aşağı taşıma seçeneğini tercih diyor.

Öte yandan, bugüne dek bunun gergedanları nasıl etkilediği bilinmiyordu.

Independent Türkçe'nin haberine göre ABD'deki Cornell Üniversitesi'nin Veteriner Tıp bölümünden bilim insanları, bunu anlayabilmek için bir araştırma yaptı.

Journal of Wildlife Diseases'ta ocakta yayımlanan araştırmadan şaşırtıcı sonuçlar çıktı.  

Yaban hayatı ve koruyucu tıp alanlarında çalışan, araştırmanın başındaki Robin Radcliffe, 'Baş aşağı asılı kalmaktan kötü şekilde etkileneceklerini düşünüyorduk' dedi.

Baş aşağı taşımada, gergedanların kanındaki oksijen artmış

Baş aşağı taşımada, gergedanların kanındaki oksijen artmış

2015'te başlatılan çalışmalarda, her biri 800 kilogram ila 1,2 ton ağırlığındaki 12 siyah gergedan incelendi.

Gergedanlar, bir vinç aracılığıyla önce ayaklarından bağlanarak baş aşağı şekilde, sonra da karşılaştırma için sedyeye yan yatırılmış pozisyonda havaya kaldırıldı.

Çalışmada gergedanların baş aşağı pozisyonda asılı kaldıklarında kanlarındaki oksijen seviyelerinde artış gözlemlendi.

Radcliffe, bu pozisyonun gergedanın omurgasının gerilerek açılmasını sağladığını, böylelikle vücudundaki hava alışverişini gerçekleştiren kanalların da açılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Öte yandan araştırmacılar, sedyeye yan yatırıldıklarında gergedanların her nefes alışında vücutlarına giren oksijenin kana daha az seviyede karıştığını gözlemledi.

İki duruş arasında çok büyük farklar tespit edilmese bile, gergedanlar taşınırken kanlarındaki oksijen seviyesini epey azaltan çok güçlü uyuşturucu iğneler kullanıldığı için, pozisyonlarındaki en küçük iyileştirme bile hayvanın sağlığı açısından önemli.

1960'larda 100 binden fazla siyah gergedan Orta ve Güney Afrika'daki çöl ve bozkırlarda yaşıyordu. Fakat yasadışı avlanmanın zamanla artmasıyla 30 yılda neredeyse hayvanların yüzde 98'i hayatını yitirdi.

Yaban hayatı koruma yetkilileriyse gergedan nüfusunu artırıp türün devamlılığını sağlayabilmek için korunabilecekleri ve gözlem altında tutulabilecekleri özel alanlara taşıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
avimoshe

amk salın hayvanları artık yahu ne günahları varrrrr

Can Erdinç

kaçak avcıların yoğun olduğu yerlerden güvenli bölgelere taşıyorlar. Evet taşıma suyla değirmen döndürmek ama yapılabilecek nispeten en iyi şey bu...

mel son

kim bir gergedanın baş assagi kalması sonucunda ne yaşadığını merak ettiyse onun mk ben.