Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Banksy'nin Büyülü Ellerinden Çıkmış, Çok Zekice İcra Edilmiş 25 Sanat Eseri

 > 
320PAYLAŞIM

Geçtiğimiz 20 yılda, şanı tüm dünyaya yayılan ünlü grafiti sanatçısı Banksy'nin gerçek kimliği hala bilinmiyor. Fakat bu durum, yaptığı işleri milyonlarca dolara satmasına engel olmuyor. Bununla beraber, Banksy, çalışmalarını içeren kitaplar derledi ve çalışmaları hakkında belgeseller çekti. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni bir Banksy eseri, ünlü sanatçının yeteneğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu fırsattan yararlanarak, sanatçının en mükemmel eserlerinden oluşturduğumuz bu galeriyi sizlerle paylaşıyoruz.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/banksy-ar...

1. Banksy'nin en son yaptığı çalışma "İnci Küpeli Kız"

2. Banksy'nin en bilindik eserlerinden, duvara barkod çizen grafiti sanatçısı robot.

3. New York sokaklarından bir diğer Banksy çalışması.

4. Londra sokaklarında bulunan bu çalışma, sanatın belirli bir sosyal sınıfın uğraşı olduğu fikri ile dalga geçiyor.

5. 2007 yılında Bethlehem'i ziyaret eden Banksy, şehri biraz canlandırmak ve turist sayısını arttırmak için 6 yeni eser yapmıştı.

6. Filistin'i ziyaret eden Banksy, mutlu bir geleceğe dair umutların korunması gerektiğini simgeleyen bu çalışmayı yapmıştı.

7. 2004 yılında yapılan bu çalışma ile Rodin'in "Düşünür" heykeli ile dalga geçiliyor.

8. Sokak sanatı ve yetkililerin sokak sanatı algısına çok zeki bir şekilde yorum getiren, 2009 yılında yapılmış efsane Banksy eserlerinden bir tanesidir.

9. Londra'da bulunan Regent Kanalı'nın duvarında, küresel ısınma hakkında yapılan saçma yorumlar ile dalga geçiliyor.

10. İngiltere İstihbarat Kurumu'nun yan duvarına yaptığı bu çalışma ile geçtiğimiz dönemde İngiltere'de ortaya çıkan skandallar eleştiriliyor.

11. 2008 yılında, Katrina Kasırgası'nın yıl dönümü için New Orleans'ı ziyaret eden Banksy, arkasında bu eseri bırakmıştı.

12. İngiltere'de bulunan bu çalışma ile, burjuva toplumunun insanlara dikte ettiği yaşan tarzı reddediliyor.

13. 2010 yılında San Francisco'da yapılan bu eser, toprakları işgal edilip ellerinden alınan yerli halkın haklarına değiniyor.

14. Banksy'nin işleri bazen sosyal mesaj kaygısı gütmeden de eğlenceli olabiliyor, tıpkı New York City'de bulunan bu çalışma gibi.

15. Banksy'nin bir ineği boyadığı ve üzerine ismini yazdığını herkes tarafından duyulmuştu.

16. Banksy'nin eserlerinde, fareler oldukça sık karşımıza çıkıyor ve çoğu zaman, bir takım intikam planları yaparken resmediliyorlar.

17. Banksy'nin dünyasında, küçük kızlar bazen ATM'ler tarafından yenilebiliyor.

18. Banksy, 'sokak sanatı' kavramını ve kendisinin bu kavram içerisinde ne gibi bir yere sahip olduğunu her zaman sorgulamıştır. San Francisco'da bulunan bu eser ile, sanatının hangi ölçekte insanlarla bulaşabileceği hakkında bir yorum yapıyor.

19. Banksy'nin bazı eserleri sokaklardan alınıp, müzelere getirildi. Örneğin bu eser, 2007 yılında gerçekleştirilen "Warhol vs Banksy" isimli bir sergide kendine yer bulmuştu.

20. Banksy'nin kalıcı olarak müzelerde/galerilerde bulunan eserleri de var. Örneğin bu eser, 36 saat içerisinde yalnızca birkaç görevli tarafından bir araya getirilen özel bir koleksiyonun parçası olarak Banksy vs. Bristol Müzesi'nde bulunuyor.

21. 'Cardinal Sin' isimli bu çalışma, 2012 yılında Londra'da bulunan Walker Sanat Galerisi'nde sevenler ile buluşmuştu.

22. Banksy'nin oldukça iğneleyici ironiler içeren çalışmaları bile galerilere misafir olmuştu. Örneğin, iki İngiliz polisinin 'aşk kucaklaşması'nı resmettiği bu çalışma gibi.

23. 'Mobile Lovers' isimli bu eserin satışından elde edilen tüm gelir, Broad Plain Boys Clup isimli, finansal zorluklar yaşayan bir kulübe verilmişti.

24. Banksy'nin en ünlü çalışmalarından bir tanesi olan bu mükemmel eser, Batı dünyasının Aids gibi Afrika'da baş gösteren sorunları çözmekte oldukça isteksiz davranmasını eleştiriyor.

25. Banksy'nin belki de en ünlü çalışması olan bu ironik ve mesaj yüklü eser, Banksy'nin eserlerinin bir araya getirildiği kitap için, kapak tasarımı olarak seçilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gkmnbrs

Helal!

sametdursunccc

Banksy abi stencil kalıplarından 5-6 tanesini alıyorum,bu kadar büyük olmasa da yapıyorum hakkını helal et banksy abi :D

Görüş Bildir