Bambaşka Bir Pop Müzik Mümkün: Z Kuşağının En Başarılı Şarkıcısı Billie Eilish'in Herkesten Farklı Öyküsü

73PAYLAŞIM

Eğer Billie Eilish'in neden bugünün en popüler ismi olduğunu merak ediyorsanız, mutlaka okumalısınız.

2001 doğumlu şarkıcı Billie Eilish, 2016'dan beri müzik dünyasında.

İlk şarkısı Ocean Eyes  ile plak şirketlerinin ilgisini çekti ve tanınmaya başladı. "13 Reasons Why" dizisinde bu şarkının kullanılması kariyeri için büyük bir adım oldu.

Los Angeles'ta, mutlu ve sanatla iç içe bir ailede büyüyen Billie Eilish'in başından beri en büyük destekçisi kendinden dört yaş büyük abisi Finneas.

Annesinden şarkı yazmayı, YouTube'dan gitar ve piyano çalmayı öğrenmiş. Abisi ise hep onun için şarkılar yazmış, ki hala şarkılarında onun imzası var.

Billie Eilish'i başarılı yapan, farklı olması. Gerçekten alıştığımız her yıldız isimden farklı yönleri onu zirveye taşıdı.

Çoğumuz onu bad guy ile tanıdık. İlk albümü "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?"da pek çok başarılı şarkısı vardı; ancak 2019'a damga vuran ve YouTube'da 1 milyar izlenmeyi aşan 'Bad Guy' onun asıl büyük çıkışına ön ayak oldu.

Normal şartlarda pop müzikte, listelerde zirvede görmeye alışkın olmadığımız tarzda bir vokali ve şarkıları olsa da; dediğimiz gibi farklılığı onu Billie Eilish yaptı.

Onun tarzında şarkılar yapan birinin zirvede olması normalde beklenmezdi; pop müzik formüllerinin dışında bambaşka bir stili olan şarkıcıyı da bu ayırt edilebilirliği farklı kıldı.

O 21. yüzyılda doğmuş ilk en başarılı şarkıcı. Bu nedenle pek çok ilke imza attı ve Z kuşağının da temsilcisi oldu.

Kendinden önceki nesildeki şarkıcılardan bambaşka bir yol çizdi. Anti-pop diye tanımladığı farklı bir pop müzik yaptı. Mutlu bir ailede, güven duygusuyla büyüyen ve evde eğitim gören şarkıcı hiç zorbalığa maruz kalmadığını ama "sizinle aynı sınıfta olsaydım muhtemelen benden nefret ederdiniz" sözleriyle her zaman normalin dışında olduğunu açıklamıştı.

Her zaman kendisi gibi olan, kendi kurallarını koyan Billie Eilish; dışarıdan görünen tabloya rağmen bir yandan da zor bir çocukluk ve gençlik dönemine sahip.

Tourette Sendromu'na; yani tik hastalığına sahip olan şarkıcının istemsizce göz devirmeleri pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılsa da, bu aslında tiklerinin bir tanesi. Ayrıca küçük yaşlarından beri depresyonla mücadele eden şarkıcı, her şey yolundayken de ruhsal problemlere sahip olunabildiğini şarkılarıyla tüm dünyaya gösterdi.

Her zaman yeni nesiller ebeveynleri tarafından anlaşılmaz bulunuyor. İşte bu durum şu an da Z kuşağı için geçerli. Billie Eilish ergen depresyonu farkındalığı açısından büyük bir şey başardı.

Yaşadıkları durumun normal olduğunu öğrenen gençler ruh sağlığı konusunda farkındalık kazandı. Bu nedenle Billie Eilish Z kuşağı için önemli bir rol model oldu.

Bir diğer rol modeli olduğu konu da imajı ve stiliydi.

Her zaman sıra dışı bir stili olduğunu ifade eden şarkıcı, yaşıtı genç kızlardan çok daha farklı bir moda tarzı ile göz önüne çıktığında kitleleri peşinden sürükledi. Aslında bu tarzı tercih etmesinin sebebinin vücuduyla barışık olmaması olduğunu söylemişti. Kısa boylu ve toplu olan vücudunu saklamak için bol giysiler tercih ediyordu. Böylece kötü yorumlardan da uzak kalabiliyordu. Tarzıyla da günümüzün en etkili moda ikonlarından birine dönüştü.

Uzun süredir sanki doğal saçları neon yeşilmiş de siyaha boyuyormuş, ancak dibi çıkmış gibi oldukça yaratıcı bir saç rengine sahip olan şarkıcının sarışınlığa geçmesi de yine pek çok insanı etkileyecek gibi.

Neon veya slime yeşili tonuyla özdeşleşen şarkıcının bu yeni tarzı da kesinlikle takip edilecek.

Görselliğinin bu kadar ön planda olması kesinlikle müziğinin önüne geçmesinden değil; kendine özgü ve benzersiz olmasından.

Billie Eilish'i asıl farklı yapan müziği ve onunla başarı kazanmayı sürdürüyor. Popüler şarkıların, özellikle rap şarkılarının tamamen yalan sözlerden oluştuğunu söylüyor ve kendisi tamamen gerçek, dürüst sözlere sahip şarkılar söylüyor. Şarkı sözlerini genellikle abisi Finneas yazsa da, onun aklını okuduğunu dile getiriyor.

İlk albümünü Finneas ile birlikte iki yatak odalı evlerindeki odasında kaydetmiş olması samimiyetine dair çok şey açıklıyor.

Odasında kaydettiği albümle dört ana dalda Grammy kazanan en genç isim olması da öyle. Bunun kesinlikle bir strateji olmadığını, müzik stüdyolarını sevmediğini söyleyen ve evinin rahatlığında daha doğal bir iş çıkaran Billie Eilish'in bu kadar sevilmesi tesadüf değil kısacası.

Justin Bieber hayranı küçük bir kızdan, dünya rekorlarını kıran bir dünya yıldızına... Billie Eilish kesinlikle günümüz gençliğinin en güçlü temsilcisi.

Mütevazı aile evinden dünyayla şarkılarını paylaşan Billie Eilish, yeni nesli "depresif ergenler" olarak tanımlayanlara karşı en iyi cevabı müziği ve başarısıyla veriyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Grammy Ödül Töreni'nden iki ödülle dönen 20 yaşındaki yıldızın daha çok başarısını konuşacağız gibi görünüyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Herkes Onu Konuşuyor: 21. Yüzyılda Doğmuş İlk Büyük Yıldız Unvanını Alan Şarkıcı Billie Eilish - onedio.com
Herkes Onu Konuşuyor: 21. Yüzyılda Doğmuş İlk Büyük Yıldız Unvanını Alan Şarkıcı Billie Eilish - onedio.com
Ünlü Şarkıcı Billie Eilish İlk Kez Dar Kıyafetlerle Görüntülendi, Acımasız Eleştirilerin Gecikmemesi Sevenlerini Kızdırdı - onedio.com
Ünlü Şarkıcı Billie Eilish İlk Kez Dar Kıyafetlerle Görüntülendi, Acımasız Eleştirilerin Gecikmemesi Sevenlerini Kızdırdı - onedio.com
Jenerasyonunun En Başarılı İsmi Billie Eilish Hakkında Belki de İlk Kez Duyacağınız 13 Bilgi - onedio.com
Jenerasyonunun En Başarılı İsmi Billie Eilish Hakkında Belki de İlk Kez Duyacağınız 13 Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bravo kardeşim.

hocilatte55

Çoğu kişi "ne yaşamış ki, hallere bak" kafasında. Oysa biraz farklı bakın. Bence Billie, kendi yaşamasa da gençlere yaşadıkları zorlukları müziğiyle ifade edip onları ifade etme amacında. Hayır yani ne bekliyorsunuz? 14-17 yaşlarında birinin arabesk dinlemesi mi normal yoksa bu tarz şeyler mi? Sonuç olarak, müzik insanın kafasını dağıtır ve eğer insan dinlediği müzikte kendinden bir parça bulursa kendini o müziğe vererek rahatlatabilir. Çünkü kendini bulmuştur. Gençler de Billie'nin şarkılarında kendilerini daha çok buldukları için Billie onları temsil ediyor.

alper-akbulut5

hayır temsil etmiyor. başarılı şarkılar çıkarmış bir şarkıcı sadece. çok fazla anlam yüklemeye gerek yok diye düşünüyorum.

mr.hate

Yeni nesli çok iyi yansıttığına ben de katılıyorum, zira aynı yeni nesil gibi kırılgan, zayıf, ailelerinin gazıyla çalışan sorunlu bir geçmişe sahip, örneğin hiç bir maddi imkansızlıklar yaşamadığı halde hayatındaki en küçük olumsuzlukları bile "problem olarak görüp saçma sapan depresyonlara girip ben farklıyım kimse beni anlamıyor tribine girmiş. Hayata dair hiç ciddi bir sorunla karşılaşmadıkları için karşılarına çıkan en küçük engelde yerle yeksan oluyorlar ve toparlanmaları dakolay olmuyor. Bana göre gerçek başarı ailesi fakirlikten kırılırken sokaklarda mendil satarak okul masrafını çıkarmaya çalışıp, tüm bu olumsuz şartlara rağmen kötü olmayı seçmediği için bir yerlere gelemeyen ortalama insanlardır. İddia ediyorun yeni nesil bir çocuk ile mendil satan çocuğu ormana bırakın, yeni nesil 1 hafta hayatta kalamaz! Herkesin derdi kendine göredir gibi bir saçmalıkla gelmeyin zira insanoğlunun en büyük yeteneği yaşadığı hayatın şartlarına adapte olabilmesidir. Yeni nesilde bu yok!

eternal-autumn

kimse alınmayacaksa şarkılarını sadece ergenlerin dinlediğini, "farklı" olmak için çaba sarf ettiğini ve günümüzde en fazla abartılan insanlardan biri olduğunu düşünüyorum. öte yandan yaptığı işte iyi ve henüz 19 yaşında. yolu açık olsun.

kimsin-sen

Aga Z kuşağının temsilcisi nedir sormak istiyorum? Biz insanlar X,Y,Z kuşağı diye bölünüyor muyuz ak.? Kapitalizm bir bunu satmamıştı size, onu da sattı. Lan şu çarkların nasıl döndüğünü bi anlayın artık da, düşmeyin şu tuzaklara

dengesizpokemon

Nasıl bir tuzak açıklayabilir misiniz?

kimsin-sen

Kapitalizmin olayı, piyasa yaratmaktır. Herşey insan tabiyatı gereği istismara açıktır. Bugün Marx'ın mezarına turist gibi gidip, marx fotoğraf baskılı fincan, hediyelik eşya satılıyorsa o yerde, Marx'ın düşüncesini istismar edip, birde üzerine hakaret eder gibi kapitalizm'in bir parçası haline getiriliyorsa Marx, bu kapitalizmin piyasa yaratma gücündendir. Aynı şekilde Che baskılı tişörtlerin bir dönem peynir ekmek gibi satın alınması gibi. Bunu özellikle bir kişi yapmıyor. Kapitalizm insanlara bunu yapma fırsatı veriyor.

kimsin-sen

Böl ve yönet : ) Son 1-2 senedir X,Y,Z kuşağı muhabbetleri dönüyor. İnsanlar da kendilerini "bu benim jenerasyonum" diye tatmin ediyor. İnsanlar sever Fanatizmi. Özellikle yaşı küçük kardeşlerimiz. Ardından bu fanatizmin satılma aşamasına geliyor. Yakında anlarsın, X kuşağını anlatan filmler, Y kuşağı belgeseli, Z kuşağının zımbırtısı falan satıldığında anlarsın. Tıpkı futbol gibi, DC vs Marvel rekabeti gibi, Survivor'da şucuyum bucuyum gibi. Bak bunlar dozajında tüketilirse bir problem yok. Ama dozajında tüketmek mümkün değil bu sistemde.

alper-akbulut5

valla ben de katılıyorum şu kuşak muhabbeti çok boş ve anlamsız. köyde doğan biriyle şehirde doğan biri ya da ne bileyim afrika'nın ücra bir ülkesinde doğan insanla, new york'un göbeğine doğan biri sırf aynı dönemde doğdu diye bir mi yani?

Görüş Bildir