Görüş Bildir
Haberler
Bakanlıktan Genelge: Vergi Borcu Ödemeye Gidenler Kısıtlamadan Muaf Olacak

Bakanlıktan Genelge: Vergi Borcu Ödemeye Gidenler Kısıtlamadan Muaf Olacak

İçişleri ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları arasında yapılan görüşmeler kapsamında vergi borcu ödemesi ve yapılandırmasında son tarih olan 1 Mart Pazartesi günü vergi dairelerinde yoğunluk yaşanmaması için vergi dairelerinin hafta sonunda da açık olması için 81 il valiliğine genelge gönderildi. 

Vergi ödemek isteyen vatandaşlar hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vergi borcu ödemesi ve yapılandırmasında son gün 1 Mart Pazartesi olduğundan, pazartesi yoğunluk yaşanmaması gerekçesi ile hafta sonu 27 Şubat Cumartesi ve 28 Şubat Pazar günü vergi daireleri açık olacak. 

Vergi ödemek isteyen vatandaşlar, koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Vergi ve Borç Yapılandırma” konulu genelgede, vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7256 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların peşin veya taksitler halinde ödeyebilecekleri son tarihin 1 Mart 2021 Pazartesi günü olduğu belirtildi.

Genelgede Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılandırma kapsamında vergi borçlarını hafta sonu ödemek isteyen vatandaşların gelen talepler dikkate alınarak sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 27 ve 28 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde vergi dairelerinin açık bulundurulmasına karar verildiği ifade edildi.

Yapılandırma kapsamında olan diğer kamu idarelerinin de kurumlarınca uygun görülmesi halinde aynı tarihlerde açık bulunabileceği belirtildi.

 Bu çerçevede ödemenin son tarihi olan 1 Mart günü yoğunluk yaşanmaması ve vatandaşların kanunun getirmiş olduğu imkânlardan azami ölçüde yararlanılabilmesi amacıyla 27 ve 28 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde güzergah ve muafiyet sebebiyle sınırlı olacak şekilde vatandaşlar, yapılandırılan borçlarını ödemek üzere vergi daireleri ile diğer kamu idarelerine gidebilecek.

Ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasından yapılandırılan borcun ödemesini yapmak üzere sokağa çıktıklarını gösterir belgeyi (borç yapılandırmasına ilişkin başvuru dilekçesi, ödeme planı vb.) yanlarında bulundurmak ve istenildiğinde ibraz etmek kaydıyla muaf olacak. 

Ödemelerin yapılacağı vergi daireleri ile kamu idarelerinde görevli personel ise kurum kimliklerini ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından istisna olacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
14
14
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barney

yeter ki para gelsin yasak falan hepsi kalkar hatta özel araçla evden bile alırlar. en sevdikleri şey fakirin parasını emiklemek. zengin kokoşların da vergi ... Devamını Gör