Görüş Bildir
Haberler
Bakanlık Açıkladı: 54 Ecza Deposu ile 261 Eczaneye İdari İşlem Başlatıldı

Bakanlık Açıkladı: 54 Ecza Deposu ile 261 Eczaneye İdari İşlem Başlatıldı

Batuhan
30.11.2021 - 10:43

Sağlık Bakanlığı, 54 ecza deposu ve 261 eczanenin stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit etti. Bu ecza depoları ve eczanelerle ilgili idari işlem başlatıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanlığı'nın döviz kurundaki yükseliş nedeniyle bazı ilaçlara erişilemediği iddiaları üzerine gerçekleştirdiği denetimlerde, stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edilen ecza deposu sayısı 54, eczane sayısı ise 261'e yükseldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle, bazı kritik ilaçlara erişimin zorlaştığı yönündeki iddialar üzerine Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ürün denetmenleri, müfettişleri ve il sağlık müdürlüğü ekiplerinin yıl boyunca düzenli sürdüğü denetimleri kasımda daha da sıkılaştırdığı ifade edildi.

Denetimlerin Türkiye genelinde 200 kişilik ekiple sürdürüldüğü aktarılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

'İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince yürütülen eczane denetimlerinde, 261 eczanenin İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtları ve fiili stok durumları arasında uyumsuzluk olduğu tespit edildi. Söz konusu eczaneler hakkında idari işlem başlatıldı. TİTCK ürün denetmenleri de ecza depolarındaki denetimlerini aralıksız sürdürdü. Kasımda yürütülen denetimler sonucunda 54 ecza deposunda, ilaçların fiziki stok durumu ile İTS kayıtları arasında uyumsuzluk olduğu belirlendi. TİTCK, stok kayıtlarında uyumsuzluk tespit edilen ecza depoları ile ilgili de idari işlem başlattı.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
3
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr Logical

Tamam da ne? Bulunamayan ilaçlar o depolarda mıymış? Yoksa alakasız uyumsuzluklarla günah keçisi üretmeye mi çalışıyorsunuz?...

arslanoglu

Fesh edin diplomalarını