Bakanlığın Korumak İçin Çalışma Başlattığı Çöl Varanını Şanlıurfa'da Öldürdüler

 > -

Şanlıurfa'da nesli tükenmekle karşı karşıya olan ve koruma altına alınan çöl varanı öldürülerek çöpe atıldı.

Şanlıurfa Bozova'da kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, "hayvanlarını yediği" gerekçesi ile nesli tükenme tehlikesi altına olan çöl varanının kafası taşla ezerek öldürdü. Öldürülen çöl varanı cadde üzerinde bulunan çöp konteynerine atıldı.

Şanlıurfa'nın endemik türleri arasında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri, nesli tehlike altında olan yavru çöl varanını Şanlıurfa yakınlarında görüntülemişti. Sürüngenler sınıfının içinde dev kertenkeleler ailesinden olan çöl varanları Şanlıurfa'nın endemik türleri arasında yer alıyor.

Derileri ve zehirli zannedildikleri için avlanıyorlar

Çöl varanlarının kafaları vücutlarına oranla küçük yapıda, burun delikleri gözlerine yakın ve gövdeleri açık kahverengi, gri ve sarı renkte. Çiftleşme dönemleri Mayıs - Haziran ayları olan çöl varanlarının yavrularının boyu yaklaşık 25 santim olup, bu türler ortalama 8 yıl yaşıyor. Dış görünüşünden dolayı zehirli zannedildiği için öldürülen bu hayvanlar bazen de derileri için avlanıyor.

Bilim İnsanlarının Uydudan İzlediği Kartalı Hatay'da Vurdular - onedio.com
Bilim İnsanlarının Uydudan İzlediği Kartalı Hatay'da Vurdular - onedio.com

Yapılan çalışmalar sonucunda bu hayvanların zararlı olmadığı hatta zehirli yılanları ve haşereleri yiyerek yaşam döngüsüne fayda sağladıkları bilinci vatandaşlara aşılanmaya çalışılıyor. Çöl varanlarının korunması için geçen günlerde Orman Bakanlığı tarafından bir dizi çalışma başlatılmıştı.

Daha önce yaralı olarak bulunan bir çöl varanı tedavi edilip doğaya salınmıştı

Şanlıurfa'nın Keperli bölgesinde vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan nesli tükenme tehlikesinde olan "çöl varanı", 28 Ağustos 2015'te tedavisi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edilmişti.

Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezindeki tedavisi biten dev kertenkele doğal yaşam alanına salınmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Şanlıurfadizi
Görüş Bildir