Görüş Bildir
Haberler
Bakan Kurum: 'Millet Bahçesi Projemizle Salda Gölü'nün Çevresinde Yapılaşmaya İzin Vermeyeceğiz'

Bakan Kurum: 'Millet Bahçesi Projemizle Salda Gölü'nün Çevresinde Yapılaşmaya İzin Vermeyeceğiz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi projesinin ihaleye açılmasıyla gündeme gelen Salda Gölü ile ilgili olarak, 'Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü'nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Biz Salda'ya dokunmuyoruz, bilakis Salda Gölü'nün korunması, doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi için çalışıyoruz'

'Biz Salda'ya dokunmuyoruz, bilakis Salda Gölü'nün korunması, doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi için çalışıyoruz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçesi projesi ile tartışmalara yol açan Salda Gölü ile ilgili olarak açıklamada bulundu. 

'Biz Salda'ya dokunmuyoruz, bilakis Salda Gölü'nün korunması, doğal güzelliklerinin muhafaza edilmesi için çabalıyoruz' yorumunda bulunan Kurum, 'Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü'nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz.' dedi.

'Göl ve çevresi 1. ve 2. derece doğal sit alanı'

'Göl ve çevresi 1. ve 2. derece doğal sit alanı'

Göl ve çevresindeki alanların 1. ve 2. derece doğal site alanı ilan edildiğini ve bunun geçerliliğinin sürdüğünü belirten Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

''Salda Gölü'nün Özel Çevre Koruma (ÖÇK) alanı ilan edilmesiyle korunan alan 4 bin 400 hektar iken, gölün tüm çevresini de kapsayacak şekilde 29 bin 500 hektara çıkartıldı. Burada doğal sit alanları aynen geçerliliğini koruyor, eski sit durumu 5 bin 898 hektar iken yeni durumda 8 bin 474 hektar olacak. Salda Gölü etrafındaki doğal dokuya zarar verilmemesi için kıyı şeridinin kullanım alanını 500-600 metre kadar geriye çektik. Kıyı şeridini bir santimetrekare dahi istisna olmayacak şekilde koruma alanı ilan ettik.''

'Çöpler toplanmaya başlandı ve araç girişi yasaklandı'

'Çöpler toplanmaya başlandı ve araç girişi yasaklandı'

Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Salda Gölü ve çevresi daha önce çöpten geçilemez haldeydi. Ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle tehdit altına giren gölün kıyısına kadar otomobillerle giriliyordu, etrafında düzensiz yapılaşmalar oluşmuştu. Burayı ÖÇK ilan etmemizin ardından bu düzensiz yapılaşmalar kaldırıldı, çöpler toplanmaya başlandı ve araç girişi yasaklandı. Valiliğimiz başkanlığındaki komisyon tarafından haftada iki gün çevre ve imar kirliliğinin önlenmesi için rutin denetimler gerçekleştirilmeye başlandı. Yani biz, Salda Gölü'ndeki tahribatın bir daha yaşanmaması için çalışıyor ve Salda Gölü'nü koruyoruz.''

'TOKİ şehirlere nefes aldıran projeler üreten bir kurum'

'TOKİ şehirlere nefes aldıran projeler üreten bir kurum'

Millet bahçeleri projelerinin yarısına yakınını TOKİ'nin, yarısını da yerel yönetimlerin üstlendiğini söyleyen Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

''TOKİ sadece sağlam, yatay mimariye uygun ve hesaplı konutlar üreten bir kurum değil, aynı zamanda çevreye saygılı şehirler konsepti çerçevesinde bisiklet yolları, yürüyüş parkurları gibi şehirlere nefes aldıran projeler de üreten bir kurumdur. Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi de işte bu amaçla ortaya çıkmıştır. Salda Gölü, özel yapısı nedeniyle daha özel bir çalışma gerektirmiştir. Biz de bu çalışmayı yaptık. Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü'nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Biz Salda Gölü'nü korumak, doğal yapısının bozulmasını engellemek için bu projeyi hazırladık. Bakanlık olarak, Salda Gölü'nün korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.''

Salda Gölü için millet bahçesi projesi, sosyal medyada tepkilere neden olmuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
155
102
16
12
6
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Tabi tabi Anlıyoruz sizi Fakat artık yiyemiyoruz ..

mercedesmna339

Uzungöldeki,kaz dağlarındaki...vizyonunuzu gördük.size sadece sabah akşam A haber izleyen seçmeniniz inanir.bizler inanmiyoruz.

ufukdiyoki

Çivi çakmıcaz kazık çakçaz.