Görüş Bildir
Haberler
Bakan Işık: '5 Milyona Sattım İlk Otomobili'

Bakan Işık: '5 Milyona Sattım İlk Otomobili'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk yerli otomobilin 5 milyon liraya bir iş adamına satıldığını açıkladı.

TRT Haber'de katıldığı programda soruları yanıtlayan Bakan Işık, üretilecek ilk yerli otomobile ilişkin, 'Gebze'de hayırsever bir iş adamımız otomobili almak istediğini söyledi. 5 milyona sattım ilk otomobili' dedi.

Yerli otomobil projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Işık, otomobilin prototipine çok ciddi ilgi olduğunu söyledi. Işık, 'Her gittiğimiz yerde, 'İlk arabayı ben almak istiyorum, kesinlikle alacağım, biz arkadaş grubu olarak alacağız, şirketteki tüm arabaları yenilerim' gibi tepkilerle karşılaşıyoruz. Bir anekdot paylaşayım, ilk otomobili sattım. Gebze'de hayırsever bir iş adamımız ilk otomobili almak istediğini söyledi. 'Olur ama pahalı olur' dedim, 5 milyona sattım ilk otomobili. Şartımız şu Cumhurbaşkanımızdan farklı bir talimat gelmezse Gebzeli hayırsever iş adamına ilk üretilen aracı vereceğiz. Ama bunun karşılığında da hayırsever iş adamımız Gebze'ye 5 milyon değerinde bir okul yapıp bağışlayacak' dedi.

Yerli otomobilin yakıt tasarrufu açısından çok ciddi bir avantaj sağlayacağını ifade eden Işık, İstanbul'da yaşayan bir kişinin günde 2-2,5 liralık, ayda ise 40-60 liralık şarj maliyetiyle dolaşabileceğini belirtti. Şehir dışına çıkılması halinde aracın arkasındaki jeneratörün devreye gireceğine değinen Işık, 100 kilometrede içten yanmalı arabalarda en az 5 litre yakarken, yerli otomobilde 2 litrelik yakıt kullanılacağını belirtti. Işık, yerli otomobil projesiyle Türkiye'nin yakıtta dışa bağımlılığının azalacağını ifade etti. 

Vatandaşın projeye gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ifade eden Işık, 'Türkiye'nin sanayileşmesiyle ilgili her dönemde milli duruş karşıtı bir yapı var, bunları hiç dikkate almıyoruz çünkü iyi niyetli eleştiri yapmıyorlar. Samimiyetle iyi niyetle bu projenin eksiğini söyleyen eleştirileri de dikkatle takip ediyoruz' diye konuştu.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
38
24
20
18
6
6
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
haylaz adam

bende hayırsever bir vatandaşım ve 1 kasımda sana HAYIR diyorum

onedemiyoki

Göt kılları bugünkü yeminiz geldi yiyin hadi.

KoelBloedig

Ben sattım! ilk otomobili! İçten yanmalı! 5 Milyona!