Bakan Açıkladı: Torununa Bakan Büyükanneye Maaş Geliyor!

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Kadın istihdamına yönelik yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doğum yapan annelerin desteklenmesi pilot uygulamasının altyapısının oluşturulduğunu belirtip bu uygulamayla torunlarına bakan babaanne veya anneannelere maaş bağlanacağını açıkladı. Bakanın açıklaması sosyal medyada da geniş yankı buldu.

Bakan Müezzinoğlu, gazetecilerle bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve çalışan anneleri yakından ilgilendiren yeni düzenlemelere ilişkin bilgi verdi.

Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Doğum yapan annelerin, anneanne ve babaanne projeleriyle desteklenmesi pilot uygulamasının altyapısı oluşturduk. Türkiye genelinde belirli illerde önce pilot uygulama yapacağız. Çocuğun veya anneannenin evinde güvencede, daha huzurlu bir ortamda, anneanne veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamlar olabilir, değerlendirmesi yapılıyor. Pilot uygulamaları da 2017’de önümüzdeki günlerde altyapısı oluştu, ilk çalışmalara başlamış olacağız.

"Hem anneanne hem babaanne olması durumunda sadece birine destek verilecek"

Hangi statüyle, koşulları ne olacak ve hangi desteği vereceğiz, onun rakamlarını bu ay sonuna doğru açıklarız, illeri de açıklarız. Şu anda çalışmalar olgunlaştı fakat bir rakam telaffuz etmeyeyim. Tamamı netleşince şu illerde şu çerçevede şu kadar ailede yapacağız diyeceğiz. Farz edelim önce bin ailenin altı aylık sürecini gözlemleyeceğiz. Altı ay sonra bu projedeki verimlilik ne oldu, memnuniyet ne oldu, biz bu projeyi yaygınlaştırabilir miyiz? Onu da ikinci altı ay için değerlendirerek yol haritası belirleyeceğiz.

Hem anneanne hem babaanne olması durumunda sadece birine destek verilecek. Biz ilk önce emzirme çağı ve 3 yaşına kadar olan döneme bakıyoruz. Bu yarı zamanlı işten kopmasın, anne tam zamanlı çalışsın, biz bu katkıyı annene verelim. Ama pilotu görmeden bir şey diyemeyiz.”

Büyükannelere maaş açıklaması sosyal alemin de gündeminde...

Müezzinoğlu'nun açıklaması Ekşi Sözlük'te de yankı buldu

Kararı destekleyen de var

Şüpheyle yaklaşan da

Eleştirenler de

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir