Bağırsaktaki İyi Bakterileri Besinlerle Arttırmak Anksiyete Belirtilerini de Hafifletiyor!

0PAYLAŞIM

Bağırsakta yer alan iyi bakterilerin arttırılması ve iyileştirilmesi, anksiyete sorununu azaltabilir. Detayları sizler için Daily Mail'den derledik.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/artic...

Bağırsak bakterilerinin iyileştirilmesi, tıbbi çalışmalara göre kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Probiyotikler ve dengeli bir diyetin semptomlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulundu. Bilim insanları daha fazla meyve ve sebze yemenin 'yararlı bakterileri' arttırmak için en iyisi olduğunu söylediler. Çinliler tarafından yapılan bu araştırma, uzun yıllardır yapılanlar arasında ruhsal sağlık ile bağırsak mikroorganizmaları arasında bir ilişki olduğunu belirten en güncel araştırmadır.

Şangay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, 1.503 kişiyi inceleyen 21 çalışmayı gözden geçirdiler.

Bunların 14 tanesi yani yaklaşık üçte ikisi, probiyotikleri seçmişti ve yedi tanesi günlük diyetler gibi probiyotik dışı yolları seçtiler. Probiyotikler kefir, yoğurt, lahana turşusu, miso ve turşu gibi besinlerde bulunuyor ve ayrıca takviye gıdalarla da vücuda alınabiliyor. Genel olarak, çalışmaların yarısından fazlası (yüzde 52) yani 11 tanesi bağırsak florasının düzenlenmesinin anksiyete belirtileri üzerinde de etkisi olduğunu gösterdi. Daha önce probiyotik kullananların 14'ü yani 3'te 1'inden fazlası anksiyete belirtilerinin azalmasına etkili olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar probiyotik olmadan bağırsak geliştirme çabalarının daha başarılı olduğuna inanıyorlar.

General Psychiatry dergisinde yazan araştırmacılar, bulguların onaylanması için daha fazla deneye ihtiyaç olduğunu belirttiler. 

"Bağırsak florasını düzenlemek için probiyotikler ve probiyotiksiz yöntemler kullanılabilir. Probiyotiksiz yöntemlerin, probiyotiklerden daha başarılı olduğunu vurgulamak gerekir."

Araştırmacılara göre probiyotikler, daha etkili çalışmak için birbiriyle savaşabilirler. İstenilen bakteri seviyesine ulaşmak da uzun zaman alabilir. Ayrıca araştırmanın yazarları çalışmanın tasarımı, konuları, müdahaleler ve ölçümler gibi farklılıkların sınırlamasının farkındalar. Ama yapılan çalışmasının kalitesinin yüksek olduğunu ve bağırsak bakterisini düzenlemenin anksiyete belirtilerini hafiflettiğini vurguladılar. Birçok insanda belli seviyede anksiyete bulunuyor. Ama yalnızca birilerinin hayatını ciddi olarak etkilemeye başladığında ruhsal bir hastalık olarak görülüyor. Anksiyete sorunu yaşayanlar fiziksel olarak da panik atak, terleme, diş gıcırdaması, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi sıkıntılar yaşarlar.

Bağırsakta bulunan bakterilerin, beynin duygularla ilişkili olan kısımlarını etkilediğine dair kanıtlar var.

Bağırsak ve beyin arasındaki fiziksel ve kimyasal iletişim her iki organın da rolünü etkiliyor. Bu ikisi arasındaki yakın ilişki de sindirim sıvılarının bir besin görüldüğünde veya yendiğinde üretilmesini açıklıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir