Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Azı Karar Çoğu Zarar: Kararında Tüketildiğinde Alkolün Sağlayacağı 12 Yarar

-
Abone ol

Fazla kaçırmadığınız sürece alkollü içecekler zarar vermez, tersine yararları vardır. Kadınlar için her yaşta günde bir, erkekler için 65 yaşına kadar günde iki ölçü alkollü içecek kararında kabul edilir. İşte meyvelerin ve tahılların bakterilerin elinden geçmesiyle gelen sağlık...

1. Keyif verir

Beynin "ödül verme" merkezini uyararak dopamin hormonunu salgılatır. Aslında bu bir kimyasal kandırmacadır ama işe yarar.

2. Samimiyeti artırır

Alkol nörotransmitterlerinizi etkiler. Bu nedenle kontrolünüz zayıflar, içinizde ne varsa o ortaya çıkar. İyiyse iyi, kötüyse de kötü. Arkadaşlarınıza olan sevgi ve muhabbetiniz serbestçe açığa çıktığında birlikte geçirilen vakit tadından yenmez hale gelir.

3. Kan basıncını azaltır, damarları gevşetir

4. Zihni açar

Yaratıcılığı ve düşünme hızını artırır. Hafızanıza daha rahat ulaşırsınız. alzheimera bile iyi geldiğini gösteren çalışmalar var.

5. Böbrekleri çalıştırır

Vazopressin hormonunu salgısını engellediğinden böbrekler suyu tutmaz ve sık sık tuvalete gidersiniz. İdrarınız berraktır. Bu da idrar yollarını temizlemeye yardımcı olabilir. Ancak hızla su kaybedersiniz. Kaybettiğiniz suyu geri almanız önemli.

6. Vitamin ve mineral içerir

Yapıldıkları meyve veya tahılların içerdiği vitamin ve mineralleri bulundururlar. Örneğin bira kemikleri güçlendirir ve bolca karbonhidrat içerir. Mayası da B vitamini ve potasyum içerir.

7. Soğuk algınlığına iyi gelir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Enfeksiyonlara karşı savaşır. Alkol sizi hasta eden mikropları zehirler.

8. Kanseri önler

Bira, kırmızı şarap, cin ve viski antioksidan özellik taşır.

9. Felci önler

Özellikle bira, viski ve şarap bu konuda faydalı olanlar.

10. Kalbe iyi gelir

Kararında alkol tüketiminin kalp hastalıkları ve kalp sorunları nedeniyle ölüm riskini %25 ile %40 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

11. Ömrü uzatır

Düzenli olarak kararında alkol tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha uzun yaşadığı gözlenmiştir. Yine de kesin olarak kanıtlanabilmiş değildir.

12. Cinsel isteğinizi artırır

Bunu hipotalamusunuzu etkileyerek yapar. Ancak performansınızı düşürür.

Lütfen dikkat!

Bilinmelidir ki alkollü içecekler belirtilen bu faydaları ancak sağlıklı bireylerde sağlar. Hali hazırda kalp-damar, karaciğer, böbrek hastalıklarınız, diyabet veya alkol hassasiyeti gibi durumlarınız varsa kararında da olsa alkolden zarar görürsünüz.

Belirtilen faydaları elde etmek için, eğer tüketmiyorsanız, alkol tüketmeye başlamayın. Spor, sağlıklı beslenme gibi alışkanlıklarla da bu faydaları elde edebileceğinizi unutmayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir