Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aysu Melis Bağlan Yazio: Bir Cerrah Bir Taksiciden Şikayetçi Olursa

24PAYLAŞIM
Yazio Banner

Hakem atamaları, kulüplerin şampiyonluk taleplerindeki halleri, siyaset, eğitim, ekonomi ve daha niceleri... Bu değişik gündemlerin ortak paydası, bana göre “dürüstlük kuralı”…

Mâlum "Avukatlar Günü" haftasındayız. Müsaade edin de size dürüstlük kuralının kafamda çanlar çaldığı anı anlatayım. 

Yıllardan 2010, bendeniz İstanbul Barosu’na kayıtlı stajyer avukatım, havalar o biçim! Adliye stajındayım ve başlangıcı yaptığımız savcılık stajının ardından sıra Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelmiş. Mutluyuz, gururluyuz. 

Ben her sabah bizim mahkemenin mübaşiri ile aynı saatte kaleye mum dikiyorum. Mahkeme başkanı benimle ilk günün dışında pek konuşmuyor ama ben nedense her sabah ibadet gibi gittiğim için staj mahallime, beni sevdiğini düşünüyorum hatta buna inanıyorum. Dosyalar dosyaları, müştekiler sanıkları, hükümler infazları kovalıyor ve sıra enteresan bir dosyaya geliyor.

Müşteki (şikâyet eden) bir hanımefendi gelip duruşma salonunda yerini alıyor. Yetmişli yaşlarına yakın görünüşü, kimlik tespiti sırasında doğruluyor aklımdakileri. Sanık ise bir taksi şoförü ve duruşmaya katılmamış; aramızda, salonda değil.

Acaba ne oldu, olayın konusu nedir, derken; öğreniyoruz ki taksici (sanık), müşteki hanımefendiyi “hafif uzun bir yoldan” götürmüş gideceği yere! Barbaros Bulvarı üzerinden çalıştığı üniversiteye giden müşteki hanımefendi Prof. Dr. ve de kalp cerrahı olduğunu açıkladığında, mahkeme başkanı da tebessümden çok öteye giden yüzünü saklamak için kullandığı pembe dosyayı çekiyor yüzünden ve arkamıza yaslanıyoruz hep birlikte!

"Bu sefer boş vermeyeceğim!"

Ekliyor, Prof. Dr. kalp cerrahı müşteki hanımefendi: “Onunla uğraşma, bununla uğraşma derken her şeyi boş veriyoruz. Bu sefer boş vermeyeceğim dedim.”

Ben ise bu sırada, o yıllarda her an ve her yerde çantamda olan, Türk Ceza Kanunumu karıştırıyorum hızlıca. Bir yasal dayanak ihtiyacı içindeyim. Çünkü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeyiz!

Taksici yolu uzatırsa Ağır Ceza'da mı yargılanır?   

Taksinin yolu azıcık uzatmasının Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakla olan ilişkisini kurmaya çalışıyorum! Derhal buluyorum! Hızla ilerliyorum suçlar arasında ve hop! “Dolandırıcılık!”. “Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle” uzatıveriyor taksici yolu! Huzurlarınızda “nitelikli dolandırıcılık.”

O işi yapana değil de kime güveneceğiz, öyle değil mi? Dürüstlük kuralıydı, basiretli tacir olmaktı, karışıyor anlamlar birbirine. Öngörülen cezanın üst sınırı da 10 yıla çıkıyor ve işte Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda buluşuyoruz.

İşte dürüstlük kuralı; yaptığımız işten dolayı sahip olduğumuz güvenilirlik ile karşımızdaki kişilerin bulunduğu durumdan yararlanmakla ve kıssadan hisse, hileli davranışlarla bir kimseyi aldatmakla yakamıza ilişebilir. Aynı şey zamanımızı, enerjimizi, aşkımızı verdiğimiz spor müsabakaları için de geçerli!

“Kısa yol” yapmak yerine nezaketle yürüdüğümüz yol deneyimleri temenni ediyorum.

Twitter

Instagram

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arslanoglu

Ondan ziyade taksimetre çift tuş sistemi var turiste saniye başı 1 TL arta arta gidiyor bizzat başıma geldi Nevşehir de böyle oldu yok yola çıktık oturduk araba ilerledi 25-35 TL takır takır atıyor dakika dolmadan kızdım sen ne yapıyorsun şikayet edicem seni diye yakın mesafe 130 yazar mı sürekli kullanırım taksi çünkü hesabı bilirim indim şikayet ettim sordum soruşturdum burada böyle ya taksi diyorlar halkı özellikle turisti harcıyorlar o gündem sonra nefret ettim gitmedim ben turist de değilim halkı alışmış ama buna odalar izin vermemeli

eexorciist

sonuç ne oldu peki

Görüş Bildir