Aynı Sizin Ev! Öve Öve Bitiremediğimiz O Meşhur Türk Aile Yapısı Hakkında Yapılan Haklı Eleştiriler

2.6bPAYLAŞIM

'Türk aile yapısı nasıldır' diye sormaya gerek bile duymadığımız, gün geçtikçe normalleşen ve maalesef ki pek çok şiddet olayına neden olan milli kutsalımız Türk aile yapısını özetler nitelikte bir videoyla karşılaşan Twitter kullanıcıları duruma epey tepki verdi.

Bildiğiniz üzere özellikle de ülkemizde en çok kutsallaştırılan durumlardan biri de Türk aile yapısı. Bu kavram küçüklükten bu yana toplumdaki pek çok bireyin tabusu haline gelip eleştirmekten korktuğu bir olgu.

Eleştirilmedikçe normalleşen pek çok gelenek gibi Türk aile yapısı da hem çağ hem de insanlık dışı sorunlara neden olabiliyor. Bu da toplum içindeki şiddet olaylarının normalleşmesine ve kişi ile toplum bazında bu durumların olumlanmasına neden oluyor.

Örneğin baba ve çocuk arasındaki ilişkinin ‘Türk aile yapısına’ göre soğuk ve mesafeli olması gerekli,

Kadının kocasına ‘hizmet etmesi’ son derece normalleşen ve zaten ‘olması gereken’ gözüyle bakılan durumlardan biri.

‘Kızını dövmeyen dizini döver’ lafının hayatımızdan asla çıkmaması ve şiddetin aslında bilmeden de olsa sürekli bu şekilde olumlanıyor oluşu…

Ancak tüm bunları eleştirmeyeceksek nasıl ilerleyeceğiz?

Geçtiğimiz günlerde aslında eski olsa da Twitter’da tekrar paylaşılan bir video gündem oldu. Bunun en büyük nedeni videoda doğum gününü kutlayan eşine kayıtsız kalan adamın vermiş olduğu enteresan tepki.

Her ne kadar basit bir durummuş gibi gözükse de aslında geleneksel aile yapısındaki gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor bu video.

twitter.com

Bu yalnızca videonun bir eleştirisi değil. Arka planda kalan tüm gerçekliğe de ses çıkarmadan edemiyor insanlar👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Bonus: Elbette videoda yer alan durumun perde arkasındaki detayları bilemeyiz ancak maalesef ki bu sahne pek çok insanın 'tıpkı bizim ev' dediği türden...

twitter.com

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

İskoçya Pasaportunu Paylaşan Kadın Yurt Dışına Gitmek İsteyenler Tarafından Yoğun İlgi Görünce Olanlar Oldu! - onedio.com
İskoçya Pasaportunu Paylaşan Kadın Yurt Dışına Gitmek İsteyenler Tarafından Yoğun İlgi Görünce Olanlar Oldu! - onedio.com
Tantuni Yemeden Duramıyorlar! Twitter'da Mersinlilik ve Mersinli Olmak Üzerine Atılmış 15 Eşsiz Tweet - onedio.com
Tantuni Yemeden Duramıyorlar! Twitter'da Mersinlilik ve Mersinli Olmak Üzerine Atılmış 15 Eşsiz Tweet - onedio.com
Bu Kadarına da Pes! Hande Ataizi Kendi Fotoğrafıymış Gibi Dünyaca Ünlü Bir Modelin Fotoğrafını Paylaştı - onedio.com
Bu Kadarına da Pes! Hande Ataizi Kendi Fotoğrafıymış Gibi Dünyaca Ünlü Bir Modelin Fotoğrafını Paylaştı - onedio.com
Bakmadan 'Evet' Demeyin! Evliliğe En Uygun İnsanın Hangi Burçtan Olduğunu Gerekçeleriyle Anlatan 15 Kişi - onedio.com
Bakmadan 'Evet' Demeyin! Evliliğe En Uygun İnsanın Hangi Burçtan Olduğunu Gerekçeleriyle Anlatan 15 Kişi - onedio.com
DM'den Aldıkları Birbirinden Enteresan Yürüme Mesajlarını Paylaşırken Hepimizi Gülme Krizine Sokan 15 Kişi - onedio.com
DM'den Aldıkları Birbirinden Enteresan Yürüme Mesajlarını Paylaşırken Hepimizi Gülme Krizine Sokan 15 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esra-tekin2

türk aile yapısına sıçayım. babadan tırsan anneyi araya sokan, sürekli arabuluculuk yapmaya çalışan bir anne, yalanla anne babayı idare etmeye çalışıp yalana alışan çocuklar, millet ne derler, boşanmayı dünyanın sonu olarak görme, iletişim kopuklukları ve sonucu olarak sürekli bir çatışma ya da gerginlik durumu, saygıyı korkuyla bağdaştırma sonucu yok baba karşısında bacak bacak üstüne atılmaz yok baba başlamadan yemek yenmez bilmem ne bilmem ne. Bizim evde annem otoriterdir. Anneme çok saygı duyarım da severim de. Kendisi hem çok şakacı hem alfa bir kadın. Babam ise kendi halindedir. Cinsiyet rolleri değil karakter rolleri ön planda olmalı. "erkek" görünücem aile reisi olucam diye keko olan maganda olan tiplerle doldu toplum

askolattemakako

allahtan benim ailem böyle değil babamın babasıda böyleydi ama o dedem gibi olmadı bize hep sevgisini gösterdi allaha şükür annemede yardım ediyor ev işlerinde çok şanslı olduğumu anlıyorum bunları okuyunca

suspicious

sapla samanı karıştırmayın! türk aile yapısı adı altında pompalanan şey islam dininin yobaz dayatmasıdır. türkün töresinde kadınına el kaldırmak yoktur ama islamda vardır, ayetle de tescillenmiştir. kadının sözü geçer töremizde, islamda iki kadının şahitliği bir sayılır. töremizde kadın erkeğin han'ıdır, islam dininde hizmetlisi. konuşamaz, itiraz edemez, istediği gibi davranamaz, kendisine dayatılan hayatı yaşamak zorundadır, atacağı her adımda kocasına tabidir vs vs. saysak sabahı buluruz. kadınına sahibi gibi davranan adamdan adam olmaz. yapılacak şeyse kabuk değiştirmektir. çocuklarımızı olması gerektiği gibi eşit büyütüp, kadınlarımıza hakettiği yeri ve değeri vererek örnek olacağız ki bu pislikten kurtulalım.

lilithtrinty

Türk aile yapısı denilen şey kesinlikle toksittir. çünkü en başta ataerkil. sağlıklı aile anne ve babanın birbirine saygı ve sevgi duyması,sorumlulukları eşit paylaşması, çocukları güven içinde ilgi ve sevgi ile büyütmesidir. bunları türk aile yapısında zor bulursunuz. daha yeni sofra toplanırken eşim yardım ettiği için babannem 'o kadar kadın var sana düşmez,sen erkeksin' dedi. gururla eşimin evde her işi yaptığını söyledim.

musikisinas-vito

Adamın kayıtsızlığı sevgisizlikten değil yalnız. Büyüdüğü andan itibaren hiçbir zaman sevginin ve ilginin dışa vurulduğunu görmemiş. Çocukluğu boyunca büyüklerinden duyduğu en samimi sevgi sözcüğü "Seni gidi keranacı" olmuş. Bu yüzden adamın kodlarında yok doğrudan sevgi gösterisine maruz kalmak. Utanıyor, mahcup oluyor, utancını da saklamak için böyle bir kabuğun içine giriyor. Başka türlüsünü de bilmiyor çünkü görmemiş, bilmemiş. Adamın doğum gününü 10 yıl üst üste kutlayın bakalım 10. yılda aynı kayıtsızlığı görecek misiniz?

musikisinas-vito

Bu benim tamamıyla kişisel teorimdir: Biz 100 yıl önceki travmaları atlatamamış, aşamamış, bir türlü büyüyüp olgunlaşamayan yetim ve çocuk bir toplumuz. Hadi Trablusgarp'ı sayma; fiili olarak asker gönderdiğimiz bir savaş değildi ama Balkan Savaşlarından itibaren 10 yıl boyunca aralıksız ve yıkıcı savaşlara maruz kalmış bir ülkeyiz. Galiçya'ya, Yemen'e gönderdiğimiz gençler geri dönmemiş; sadece Çanakkale'de çeyrek milyon genç vatan evladını toprağa gömmüşüz. Cumhuriyet'i kurduğumuzda hem anneye hem de babaya sahip kaç çocuk vardı Anadolu'da? Büyük dedesi 93 harbinde, dedesi Balkan Savaşında, babası da Sakarya'da şehit düşmüş bir çocuk düşünün. 3 nesildir "BABA" nedir bilmeden büyüyüp erken yaşta ölümü tatmış bir aile. Onca kadının arasında (babaanne, anne) "emanet", "kıymetli" olarak yetişen bir erkek evlat. Önünde bir baba rol-modeli olmadan büyüyüp baba olacak bir çocuk.

musikisinas-vito

100 yıl önceki o savaşların yıkıcı etkisi sadece kendi dönemiyle ilgili değildi. Meydana getirdiği sosyolojik yıkımı 100 yıl sonra hâlâ aşabilmiş değiliz. Sadece aile yapısı olarak da değil... Mesela her an bir işgale uğrama; tekrar Anadolu'dan kovulma veya soykırıma uğrama korkusu içindeyiz. Hastalıklı bir şekilde dış mihrak paranoyalarına hapsolmamızın sebebi bile bu travmalar. Maalesef aile yapısında da öyle. Yetim, ezilerek büyümüş; açlıktan, diğer insanlardan korunmaya muhtaç bir çocuk baba olunca nasıl bir baba olur? Kendi yoksunluklarını çocuklarının yaşamasını istemez. Kendisinin en temel ihtiyacı neydi? Güçlü, koruyucu bir figür. Çocuklarının hayatında da böyle bir figür oldu. Güçlü olduğunu görsünler diye gülmedi, kaskatı durdu, dertleşmedi, içine attı vs vs. Onun çocuklarının da önünde böyle bir "rol-model" vardı. Onun izinden gittiler ve bir şekilde gelenekselleşti farkına bile varmadan.

musikisinas-vito

Bu ülkenin kaderini değiştirmek biraz da ailelerin kaderini değiştirmekten geçiyor. Sokakta "ne baktın", trafikte "niye yol vermedin", evlilikte "niye boşanıyorsun" cinayetlerinin sebebi bile hayatlarımızdaki sevgisizlikten. Kendimizi bu tiplerden üstün görüyoruz ama aynı derecede olmasa bile bir parça onlara da benzemiyor muyuz? Burada hepimiz vaktimizi yorum yapmaya harcamıyor muyuz? Hayatımızda yeterince sevgi ve ilgi olsaydı vaktimizi burada harcar mıydık? Bir noktada ortak bir kaderi paylaşıyoruz milletçe. Siyasi görüşlerimizde, futbol takımlarımızda ve hatta dini inançlarımız/inançsızlığımızda bile radikalleşip bu derece kamplaşmamızın sebebi hep aynı şey değil mi?

Görüş Bildir