Görüş Bildir
Haberler
AYM'den Hak İhlali Kararı: 8 HDP'liye 320 Bin TL Ödenecek

AYM'den Hak İhlali Kararı: 8 HDP'liye 320 Bin TL Ödenecek

Anayasa Mahkemesi, HDP İstanbul il eş başkanları ile il yönetim kurulu üyelerinin gözaltına alınması ve tutuklanması ile ilgili ihlal kararı verdi. AYM başvuran 11 kişiden 8’ine 40’ar bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP’nin dönemin İstanbul Eş başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel ile İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri; Ali İpekli, Ayşe Karadağ, Feremez Erkan, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan ve Kasım Oba 12 Aralık 2016’de PKK/KCK terör örgütüne yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı ve ardından örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklandı.

Haklarında dava açılan 8 kişi, katıldıkları Cumartesi Anneleri eylemleri, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının protesto edilmesi ve Kobani eylemleri gibi çeşitli basın açıklamaları ve oturma eylemleri nedeniyle suçlandı.

AYM hak ihlali tespit etti

AYM hak ihlali tespit etti

Tutuklamanın hukuki olmadığını soruşturma dosyasına erişimin kısıtlandığını ve tutukluluğun makul süreyi aştığını iddia eden 11 kişi, mahkemeye yaptıkları itirazların reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Bireysel başvuruyu 22 Ocak'ta görüşen Yüksek Mahkeme, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan, Feremez Erkan, Ayşe Karadağ ve Aysel Güzel'e ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle ayrı ayrı 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. 

Kasım Oba, Ali İpekli ve Doğan Erbaş'ın itirazları ise başvuru yollarının tüketilmemiş olması gerekçesiyle reddedildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
10
10
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

keyfi ve siyasi kararların alınıp insanların terörist olmasına alışmıştık halbuki. anayasa mahkamesi kapatılsın akp-mhpnin planlarına köstek olan bi kurum is... Devamını Gör