Görüş Bildir

etiket Ayasofya İbadete Açıldı, Peki Mozaikler Ne Olacak?

Anasayfa > Gündem

Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesiyle mozaikler için formül arayışına girildi. Ayasofya'ya ışıklandırma sistemi kurulması ve namaz süresince mozaiklerin karartılması veya açılır-kapanır perdeyle kapatılması seçenekleri gündemde. 

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. Bu kararın ardından gözler, ibadetin nasıl yapılacağına çevrildi. Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın aktardığı bilgiye göre, Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin olduğu bir çalışma sundu.

Zemine ışıklandırma sistemi

Zemine ışıklandırma sistemi

Cumhurbaşkanlığı’nın bu öneriler doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi. Kararın ardından Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi. 

Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak. Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

Turistler için koridor oluşturulacak

Turistler için koridor oluşturulacak

Ayasofya’nın ibadete açılacak bölümüne halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya’yı ziyaretlerinde bir gezi güzergahının oluşturulması da gündemde.

Salı günü Erdoğan'a sunulacak

Salı günü Erdoğan'a sunulacak

Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

‘Ayasofya Müzesi’nin Twitter sayfası kapandı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muze.gov.tr sitesinde de ismi Ayasofya-i Kebir Camii (Büyük Ayasofya Camii) olarak değiştirildi.

Ayrıca bakınız 📌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
338
208
92
40
23
21
13
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Bozkurt

Oy kaygısı ile apar topar plansız bir şekilde ibadete açıldığı da kanıtlanmış oldu. Arkadaş sana Ayasofya'yı açtın diye oy verecek kişinin normalde de kıbles... Devamını Gör

acı gerçekler

yapı bin küsür senedir ayakta denk gele gele bu mal kitleye denk geldi ya daha ne diyelim...

Hector Hector

yüzlerce yıl ibadet edildiği döneme denk gelmek daha güzel olabilirdi belkide...

Semih Kurnaz

Bok oldu gitti ne salak adamlarsınız..