Görüş Bildir
Haberler
Ay'ın Karanlık Yüzü Görüntülendi

Ay'ın Karanlık Yüzü Görüntülendi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) bugün bir ilki daha başardı. Dünya'dan görüntülenmesi mümkün olmayan Ay'ın karanlık yüzeyini görüntülemeyi başaran NASA, inanılmaz görüntülere ulaştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

NASA'nın elde ettiği bu görüntüler, Dünya'dan 1,6 milyon kilometre uzaklıktaki Deep Space İklim Gözlem evi tarafından Dünya Polikromatik Görüntüleme kamerası ile elde edildi. tarihinde Amerika saatine göre 15:50 ile 20:45 saatleri arasında elde edilen görüntüler Ay , Pasifik Okyasunu üzerinden geçerken elde edilmiş.

Görüntünün elde edilmesinde ise 1,6 milyon kilometre uzaklıktaki bir kameranın ve Güneş'in payı büyük. Zira Ay, Dünya etrafındaki yörüngesinden paralel olarak geçerken yakalanan bu görüntü, Güneş'in ışıklarının Ay'ın karanlık yüzeyine vurması ile elde edilebildi.

İşte Ay'ın karanlık yüzünün belirginleştiği gif:

İlk defa 1959 yılınd a Sovyet Luna 3 mekiği ile görüntülenebilen Ay'ın karanlık yüzeyi, bundan önce ise 2008 yılında NASA'nın Deep Impact isimli uzay aracı ile görüntülenmişti. Yeni görüntülerden oldukça etkilenen bilim insanları, görüntüler karşısında hayranlıklarını gizleyemediler.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde görev yapan bilim insanı Adam Szabo ise Dünya'nın yüzeyinin Ay'a göre şaşırtıcı derecede parlak göründüğünü ve gezegenimizin Ay'ın yüzeyine göre uzayın karanlığında parlayan bir kütle olduğunu söyledi.

Shift Delete

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
1
1
0
0
0