Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avrupa Ülkelerinde "Ben Türk'üm" Dediğinizde, Size Sorulması Muhtemel 13 Soru

 > 
108PAYLAŞIM

Unutmayınız ki, Avrupa insanını iki kategoriye ayırmak gerekir: Türkiye'yi ziyaret etmiş olanlar ve Türkiye'yi ziyaret etmiş olmayanlar. Bir Avrupalının ülkemizi ziyaret edip etmediğini hemen anlayabilirsiniz. Eğer karşınızda buralara hiç gelmemiş ve boş beleş yaşayarak kulaktan duyma bilgilere sahip biri varsa, size muhtemelen şu soruları soracaktır:

1. Türkiye'de her yer çöl mü?

Bu soruyu soran bir Avrupalı, büyük ihtimalle dünyanın Avrupa dışında kalan her yerinin çöl olduğunu zannediyordur. Kendisine, Karadeniz Bölgesi'nin harika çöllerine tatile gitmesini tavsiye edebilirsiniz. Böylece belki saf cahilliğinden kurtulmuş olacaktır.

2. Akabinde: Türkiye'de deveye biniyor musunuz?

Yeryüzünde ''Yav he he...'' cevabını daha iyi hak eden başka bir soru yoktur büyük ihtimalle. Bunu soran bir Avrupalı ya gerçekten inanılmaz derecede cahildir ya da sizi küçümsemek için böyle bir soru soruyordur. Sakin kalmalı ve ''Yav he he...'' cevabına başvurmalısınız.

3. Kadınlar sokağa yalnız başlarına çıkabiliyorlar mı?

Maalesef bunu soran bir arkadaşa verilebilecek akıl karı bir cevap yoktur. Birçok Avrupa toplumundan daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan Türkiye hakkında pek bir fikir sahibi olmayan bu arkadaşı kendi bilgisizliği ile baş başa bırakmak gerekiyor.

4. Akabinde: Bütün kadınlar kapalı, değil mi?

Öncelikle: Bu insanların sahip olduğu en temel mantık hatası, kapalı olmayı cahillikle ve geri kalmışlıkla özdeşleştiriyor olmalarıdır. "Bütün kadınlar kapalı mı?" derken, ses tonlarında bir kinaye oluşur ve sizi küçümsemeye çalışırlar. İkinci olarak ise; bu insanlar ülkemizdeki herkesin kapalı olmadığını bilemeyecek kadar cahildirler.

5. Her gün 5 kez camiye gidiyor musunuz?

Bu soru hileli bir sorudur. Ülkemizde günde 5 vakit namazını kılmak için camiye giden insanlar da vardır, gitmeyenler de. Bu konuda bir tartışma yaratarak bizleri -tarih boyunca yaptıkları gibi- birbirimize düşürmeye çalışırlar. Verilebilecek cevap basittir: "Tıpkı sizin ülkenizde olduğu gibi, bizde de ibadetini gerçekleştiren ve kendilerince haklı nedenlerle gerçekleştirmeyenler vardır."

6. Türkiye'de üniversite var mı?

Bu soru da sizi sinir küplerine bindirecek cinstendir. Bu soruyla karşılaştığınızda, kendi kendinize "Bir insan nasıl olur da bir ülkede üniversite olmadığını düşünebilir???" diye sorarsınız. Böyle anlarda sakin olmakta ve karşınızdakinin koca bir cahil olduğunu hatırlamakta fayda vardır.

7. Bir erkek kaç kadınla aynı anda evli olabiliyor?

Yine toplumumuzu ve dinimizi küçümsemek üzere sorulan sorulardan bir tanesiyle karşı karşıyayız. Bu insanlara gerektiği gibi cevap vermek gerekir: Yasalarımız tek eşliliğe göre düzenlenmiştir ve bu konuda Avrupa'dan geri kalır yanı yoktur.

8. Bir erkekle bir kız el ele gezebiliyor mu?

Bunu soran bir Avrupalının, açık bir şekilde Türkiye'ye hiç gelmediği ve ülkemiz hakkındaki tüm bilgisinin kulaktan dolma olduğu bellidir. Eğer durum böyle değilse, büyük ihtimalle sizi küçük düşürmek ve Türkiye'de din baskısı olduğunu ima etmek için bu soruyu sormuştur.

9. Türkiye'de kar yağıyor mu?

Çöl sorusunu soran kişinin bunu sorması da muhtemeldir. Fakat daha iyimser olarak, bu insan büyük ihtimalle Akdeniz ve Ege'nin tatil reklamlarını filan görmüştür ve tüm ülkeyi öyle zannetmiştir. Bu soruyla karşılaşınca, kendilerini Erzurum'da güzel ve hesaplı bir kış tatiline davet ediniz.

10. Ülkede alkol bulmak çok sıkıntı oluyor mu?

Bu Avrupalı arkadaşa en iyi cevabı İnleyen Nağmeler isimli film veriyor galiba... Eğer hala tatmin olmazsa, bu arkadaşı ülkemize davet edebilir ve bir cumartesi akşamı dışarı çıkarabilirsiniz. En azından 'çok sıkıntı' olmadığını anlayacaktır.

11. Ülkeyi toprak ağaları mı yönetiyor?

Ne yazık ki, bu soruyu soran bir insanın Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden, Cumhuriyet'in kuruluşundan, reformlardan ve yenileşme hareketlerinden haberi yoktur. Tercih sizin: ya 'evet' diyerek geyik yapacaksınız, ya da karşınızdaki kişiye 5 saat tarih dersi vereceksiniz.

12. Akabinde: Sultanlık babadan oğula mı geçiyor?

cdn1.turkishny.com

Bu kişi ya Türkiye hakkındaki tüm bilgisi kurmaca dizilerden gelen kör kütük bir cahildir ya da Osmanlı tarihine gönderme yaparak sizi aşağılamaya çalışıyordur. Böyle bir durumda verilebilecek en iyi cevap şu soruyu sormak olacaktır: "Avrupa'da tuvaletinizi hala bahçeye mi yapıyorsunuz?"

13. Ve son olarak: Neden demokrasiye geçmiyorsunuz?

Al işte... Bu insana vereceğiniz "Biz zaten demokrasiyle yönetiliyoruz!" cevabı, sorulan bu sorunun tesirini etkilemeyecektir. Onlar -Avrupalılar- Türkiye'yi hala demokrasi ve demokratik olmayan yönetim biçimleri arasında geçiş yapabilecek bir sistem olarak görürler. Maalesef kendilerini ti'ye almaktan başka bir çare yoktur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tnsrdr

Türkiye de üniversite var mı ? Sorusuna "sizin ülkede olmadığı kesin" gibi alternatif bir cevap verilebilir.

lllllllllll

sormazlar ama sorarlarsa haklılar

tutku-ozen

3. soruda çok da haksız sayılmazlar

yuce-turk

yaa hiç haritada türkiye yi görmüş biri bunları söylemez ama bazı insanlar türkiye de kötü reklam yapıp türk milletini kötü göstermeye çalışarak (çağlar boyu dünyaya yön vermiş yüce türk milletinin atletli pijamalı gerici diye gösterilmeye çalışılması) türklere türkiye ye zarar vermeye çalışıyor (başta devletin başındakiler)

lieloves58

ulan bizim küçük çocuklarımız sizden daha iyi türkçe konuşamıyor

Görüş Bildir