Auschwitz'te Yürek Burkan Keşif: Bir Bardağın İçinde Yıllarca Saklı Kalmış Mücevher

 > -

Yahudi Soykırımı sırasında Nazi askerleri kurbanların nesi varsa çalıyorlardı...

...fakat bir aile kendilerinden bir parçayı Auschwitz'de 70 yılı aşkın bir süredir yaşatmayı başardı.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/ausc...

Polonya'daki Auschwitz Müzesi çalışanları, eski bir kulplu bardağın altına saklanmış bir yüzük ve kolye keşfettiler.

Müzenin Anı Kolleksiyonları kısmında çalışan Hanna Kubik, "Gerçekten çok iyi saklanmışlar." dedi ve ekledi, "Fakat aradan geçen zamanda maddeler bozulmaya uğradığı için bardağın alt kısmındaki ikinci tabaka ayrıldı ve bu iki parça ortaya çıktı."

Bulunan müchevler üzerinde yapılan testlerde, Polonya'da 1921 ve 1931 yılları arasında sık görülen 14 ayar altın tespit edildi.

Auschwitz-Birkenau kampında soykırım süresince yaklaşık 1.1 milyon kişi öldürüldü. Kurbanların çoğu Yahudiydi fakat Almanlar ayrıca Romanları, Polonya, Belarus, Ukrayna, Fransa, Sovyet vatandaşlarını da bu kampta öldürdü.

Kampa gönderilenlere yeni bir iş ve bir hayat vaad ediliyordu ve ölüme gittiklerini bilmeyen soykırım kurbanları değerli eşyalarını, aile yadigarlarını yanlarında getiriyordu.

Fakat aksine sistematik olarak eşyaları onlardan zorla alınıyor ve bazıları da ölüm kamplarına gönderiliyordu.

Ama bu son haber Nazilerin her şeyi alamadığını gösterdi. Aradan geçen 70 yıla rağmen Alman Nazi konsantrasyon ve imha kamplarında kurbanlar tarafından saklanmış nesneler zaman zaman gün ışığına çıkıyor.

Bulunan nesnelerin her biri kayıtlara geçiyor ve koruma altına alınıyor fakat kime ait olduklarını bulmak genellikle imkansız

Müzede o kötü günlerden geriye kalan; içinde kupaların, tencerelerin, kase, çaydanlık, sürahi ve benzeri mutfak araç gereçlerinin de olduğu 12000'e yakın nesne bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gollum

Şöyle Nazi Almanyasından kalan kampları, binaları falan komple gezecek bir Avrupa turu düşünüyorum. Cidden adamlar manyakmış.

sacmalamasyon

İnsanı kahreden olay ve insaoğlunun elinden çıkıyor. Vicdan kayboldu mu böyle oluyor ve Nazi Almanyası bunları bilimle, teknoloji ile yaptı. Yine bu zulüm gören insanların medya sektörü ellerinde olduğundan çektikleri sıkıntıları tüm dünya ile paylaşabiliyor peki ya İngiltere'den zulmün dik alasını gören Aborjinler yada İspanyollar tarafından hastalıkla katledilen güney amerikalılar ? Afrika kıtasını söyleyemiyorum bile son 400 yıldır zulüm üstüne zulüm ve işkence teknolojide ve bilimde artık uçtuk gittik ancak insanlıktan uzaklaştık.

gameister

Avrupanın medeniyeti ARBEIT MACHT FREI

aydin-kirklar

Kampın girişinde üzerinde Çalışmak Özgürleştirir yazısı bulunan demir kapıyı da çalmışlardı geçtiğimiz senelerde. İnsanlık tarihinin utanç müzesidir

nebusimdi

Almanya'nın ırkçı politikaları 1939'da Almanya savaşa girene kadar bütün Batı dünyasında salgın şekilde uygulanıyordu. Savaş başlayınca bu toplama kampları reforme edildi. İngiltere'de de, ABD'de de, Sovyetler'de de, hemen her yerde bu toplama kampları moda halinde uygulanıyordu. Hitler faşizmi modaydı o zaman. Hemen her ülke faşist ve ırkçıydı. Hitler savaşı kaybedince faşizmin faturası Hitler ile Mussolini'ye çıkarıldı ve toplama kampları sadece Almanya'da vardı gibi anlatılmaya başlandı. ABD'deki toplama kamplarını anlatan Holywood filmleri vardır.

erencan-arslan

İngiltere ve ABD'de olan kamplar hakkındaki kaynakların neler acaba gerçekten merak ettim daha önce duymamıştım.

tavistock

Aslında asıl ilginç olan bu gücü Hitlere verenler yani Hitlerin arkasındaki karanlık güçler. Bütün bu yaşananların en büyük sorumluları onlar.

lagaluga

ingiltereyi bilmiyorum ama abd pearl harbor saldırısından sonra ülkede yaşayan 100bin civarı japonu casusluk yapabilirler diyerek kamplara hapsetti. https://en.wikipedia.org/wiki/Internment_of_Japanese_Americans üstelik bu kişilerin çoğu abd vatandaşıydı.

nebusimdi

Anlatılan hep katil Hitler'in zavallı masum Yahudileri öldürdüğü yönündedir. Gerçek ise bundan biraz farklıdır. Buna inanmak zorunda değiliz. Bunu anlatanlar Osmanlıların da bilmem kaç milyon Ermeni'yi öldürdüğünü de söylüyorlar. 10-15 milyon Ermeni'nin öldürüldüğünü söyleyenler bile var. Sallamak serbest nasılsa. Ama Avrupa'da ABD'de buna ciddi ciddi inanan bir çok insan var. Çünkü dünyayı bilmiyor bu insanlar. Yedikleri hamburger ve içtikleri Cola ve Jack Daniels'tan başka bir şeyden haberleri yok. Kaynak biriktirme sorunum var. Şimdilik şuraya bakılabilir: Beyaz Önlüklü Katiller : Nazi Almanyası ve Birleşik Devletlerde Psikiyatrik Soykırım Lenny Lapon Pales yayınları.

erencan-arslan

daha önce bunu duymamıştım teşekkürler bilgi için

okaya

Ayni sekilde Alman ve Italyan kokenli Amerikalilar da boyle kamplarda tutulmuslardi. Hatta benim yakin bir arkadasimin annesi ile babasi bu kamplarda buyumus sonrada evlenmisler. https://en.wikipedia.org/wiki/Internment_of_German_Americans

phesus

2. dünya savaşı sırasında japonların çinde yaptıklarından da kimse bahsetmez, insanlar üzerinde vahşi deneyler yapmışlar.

Başlıklar

AltınFransaUkrayna
Görüş Bildir