Avrupa'dan Yunanistan'a 5 Gün Süre

-
Abone ol

Fotoğraf: Reuters

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, mevcut mali programın uzatılması talebinde bulunması için Yunanistan'a 5 gün süre tanıdı.

Syriza'nın iktidara gelişiyle Avrupa Birliği'nin sunduğu kemer sıkma politikaları ve teşvik kredilerine rest çeken Atina, AB ile ilk teşvik kredisi toplantısında önerilen yeni paketi kabul etmedi.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları da mevcut mali programın uzatılması talebinde bulunması için Yunanistan'a 5 gün süre verdi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, mevcut programı sonlandırarak köprü kredisiyle zaman kazanmak isteyen Yunanistan'ı geri adım atmaya zorladı.

Dijsselbloem, Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı'nın ardından basına yaptığı açıklamada, "Euro Grubu'nda genel hava, en iyi çıkış yolunun Yunan makamlarının (mevcut) programın uzatılması arayışına girmesi yönünde" dedi.

Dijsselbloem, Yunanistan'dan bu yönde talep gelmesi halinde Euro Bölgesi maliye bakanlarının en geç Cuma günü olağanüstü toplanabileceğini söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble (solda) ve Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis.

"İYİMSERLİĞİM GÜÇLENMEDİ"

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Yunanistan'ın mali programına çözüm bulunacağı konusunda kuşkulu olduğunu belirtti.

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Brüksel'de gerçekleştirilecek toplantıdan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın mali programına çözüm bulunacağı konusunda kuşkulu olduğunu ifade etti. Schaeuble, "Duyduklarım Yunanistan hakkındaki iyimserliğimi güçlendirmedi" dedi.

İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan ise Yunanistan'ın mali programının bu ayın sonunda sona ereceğini hatırlatarak, "Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Varoufakis'in bugünkü toplantıda masaya belirli talepleri sunmasını istediğini" söyledi.

Noonan'e göre bugünkü maliye bakanlarının toplantısı sonuçsuz kalırsa, cuma günü Avro Bölgesi maliye bakanlarının tekrar Brüksel'de buluşma ihtimali bulunuyor.

  • Kaynak: AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir