Atatürk'ün Yarı Çıplak Tasviri Bulunan İtalyanlara Atarlandığımız Bu Dergi Sizi Şaşırtacak

160PAYLAŞIM

Bugüne kadar Atatürk'ün birçok fotoğrafını, tablosunu gördünüz ama bu dergide ilk kez belki de yarı çıplak ve kaslı halini göreceksiniz.

Yıl 1939. Faşizm Avrupa'da cirit atıyor. O günlerde bir İtalyan dergisinde Türkiye'yi işgal iması yapan bir şiir yayınlanır.

Bundan haberdar olan Türk milliyetçileri derhal kolları sıvar ve İtalyan faşistlere karşı özel bir dergi çıkartır: Bu Arslana Dokunmayın.

İtalyan faşistler şiirlerinde açıkca Türkiye'yi işgal etmekten bahseder.

Ve cevap Türk milliyetçilerinden gelir

Cevap serttir: Bize bulaşırsanız kemiklerinizin külleri havaya saçılır.

Akıllı olun biz Türk'üz denilmiş.

Türk'e ve Türkiye'ye methiyeler devam ederken

Türk tarihinde belki de ilk kez ''Türk spermiyle'' gurur duyulduğunu görüyoruz.

Erkekliğin türlü türlü hallerinin milliyetçilik olarak yansıması: Annene sor, o bizi iyi bilir

Temsili İtalyan annesi ve yeniçeri de çizilmiş.

Tecavüz göndermesi olan bir başka Türk spermi öven dize daha.

Ve dergi son vuruşu at üstünde yarı çıplak bir Atatürk resmiyle yapıyor.

Elinde kılıç ve aşırı kaslı olarak resmedilen Atatürk İtalyan'a son darbeyi vuruyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kissmisspeace

yakında posta gazetesinin şiir bölümünü de türk edebiyatı diye aşağılarsınız artık. başlıktaki amacı anlayamadım gerçi.

eyluldecay

Ya nasıl bir yorum yapayım ki bu şiiri yorumlayan arkadaşa :) Neyse, Derim ki; Ela-lem bize biz el-aleme hastayız. Türkiyeyi almak için dört bir yanımızı düşman sararken (şu an da da öyle), biz hal yok İtalya yok Amerika aşıklığı yapıyoruz. Mantık yok ya mantık yok, azcık beynimiz olsa da çalıştırsak. Hepimize söylüyorum bunu.

Gizli Kullanıcı

Şiirleri pek savunacak değilim ama eleştirmeden önce Türkçeyi iyi bilseydiniz keşke. Döl vermek kelimesinin tecavüzle alakası filan yok. Döl kelimesini küfür haricinde kullanmayı beceremeyenlerin öyle algılaması da normal. Oysa ailesinin kökü Anadolu'ya dayanan herkes bilir ki döl çocuk anlamına gelir. Dölü çürük dedin mi mesela çocuğu hırsız ya da katil olmuştur ki özellikle çocuğu hırsız olan kişi düşkün olur, büyük utanç duyar. Kaliteli döl iyi, ahlaklı, efendi, vefalı evlat anlamına gelir. İtalya'nın utanç duyması gereken bir nesli var, çocuk yetiştiremiyorsunuz gibi bir anlam çıkarılabilir. Evet bugünden bakınca döl hiç de hoş bir kelime gibi görünmüyor ama bir zamanlar gayet normalmiş. Tıpkı yosma kelimesinin eskiden hakaret anlamı taşımayıp güzel kadın anlamına gelmesi gibi.

haricotbean

(Yorum: 2) İşte algıda seçicilik diyoruz biz buna sevgili öğrenci. Nereye baksan onu görmek diyoruz ama esen rüzgardan da haberin yok diyoruz bu da bunun açıklayıcısı. Lütfen ideolojilerle değerleri karıştırmayalım hele ki Atatürk'ü milliyetçiler böyle gösteriyorlar algısına hiç girmeyelim. (Bir üst satırda tecavüzden bahsederken aşağısı bununla alakalı değil deme bana.) Hem de o zamanın İtalyan çizgisinden haberimiz yoksa. Atamızı yarı çıplak biri olarak değerlendirmek yersiz betimlemeydi. Orada anlatılmak istenen sizin tarihinizdeki kahramanlar gibi bizim kahramanımız demekti. Hani daha avrupayi desem belki anlarsın. Taş attığın kuyuda biraz bilhi sahibi olmanı temenni ederim. Sevgili öğrenci bunlar biraz hassas konular ideolojik hareket etme. Mutlu ol. Mutlu kal. Sevgilerimle. Ya da dur fikrimi değiştirdim. Yanlış söylemişim kusura bakma. Tamam böyle ideolojik davranda karşı tarafın saygı duyulacak tepkilerine taş atma!

haricotbean

(Yorum: 1) Sevgili Talha Enes Lise edebiyat derslerine inip seninle biraz şiir yorumlayacağım. ( Bu tavrım faşist olmasamda sırf alt düşüncende tacavüz diye yorumladığın satırlar ve Atatürk'ü faşizmle nasıl bağdaştırırsınız sonucundan çıkarımlarından dolayıdır. O sebeple kusuruma bakma.) Omuzunda testi testi su taşıyan Sicilya, (Sen omzunda su taşımayı bilirsin Sicilya bu savaş bu fetih nidaları nie?) Kızlarının biliriz gönlüne de girmeyi.. (Kendinizi adamdan saymayın, yeri gelirse kendimizi aşık etmeyi biliriz!) Yiğit döller isteyen İtalyan anaya, (Yiğit İtalyan analar bile sizin gibi su taşıyanların neslini devam ettiriyor fakat onlarda yiğit evlatlar bekliyor.) Biliriz, Türk kanından yiğit döller vermeyi! (Biliriz yani istemeyiz ama "Başa dönüyorum" yeri gelirse kızlarınız gönlüne de gireriz istedikleri yiğit nesilleride onlara veririz.)

Görüş Bildir