Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Asya Boyunca 22,500 Kilometre Kateden İngiliz Bisikletçiden 33 Muhteşem Fotoğraf

 > -
Abone ol

Alex Gandy, çocukluğunda okuduğu "Define Adası" isimli kitaptan çok etkilenen ve yıllar boyunca uzun seyahatler yapmanın hayaliyle yaşayan bir İngiliz. Londra'da uzun yıllar boyunca şehir planlayıcılığı yapıyor ve bu dönemde şehirden kısa kaçamaklar yapmak için sık sık bisiklet seyahatlerine çıkıyor. "Sokakların içinden, arabaların ve insanların yanından akıp geçmek benim için bir tür meditasyon haline geldi." diyen Gandy, bir süre para biriktirdikten sonra, 2013 yılında çalıştığı işten istifa ediyor ve bisikletiyle tüm Asya kıtası boyunca gezmeye karar veriyor.

İstanbul'dan başlayacağı yolculuğu için kendisine 15 ay ve 13 ülkelik bir hedef belirliyor. Kendi kendine geliştirdiği fotoğrafçılık yeteneğini de kullanarak seyahatini belgeliyor ve bu iş için açtığı blog'undan çektiği fotoğrafları paylaşıyor. Aynı zamanda yol boyunca bir kampanya kapsamında Nepal'deki çocuklar için para topluyor. 

Türkiye'de bir köpek tarafından ısırılmasından tutun, Laos'ta bombalarla karşı karşıya gelmesine kadar pek çok zorlukla da karşılaştığı bu yolculuk, her şeye rağmen onun için paha biçilmez bir deneyim olmuş.

"Herkesin CV'sine koyabileceği 22,500 kilometrelik bir bisiklet yolculuğu yoktur." diyen bu muhteşem adamın yolculuk boyunca çektiği muhteşem fotoğraflardan 33 tanesini sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz:

1. "Bana 'Neden bisiklet?' diye soruyorlar. Çünkü bisiklet, istediğim her yere gitmemi sağlıyor ve düşük tempoda seyahat etmek gittiğim ülkeleri çok daha iyi tanımama olanak tanıyor." diyor Gandy.

2. "Geçtiğiniz herhangi bir yerdeki bir insana 'Merhaba' diyebilmenin, o yerle ilgili deneyiminizi tamamen değiştirmesi inanılmaz." diyor. Aşağıdaki fotoğraf Artvin'in Şavşat ilçesinden.

3. Gandy, Ardahan'da çarşı esnafıyla oturup saatlerce sohbet etmiş, çay içmiş ve tavla oynamış.

4. Türkiyeli bir kadın hamur yoğururken.

5. "En zorlu yollar, her zaman en büyük ödüllerle sonlanır. Böyle zamanlar, en başından beri arzuladığım büyük maceraları gerçekten yaşayabildiğimi hissettiğim zamanlar."

6. Bakü'de kendisi gibi İngiliz olan, Jon isminde bir başka bisikletçiyle karşılaşıyor. Onun da doğuya gittiğini öğreniyor ve birlikte feribota atlayıp Hazar Denizi'ni geçiyorlar.

7. "Dünyada hayal edebileceğinizden çok daha fazla bisikletli gezgin var." diyor Gandy.

8. Seyahati sırasında onlardan pek çoğuyla tanışmış ve kısa süre içerisinde çok samimi bir ilişki kurmuşlar. Yol boyunca pek çok kez birbirleriyle karşılaşmışlar ve birbirlerine yoldaşlık etmişler.

9. Duşanbe'nin doğusu, Tacikistan.

10. Badahşan, Tacikistan'da balık tutan bu üç adama rastlayan Gandy; onların önce sopalarla suyu dövdüğünü, bu şekilde balıkları saklandıkları yerden çıkardıktan sonra bir ağla yakaladıklarını görmüş.

11. Resu ve torunu, Kırgızistan'da küçük bir köyde yaşıyorlar ve uzak şehirlerde yaşayan akrabaları sayesinde geçiniyorlar.

12. Gandy, yolculuk boyunca pek çok iyiliksever insanla tanışmış. Örneğin bir Kırgız köyünde yaşayan Aybek, onu evinde ağırlamayı teklif etmiş.

13. Kırgızistan'da kuzu kesmekte olan bir adama rastlamış ve aile onu akşam yemeğine davet etmiş. Birlikte kuzu yiyip votka içmişler ve yaşlı adam onlara av hikayelerini anlatmış.

14. Bu durumu görünce batıda yabancılara çok daha farklı davranıldığını düşünmüş. "Eğer bir Asyalı bisikletiyle batıya gitseydi aynı muameleyi görmesi mümkün değildi." diyor Gandy.

15. Gandhi Kazakistan'dayken mevsim kışa dönmeye başlamış.

16. Çin'in batı sınırında seyahat ettiği sırada amansız kış şartları onu epey zorlamış.

17. Güneye yöneldiğinde ise muhteşem büyüklükteki Gobi Çölü'yle karşılaşmış.

18. Tibet Platosu boyunca yaptığı seyahat çok uzun ve çetin geçmiş. Yol kenarındaki salaş restoranlarda kısa molalar vererek yoluna devam etmiş.

19. Çin yolculuğu onun için seyahatin en zorlayıcı kısmıymış. Hızlı değişen sert hava şartlarının yanı sıra, Lanzhou'da bir yankesici cüzdanını çalmış. Neyse ki sonrasında aldığı bir havale ile durumu toparlamış.

20. Kalabalık, dil engeli ve trafik yoğunluğunun da Çin seyahatini zorlaştırdığını ve...

21. Gittiği her yerde bir nehir yatağı kazan, kayalıklarda maden arayan, nehirlere baraj kuran insanlar gördüğünü belirtiyor Gandy.

22. "Fakat çektikleri ekonomik sıkıntılara rağmen, Çin'de daima nezaket ve insaniyet galip gelmiş." diye de ekliyor. Kamp yaptığı yerlerdeki tüm insanlar ona yemek ve eğlence teklif etmiş ve bu da ona yol boyunca büyük destek sağlamış.

23. Yılbaşı gecesini bir köylünün evinde geçirmiş ve ev sahibi ona kızarmış domuz eti ve pilav sunmuş. Gandy, yolculuk boyunca yediği en güzel yemeğin bu olduğunu söylüyor.

24. "Ev sahibinin o günün öneminden haberi bile yoktu fakat böyle bir yılbaşı geçirmek gözlerimin dolmasına yetti."

25. Ertesi gün ailenin küçük tarlasında turp toplama ve inekleri otlatma işlerine yardım etmiş.

26. Tekrar yollara düştüğünde ise, ona daha önce de eşlik eden bisikletçi arkadaşı Daniel ile karşılaşmış.

27. O gece birlikte kamp yapmış ve birbirlerine yolculuk hikayelerini anlatmışlar.

28. Yol boyunca serinlemek için nehirleri tercih etmişler.

29. Laos'un dolambaçlı yolları çok ıssız olmasına rağmen, ormanlar da bir o kadar hareketliymiş ve karşılaştığı işçiler onu yatıya kalması için ikna etmeye çalışmışlar.

30. Gandy, Kamboçya'ya vardığında bir gece için yerel bir manastırda kalmış.

31. Burada da çok iyi ağırlandığını anlatan Gandy, bu yolculuk boyunca kendisi ve diğer insanlar hakkında pek çok şeyi yeniden keşfetme fırsatı bulmuş.

32. Tayland'a vardığında, ne zaman başladığını bile hatırlayamadığı bu serüvenin artık sonuna gelmiş.

33. "Yaptığın şeye inanıyorsan ve doğru bir tutumla çok çalışıyorsan, sonu mutlaka güzel olacaktır." diyor bu harika adam...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Ne biçim editörsüN mk başlık da diyorsun ki İNGİLİZ BİSİKLETÇİ bizim hamur yoğuran ablaya da TÜRK diyemiyorsun da TÜRKİYELİ kadın diyorsun.. BU KADAR TEZAT BİR ŞEY GÖRMEDİM TÜRK!ÜM DEMEYE UTANIYORSANIZ GİDİN LAN BU ÜLKEDEN '''''!!!!!

kdr.ucarr

Motosiklette 3 kişi olduğunu farkedenler.(32)

huseyin.topcu.146

daha önce bisikletiyle Türkiye'den Japonya'ya giden ve şu anda da dünyayı turlamakta olan Gürkan Genç'i takip etmenizi tavsiye ederim. www.gurkangenc.com

Gizli Kullanıcı

Bize de nasip olur inşallah.

Gizli Kullanıcı

Bize de nasip olur inşallah.

Görüş Bildir